A WWW konzorcium dokumentálja a web architektúráját

Zsadányi Pál, 2003. december 16. 11:23
A W3C webszabványosítási szervezet legutóbbi haladási jelentései közt érdekes színfoltnak tűnik az a leírás, ami a web struktúráját hivatott dokumentálni. Azt gondolná az ember, hogy ezt már biztos régen megírták, de koránt sincs minden dokumentálva a jelenlegi állapotról.

A W3C architektúra projekt háttere

A W3C Műszaki Architektúra Munkabizottsága (TAG - Technical Architecture Group) kiadvány sorozatot indít a web architektúrájának az összefoglalására. Munkájuk első kötete most készült el, címe: "Architecture of the World Wide Web". Bemutatására a pennszilvániai Philadelphiában tartott IDEAlliance XML 2003 konferenciát használták fel.

A W3C TAG munkacsoport 2004. március 5-éig kér bírálatokat a dokumentumról, amely lényegében a webtechnológia kialakulásának a történetét írja le. A dokumentum és a munkacsoport megszületésének a hátterében egy még 2001-ben felmerült igény állt. A W3C tagság akkor kérte a webarchitektúra definiálását célzó munka elindítását. Bár sok ilyen leírás született, egyik sem lépett föl a teljesség igényével, a meglévők pedig időben is eltérő, nem koherens állapotokat takarnak.

A TAG csoport vezetője, nem lehet meglepetés senkinek, a www technológia atyja, Tim Berners-Lee, a W3C igazgatója. A két évenként újra választott 9 fős bizottság többi tagja is aktív részese volt a technológia kialakításának, de különböző részterületeken. Az architektúra leírásban rögzítik, milyen utak és esetleg tévutak merültek föl, és merre célszerű engedni az architektúra fejlődését.

A három pillér: URI, HTTP és (X)HTML

Az első kötetről kiadott ismertető röviden összefoglalja a benne már rögzített legfontosabb koncepciókat. A dokumentum a WWW technológia legfontosabb három alappillérét a következőként fogalmazza meg: azonosítók (URI - Universal Resource Identifications), interaktív eszközök (protokollok: HTTP, SOAP stb.) és formátum kezelők (például HTML / XHTML, SVG vagy PNG stb.).

A dokumentum foglalkozik a web használatának a megoldási elveivel, valamint a fölmerülő problémák kezelési lehetőségeivel. Külön témaként tárgyalja a jövő generációt képező XML reprezentáció hozzáillesztését a korábbi HTML korszak tartalomkezelési eljárásaihoz, a zökkenőmentes átmenet biztosítására. [Nem kisebb problémát fog okozni persze az IP változatok összeillesztése sem, így például az IPv4-es és IPv6-os protokollok szerinti alagutak működtetése, de ez most ebbe a dokumentumba nem került bele.] És, persze, nem kisebb jelentősége van a webszervereken az adatbiztonság támogatásának.

Tim Berners-Lee a munka folytatásához tartotta szükségesnek az eddig összegyűjtött információk kiadását egy kötetben, hogy az további architektúra elemzési munkákhoz kézikönyvül szolgálhasson. Hisz a három alappillér leírása még messze nem oldja meg az összes webbel kapcsolatos problémát. Ennek szellemében a TAG a W3C állandó munkacsoportja marad.

A TAG munkacsoport jelenleg megválasztott tagsága a következő (címeik angolul):

- Paul Cotton, Chair of W3C XML Query Working Group and Member of the XML Protocol Working Group (Microsoft Corporation)

- Roy Fielding, Co-author of HTTP/1.1 (Day Consulting and Chairman of the Apache Software Foundation)

- David Orchard, Member of the W3C XML Core and XML Protocol Working Groups (BEA Systems)

- Norman Walsh, Member of the W3C XSL and XML Core Working Groups, and the URI Interest Group (Sun Microsystems)

- Stuart Williams, TAG Co-Chair and former Member of the W3C XML Protocol Working Group (Hewlett-Packard Company)

A W3C igazgatósága által felkért tagok (címeik szintén angolul):

- Tim Bray, Co-editor of W3C XML 1.0 (Antarcti.ca)

- Dan Connolly, Semantic Web developer, former W3C HTML Working Group Chair and XML Activity Lead (W3C)

- Chris Lilley, Chair, W3C SVG Working Group, and W3C Graphics Activity Lead (W3C)

A W3C konzorciumról

A W3C-t a webtechnológiák szabványosításának a kézben tartására hívták létre. Gondozója Amerikában az MIT műszaki egyetem CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) számítógép és mesterséges intelligencia laboratóriuma, Európában a francia ERCIM (European Research Consortium for Informatics and Mathematics) kutatóintézet, Japánban pedig a Keio University egyetem. Legalább 400 szervezet a tagja.

Kulcsszavak: W3C XML HTML

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?

Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes. 

2024. szeptember 4. 13:20

Utazási konferencia az Angyalok városában

A dinamizmust tükrözte az idei utazási világkiállítás, az IPW2024, és ezt sugározza a helyszín is: Los Angeles, Kalifornia.
 

2024. május 17. 18:51

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36