Munkára fogott e-mailek
Levelezőlisták az online csapattevékenységben
Három vezetői szerep
A levelezőlisták esetében három vezetői szerepkör létezik, amelyet betölthet három különböző személy, de lehet ugyanaz is mindegyik szerepkörben.
A listagazda felveszi a listára az új embereket, törli a távozók, kilépők, netán kizártak e-mail címét, rögzíti az adminisztratív problémákat, illetve felelős a lista működtetésének minden technikai követelményéért.
A moderátor szerepkörét betöltheti egy-két vagy több moderátor, aki áttekinti az üzeneteket, mielőtt azokat a csoportnak szétküldik.
Az online csoportmunkához elengedhetetlen a facilitátor. Ő az, aki összehozza az embereket, segíti az interakciókat, azaz az online párbeszédeket, a középpontban áll, döntéseket hoz. Elsősorban támogatja a csoportot, annak tagjait, mégpedig abban és úgy, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki magukból a megfogalmazott közös célok érdekében.
Liz Rykert úgy véli, ha egy csoportnak online facilitátorra van szüksége, akkor olyan embert kell keresni, akinek mindig van egy „extra falat" információja a többiek, a csoporttagok számára. Az online facilitátor estében azt érdemes mérlegelni, hogy vannak olyan emberek, akik nem félnek megmondani, ha valamit nem tudnak, de azt sem tartják magukban, ha tudnak valamit. Ők azok, akik nyugodtan dolgoznak az átlátható munkakörnyezetben, és nem nyugtalanítja őket, ha mások kritizálják azt, amit leírtak. A legtöbben közülük nagyon megbíznak az elektronikus környezetben, habár nem feltétlenül kell magas fokú technikai tudással rendelkezniük. Az ilyen virtuális közösségben dolgozók nem félnek egy problémát rögzíteni, és addig kérdezni, amíg megfelelő választ nem kapnak. Nagyon jól tudják, hogy az emberek csoportja hogyan dolgozik együtt. Nyitottak, hajlandók odafigyelni, közbelépni, összefoglalni, beszélgetni. Ez utóbbi interperszonális készségek elengedhetetlenek az online facilitátor tevékenységéhez.
Nem működik magától
Sokan létrehoznak levelezőlistákat vagy online csoportos munkatereket, és azután nem történik semmi. Úgy gondolkodnak, hogy „ha megcsináltuk, majd jön minden magától". Ezzel szemben a virtuális munkában olyan emberekre van szükség, akik használni akarják a levelezőlistát, méghozzá nagyon is elkötelezetten. Ezenkívül az online munkacsoportnak világos céllal is kell rendelkeznie, amely kimondja: „ez az, amiről beszélünk" – tehát a misszió, a küldetés megfogalmazása szintén nagyon fontos.
A virtuális csoportmunkát szolgáló levelezőlistának nem véletlenül van négy alapkövetelménye:
– elkötelezett csoport,
– osztott cél,
– jó facilitáció,
– jól szervezett terv, illetve annak végrehajtása.
***
IDRC
Az International Development Research Centre-t a kanadai kormány alapította. Célja, hogy a fejlődő világban segítse a megoldások keresését a szociális, gazdasági és foglalkoztatási területektől egészen a kutatásokig.
Kapcsolódó webcím: http://www.idrc.ca
***
Liz Rykert
Liz Rykert szociális munkás és közösségszervező. Legnagyobb szenvedélye az életben az, hogy elkötelezetten segítse az embereket együtt dolgozni. Tapasztalata, gyakorlata van a facilitálásban, a közösségépítésben. Érdeklődése az utóbbi időben az online munkatér felé fordult, ezt igyekszik a legkülönbözőbb módokon és eszközökkel segíteni. Mindezt elsősorban azért teszi, hogy az internethasználók megértsék: az új technológia, az új infokommunikációs eszközök használata ugyanolyan könnyűvé és magától értetődővé válhat az életükben, mint bármi más, ami már eszköz, módszer, amit már régóta magabiztosan használnak.
Liz Rykertről angolul a következő címeken olvashatunk bővebben:
http://community.web.net/wto/about.htm
http://www.metastrategies.com/about/index.cfm?sec=2
***
Magyar listagenerátorok
Két olyan jelentős, magyar nyelvű levelezőlista-szerver létezik, ahol bárki indíthat levelezőlistát: az egyik a Terminál készítőinek LX-oldalon, a másik a Prím portálján található. Nagyjából egy időben indultak, de az utóbbi mintegy kétszer akkora népszerűségre tett szert, legalábbis ha a népszerűséget a listák számában mérjük. A Prímlista jócskán túl van a kétmilliomodik elküldött levélen, és lapzártánk időpontjában (május végén) 3540 lista működött a rendszerben, amelyből 1341 volt publikus. A nem publikus lista azt jelenti, hogy arról a tagjain kívül más még tudomást sem igen szerezhet, tehát akár egy munkacsoport tagjainak kapcsolattartására is alkalmas az egyetlen e-mail címre elküldött körlevelekkel. A publikus listára sem feltétlenül írhat mindenki: ezt a tulajdonos szabályozza.
Prímlista: http://lista.prim.hu
LX: http://www.lx.hu
Kapcsolódó cikkek
- Kínai rakétahordozó tengeralattjáró a Google Earth-ön
- Új szolgáltatások HR szakembereknek és álláskeresőknek
- MSN: online nézettségi rekord a Live Earth koncerttel
- Kínában is szolgáltathat tartalmat a Google
- Google: A Blogger elérhető már magyarul is!
- 400 ezer dollár bírság eBay-csalásért
- Premierfilmek kölcsönzését tervezi az Apple az iTunes-on
- Elindult a T-Mobile Kapcsolat koncert honlapja
- Elindult az online jegyértékesítés a Hegyalja fesztiválra
- Két gigabyte-nyi postafiók minden T-Online netelőfizetőnek
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.