Elsőfokú ítélet várható ma az Elender honlapjának feltörése ügyében

MTI Sajtóadatbank, 2003. december 15. 10:15
Az Elender Rt. honlapjának négy évvel ezelőtti feltörése miatt indított büntetőperben várhatóan hétfőn hirdeti ki elsőfokú ítéletét a Pesti Központi Kerületi Bíróság. Az ügyészség tudomása szerint ez az első olyan eset, amikor fiatalkorú hacker ellen indult eljárás, az egyik vádlott a cselekmény elkövetésekor még a 16. életévét sem töltötte be.

A vád szerint két ifjú hacker 1999. december 29-én feltörte az Elender Rt. honlapját. A hálózatok forgalmának lehallgatására alkalmas úgynevezett "sniffer" programmal naplózták az előfizetők és a szerver közti adatforgalmat, a felhasználók azonosítóját és kódolt jelszavát rögzítették, majd egy számítástechnikai szakközépiskola szerverén visszafejtették. Az elkövetők mintegy 1900 felhasználói nevet rögzítettek táblázatformátumba a hozzá tartozó jelszavakkal, és az egyik fiatal hacker az Elendert gúnyoló szöveget is szerkesztett.

A hackerek 2000. január 8-án jogosulatlanul behatoltak az Elender rendszerébe, ezért a cég munkatársainak több órára le kellett választaniuk a szervert az internetről. Ez mintegy 35 ezer előfizetőt érintett. Három héttel később a két tettesi magatartással vádolt fiú ismét jogosulatlanul behatolt az Elender rendszerébe, kicserélte a honlapot, és jelszavakat hozott nyilvánosságra, tartalmazza a vádirat.

Az egy éve kezdődött büntetőperben az elsőrendű vádlott lényegében elismerte a terhére rótt tényállást, de úgy vélekedett, hogy bűncselekményt nem követett el, nem bűnös.

A gimnazista fiú a tavaly decemberi tárgyaláson arra a kérdésre, hogy miért az Elender rendszerébe hatoltak be, úgy válaszolt: az internetes társadalom nem szerette ezt a céget, mert a biztonsági rendszere tele volt hibákkal, "lyukas volt", ráadásul hónapokon át nem is javították ki hiányosságait. Arra a kérdésre, hogy miért nem e-mailben figyelmeztették a szolgáltatót a rendszer hiányosságaira, a vádlott azt felelte: lehet, hogy ez lett volna a helyes, de eszébe sem jutott. Véleménye szerint a cég úgysem javította volna ki biztonsági rendszerét.

A vádlott hangsúlyozta, hogy a rendszer feltörésekor nem kívántak személyes adatokkal visszaélni, például nem olvasgatták mások leveleit, de az sem merült fel bennünk, hogy bárki más visszaélhetne az általuk nyilvánosságra hozott információkkal.

Az Elender Rt. egyik vezetője 2000 januárjában úgy nyilatkozott: az ügyfelek 10 százalékának felhasználói nevéhez és jelszavához fértek hozzá a hackerek, de nem kerültek birtokukba a számlázási, a lakcím és egyéb személyiségi jogokat érintő adatokat.

Az eset kapcsán két fiatalt tettesként, egyet bűnsegédként vádolt meg az ügyészség bűnszövetségben, folytatólagosan elkövetett közérdekű üzem megzavarásával és bűnszövetségben elkövetett magántitok jogosulatlan megismerésével. A törvény szerint a vádlottak bűnösségük esetén akár 12 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetők, bár a fiatalkorúak ellen indult büntetőeljárásokban a legsúlyosabb bűncselekményeket leszámítva ritka, hogy letöltendő szabadságvesztést szabnak ki a bíróságok.

Az effajta, interneten elkövetett rendszerfeltöréseknek nincs kialakult bírói gyakorlata, hasonló esetek még alig kerültek büntetőbíróság elé Magyarországon.

Kulcsszavak: Elender hacker jog

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01