Veszteséges a KPN, részvénykibocsátás
A távközlési konszern harmadik negyedévi nettó vesztesége a rendkívüli tételekkel 231 millió euróra rúgott, a tavalyi harmadik negyedévi 1,95 milliárd euró tiszta nyereség helyett. A pénzforgalmi eredménye (EBITDA) 921 millió euró volt, árbevétele pedig 3,12 milliárd euró, a tavalyi harmadik negyedévi 773 millió, illetve 2,75 milliárd euró után.
A KPN adóságainak csökkentése végett több ezer állást szüntet meg és igyekszik megválni nem kulcsterületeitől.
A konszern pénzügyi vezetője bejelentette, hogy a KPN német mobilrészlege, az E-Plus 9-11 milliárd euró közötti értékleírását tervezi. Az E-Plust, amelyet a KPN 1999-ben vett meg 9 milliárd euróért, egyelőre nem tervezi eladni.
A KPN korábban tervezett már egy 5,5 milliárd eurós részvénykibocsátást, de ezt június végén lemondta, reménykedve abban, hogy a Belgacommal tervezett fúzió jobban csökkentheti adósságát, illetve annak terhét. A tervezett fúzió azonban augusztusban meghiúsult.
Az ötös a jelek szerint bűvös szám: a KPN márciusban közölte, hogy mintegy 5 milliárd eurót képes behozni az év első felében a fő profilba nem vágó vagyon eladásával. Ebből mintegy 1,5 milliárdot a kelet-európai érdekeltségekért remélt kapni: a Cesky Telecomban levő 20,3 százalékos részért, valamint a Pannon GSM-ben lévő, akkor 600 millió euróra becsült 44,7 százalékáért és a PanTelben levő 75,2 százalékos részesedésért.
A tervet a jelek szerint nem sikerült teljesíteni. A KPN egészen mostanáig 572 millió eurót kasszírozott Vodafone-részvényekért júniusban; ezeket az ír Eircellben volt 21 százalékáért kapta korábban cserébe, továbbá július végén túladott a Pannon GSM-részén, becslések szerint 715 millió euróért. A hivatalos közlemény arról szólt, hogy a norvég Telenor 25,78 százalékról 100 százalékra növelte részesedését a Pannon GSM-ben, 1,002 milliárd euróért kivásárolva onnan a KPN-t, a finn Sonerát és a dán Tele Danmark Communicationst.
November eleji értesítés szerint azonban a KPN felfüggesztette a PanTel eladását, mert egyelőre nem remélhető a magyar vállalat szilárd értékének megfelelő, méltányos vételár, és a Cesky Telecom további privatizálása is kizárható az idén, amitől nyilván halasztódik a benne lévő KPN-rész értékesítése is.
A KPN mostani részvénykibocsátásáról keringő hírekre a múlt héten 25 százalékkal emelkedett a KPN részvényeinek ára. A részvények azonban az év eleje óta több mint 50 százalékot vesztettek értékükből, különösen, mivel az amerikai Moody's hitelminősítő az év elején rövid időn belül másodszor is leértékelte a cég adósságát. Szerdán kora délután a KPN részvénye 5,82 eurót ért az amszterdami értéktőzsdén, 3,32 százalékkal kevesebbet a keddi zárónál. A nap elején volt több mint 10 százalékos mínuszban is. Kedden 6,02 eurón zárt, szerdán 5,30 eurón nyitott.
Kapcsolódó cikkek
- Bevétel- és profitnövekedés a Nemetscheknél
- HostLogic: tavaly 25 százalékos növekedés
- 611 millió dolláros veszteségről számolt be az AMD
- Nokia-negyedév: csaknem 10 milliárd eurós eladás
- A KPN tavalyi éve: csökkent a profit
- A KPN harmadik negyedéve: a vártnál kevésbé csökkent a profit
- eBay: 40 százalékkal nőtt a negyedéves eredménye
- 73 százalékkal nőtt az AMD negyedéves eredménye
- Cáfolják a 20 milliárd eurós Telefónica-KPN fúziót
- Intel: rekordösszegű második negyedéves bevétel