A japán cégek felhagynak a chipgyártással
Zsigó József, 2001. október 9. 20:14
Az 1990-es években volt ilyen bizonytalan a félvezetők piaca: a veszteséggel küzdő öt nagy japán IT konglomerátum profitfigyelmeztetést adott ki, és bizonytalan helyzetükből a chipgyártás megszüntetésével remélnek kiutat találni.
Valójában nem mondható, hogy a processzorok gyártása túlságosan nagy súlyt képviselne e cégek portfoliójában, de a bizonytalan értékesítés és az árak vad ingadozása kiszámíthatatlanná teszi a nyereséget. Inkább az egyéb hardverekre, szoftverfejlesztésre és a szolgáltatások arányának növelésére kívánnak összpontosítani. A Mitsubishit kivéve mindegyik cég 800 millió dolláros veszteséget lesz kénytelen lenyelni jövő márciusig.
Csökkent a cégek részvényeinek az ára is, legnagyobb mértékben (57%) a világ harmadik legnagyobb chipgyártójának, NEC-nek, 45 százalékkal a Toshibának, a Fujitsunak és a Mitsubishinek, és mindössze 22 százalékkal a főleg elektronikai berendezéseket gyártó Hitachinak.
A japán óriások összehangolják az átstrukturálást, és kooperációt keresnek egymással a nehéz időszak átvészelésére. Nagy példaképük az IBM, amely szervergyártó cégből szoftverszolgáltatóvá alakította magát, igaz ehhez nyolc teljes évre volt szüksége, mint azt Louis Gerstner, a cég főnöke Tokióban tartott előadásán elmondta adja hírül a CNet.
Kapcsolódó cikkek
- Processzorok több ezer maggal
- Rekordmértékű csipeladások augusztusban
- IDF 2006 Tavasz - Első nap
- Több száz magos processzorokat ígér az Intel 10 éven belül
- Enyhén lassuló chipeladások
- Craig Barrett az IDF-en: Az innováció fontosabb, mint valaha
- A félvezetőipar világszerte lassul
- Csökkent a kapacitáskihasználás a lapkagyártásban
- Az Intel a technológiai iparág jövőjéről az IDF-en
- Félvezetőpiac - a korábban jelzettnél nagyobb ütemben bővül a globális forgalom