A hülyeség terjedési sebessége

Kis Ervin, 2003. március 22. 09:03
Prágában egy 72 éves nyugdíjas lelőtte a nigériai nagykövetség konzulját - adta hírül a közelmúltban számtalan orgánum. Az is kiderült: a nyugdíjas egykor vállalkozó volt, tettének indítéka, hogy a diplomata nem segített neki visszaszerezni nigériai bankszámlákra átutalt pénzét. Hogy a tettes - vagy áldozat - miért utalgatott jelentős összegeket Nigériába? Mert e-mailben ezt kérték tőle!
Ismét gyilkolt az internet - konstatálják a fotelban hátradőlve a tévénézők, akik sohasem találkoztak még a világhálóval, és az információt elraktározzák arra az esetre, ha a gyerek megint internet-hozzáférést kérne karácsonyra. Nem lehet örökké a pénzre, a bombareceptekre, a legutóbb lefülelt pedofilhálózatra vagy a vírusokra hivatkozni.

A hagyományos média minden hírre boldogan csap le, amellyel azt lehet sugallni, hogy a net veszélyes, ördögi dolog, halálos kórokat (vírusokat) terjeszt, de minimum feldúlja a családi békét. A betyárbecsület azt diktálná, vegyem védelmembe kenyéradó médiumomat, ám szomorúan kell megállapítanom: az internet tényleg veszélyes, mert egyre nagyobb sebességgel terjed rajta a hülyeség. Nemcsak nigériai levelek léteznek - amelyekben az ország zavaros körülményeire hivatkozó helyi "mágnások" kérik, hogy nyissunk bankszámlát számukra, ahová átutalhatják dollármillióikat, és csak úgy mellékesen, addig is, amíg ez megtörténik, az átmenti zavarok enyhítésére adjunk kölcsön pár száz dollárt -, hanem a világ öszszes hagyományos svindlijének van már internetes változata. Ezek mind a kegyesen jóhiszeműségnek nevezett ostobaságra építenek, amely persze önmagában még nem vezetne tragédiához, ha nem párosulna mardosó pénzéhséggel. (A cseh nyugdíjas állítólag nem elégedett meg azzal, hogy néhány száz dollárt kölcsön adott, hanem Nigéria összes "menekülőjét" ellátta kisebb összegekkel, persze a busás haszonnal kecsegtető viszonzás reményében.) Létezik a hülyeség minden válfajának online verziója is: elég ellátogatni az ingyenes webhelyek tartalomjegyzékében például a politika, a vallás vagy netán a tudomány tárgykörébe sorolt honlapokra, illetve beleolvasni a nagy portálok fórumain hasonló kérdéseket tárgyaló topicokba.

Az internet veszélyessége fordított arányban növekszik használóinak tájékozottságával, intelligenciájával, józan kritikai érzékével. Persze ez a szabály igaz - mostanában egyre inkább - a televízióra is, de még a könyvek sem képeznek kivételt. Ám amíg a könyvben terjedő hülyeségnek gátat szabnak a terjedelmi és a terjesztési korlátok, az analfabétizmus, a képzelőerő hiánya, a televíziót pedig kordában tartják technikai és szervezeti határai, az egyirányúság, a bonyolultság és az ellenőrzöttség, addig az interneten, ahol a hülyeség terjedési sebessége a legnagyobb, csak saját korlátaink akadályoznak, védenek meg, vagy éppen visznek kárhozatba.

Kulcsszavak: jog e-mail

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36