Országos CNC-programozói versenyen lett bronzérmes a Széchenyi-egyetem csapata
Először indult az országos Bánki-HAAS CNC-programozói versenyen a győri Széchenyi István Egyetem csapata, amelynek tagjai végül nagy versenyben bronzérmet szereztek. A gépészmérnök-hallgatókból álló SZECAM elnevezésű gárda a jövőben akár nemzetközi megmérettetéseken is képviselné az intézményt.
A Széchenyi István Egyetem tevékenysége az oktatás, a kutatás és a vállalati kapcsolatok hármas egységén alapul, képzéseinek központjában a gyakorlatias, munkaerőpiacon is versenyképes tudás áll. Ez a filozófia hívta életre a gépészmérnöki alapszak egyik újítását: a jelenlegi szemesztertől kezdve a hallgatók már technológiatervezés és gépészeti automatizálás szakirányon is folytathatják tanulmányaikat. A specializáción többek között forgácsoló megmunkálással és számítógéppel támogatott gyártással (angolul „computer aided manifacturing” – CAM) foglalkoznak a fiatalok.
A szakirány három hallgatója – Varga Márton, Szokolóczi Áron és Nyíri Rafael – olyan tehetségesnek bizonyult, hogy oktatóik benevezték őket a harmadik alkalommal megrendezett országos Bánki-HAAS CNC-programozói versenyre, amelyen hat felsőoktatási intézmény 13 csapata indult el. Közülük jutott a legjobbak közé a SZECAM, a Széchenyi-egyetem alakulata.
A fiatalok az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar Járműgyártás és Technológia Tanszékének laborjában készültek a megmérettetésre, Rusz Roland János tanszéki mérnök mentorálásával. A szakember számára nem volt szokatlan a feladat, a hallgatók fejlődését ugyanis egy saját maga által szervezett szakkör keretein belül már korábban is segítette.
A bronzérmes SZECAM csapatának tagjai felkészítő tanárukkal, Rusz Roland Jánossal. (Fotó: Adorján András/Széchenyi István Egyetem)
Dr. Szalai Szabolcs tanszékvezető, a kar oktatási dékánhelyettese elmondta, munkatársaival és számos ipari partnerrel közösen egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a forgácsolás területére. „Nagyon jó kapcsolatot ápolunk a Forma–1-es csapattal is rendelkező Haas szerszámgépgyártó nagyvállalattal, a verseny fővédnökeként ők hívták fel a figyelmünket a lehetőségre” – fejtette ki. Hozzátette: a cég a felkészülést azzal is segítette, hogy a verseny előtti időszakra a hallgatók rendelkezésére bocsátott egy szimulátort, amin a feladatokat gyakorolhatták.
A döntőben a legjobb öt csapatot számos kihívás elé állította a szakmai zsűri, a szimulációs feladat mellett prezentálással, rajzelemzéssel és programozási hibakereséssel lehetett gyűjteni a pontokat. A dobogó legfelső fokán végül a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem végzett, a második helyet a házigazda Óbudai Egyetem csapata szerezte meg, bronzéremmel pedig az újonc SZECAM győri fiataljai térhettek haza. Nyereményük egy-egy 3D nyomtató volt.
„A hallgatók sikerének egyik legpozitívabb hatása, hogy a szakma ipari nagyvállalatai felfigyeltek az egyetemünkön zajló magas színvonalú munkára. Ez az eredmény erősíti a már meglévő kapcsolatainkat, és lehetőséget ad további együttműködések kiépítésére is” – húzta alá a tanszékvezető, aki köszönetet mondott prof. dr. Dogossy Gábor dékánnak és Pálfi László tanszéki mérnöknek a támogatásért. A jövőbe tekintve hozzátette: „Célunk, hogy hosszú távon is képviselhessük az egyetemet országos és nemzetközi szintű versenyeken, ezért várjuk a terület iránt érdeklődő fiatalokat a csapatba.”
Kapcsolódó cikkek
- A kiberbiztonságról rendeztek konferenciát a Széchenyi István Egyetemen
- Gyakornoki lehetőségek és álláshelyek várták a hallgatókat a Széchenyi-egyetem Állásbörzéjén
- Mobilitás és környezet: a jövőbe mutató járműiparról tartott konferenciát a Széchenyi-egyetem
- Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
- A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
- Az otthoni rehabilitációt segíti a Széchenyi-egyetem mesterséges intelligenciával működő fejlesztése
- Fenntartható járműipar és közlekedés: nemzetközi mérnöki konferenciát rendezett a Széchenyi-egyetem
- Floridán keresztül a világpiacra: USA Accelerator Iroda nyílt a Széchenyi-egyetemen
- A Bosch és a Richter Gedeon ipari innovációs díját nyerte el a Széchenyi-egyetem két hallgatója
- A legjobbak közt végeztek a Széchenyi István Egyetem hallgatói a szakmák világbajnokságán
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A HONOR leleplezi a stílusos és erős teljesítményű HONOR X8c-t
A HONOR bejelentette, hogy januárban érkezik Magyarországra a HONOR X8c, egy olyan okostelefon, amely ötvözi a stílust a csúcstechnológiával. A lenyűgöző 108MP-es és 50MP-es ultra-tiszta éjszakai fényképezési képességgel, innovatív AI-élménnyel és kiemelkedő tartóssággal felszerelt HONOR X8c azoknak készült, akik a rendkívülire törekszenek.
A technológia, ami visszahozhatja a fejlesztéseket Európába
Az elmúlt évtizedekben robbanásszerűen fejlődött az additív gyártás, amely ma már nemcsak az ipar, hanem az élet számos más területén is jelen van. A 3D nyomtatás – ahogy a köznyelvben elterjedt – egyre több lehetőséget kínál a fenntartható és hatékony termelésre, ráadásul a globális gazdasági kihívásokra is megoldást nyújthat.
Nem minden közügy, amiről a média beszámol
Helytelen közügynek minősíteni egy történést pusztán azért, mert azt médiafigyelem övezi – egyebek mellett erre mutat rá a Koltay András és Szomora Zsolt által szerkesztett új könyv. A kötet hazai bíróságok több száz egyedi döntésén keresztül mutatja be a szólásszabadság és a személyiségvédelem ütközésének kérdéseit, rávilágítva arra is, hogy egy közlés nem jogellenes önmagában azért, mert valótlan tényállítást tartalmaz, illetve hogy a vélemények rendkívül széles körben védettek a joggyakorlatban.
Új logisztikai vezető a Schneider Electric gyöngyösi gyárában
A Schneider Electric gyöngyösi gyárában 2024. november elejétől Soltész Nikolett felel a logisztikai feladatokért. Az újonnan kinevezett ellátási lánc menedzser a hatékonyság további növelése mellett tervei szerint kiemelt figyelmet fordít arra is, hogy munkatársai számára még vonzóbb munkahelyi környezetet alakítson ki.
Omnichannel Retail Media Kalauzt adott ki az IAB Hungary
Az IAB Hungary Dokumentumtárából ingyenesen letölthető Omnichannel Retail Media Kalauz az IAB Europe 2024. októberben megjelentetett kiadványának magyar nyelvű változata, amit az IAB Hungary Retail Media Munkacsoportja készített el. Ahol hasznosnak ítélték meg, ott az eredeti anyagot kiegészítve praktikus magyarázatokat fűztek az egyes szakkifejezésekhez, és egyértelműsítettek bizonyos fogalmakat. Éppen ezért a Kalauzt érdeklődéssel és haszonnal lapozhatják gyakorló szakemberek és friss érdeklődők egyaránt.