Nyereséges volt tavaly a KPN
A KPN-nek 2002-ben 9,542 milliárd eurós adó utáni vesztesége volt.
Egyszeri tételek nélkül a tavalyi adó utáni nyereség 655 millió euró volt a 2002-es 163 millió eurós veszteség után. A működési nyereség (EBIT) 52,4 százalékkal 2,461 milliárd euróra nőtt, a pénzforgalmi többlet (EBITDA) 13,2 százalékkal 4,958 milliárd euróra gyarapodott tavaly.
A forgalom tavaly 39 millió euróval, azaz 0,3 százalékkal 12,209 milliárd euróra nőtt. A vezetékes szolgáltatásban 23 millió euróval, a mobiltelefon üzletágban 405 millió euróval nőtt tavaly a bevétel, nem utolsósorban a német E-Plus tavaly már egész évi szerepeltetése miatt a csoportmérlegben. Az E-Plus 2002. március közepe óta szerepel a KPN csoportmérlegében, ellensúlyozva a magyar Pannon GSM-et, amelyet 2002. február 4-i hatállyal vettek ki a mérlegből - emlékeztettek a KPN-nél hétfőn.
A mobilüzletág az utolsó negyedévben 7,1 százalékkal növelte forgalmát az egy évvel korábbihoz képest, 1,34 milliárd euróra. A vezetékes szolgáltatásban 0,1 százalékkal csökkent a bevétel. Így a teljes bevétel 2,9 százalékkal haladta meg az utolsó negyedévben a 2002. utolsó negyedévit. Az év végén 14,7 millió ügyfele volt a KPN-nek a mobiltelefon-üzletágban, 1,3 millióval több, mint 2002 végén. Az E-Plus tavaly 12,9 százalékkal 8,2 millióra növelte ügyfelei számát. Belgiumban 10,1 százalékkal, Hollandiában 3,4 százalékkal nőtt a mobilügyfelek száma.
A cég adó után nyeresége 178 millió euró volt a tavalyi negyedik negyedévben, az egy évvel korábbi 103 millió eurós nyereség után. A pénzforgalmi többlet 2,4 százalékkal 1,229 milliárd euróra emelkedett az egy évvel azelőtti 1,2 milliárd euróról.
A KPN-nél hétfőn megismételték a tavalyi előrejelzést, amely szerint idén nem várnak változást az értékesítésben, sőt, 2 százalékos visszaesés lehetséges a cég elemzői szerint, és még 2005-re sem várnak növekedést. Idén a vezetékes szolgáltatás bevétele 5-7 százalékkal csökkenhet, 2005-ben további 3-5 százalékkal eshet vissza. A mobilszolgáltatás forgalma idén 5-7 százalékkal nőhet, jövőre legalább 7 százalékos bővülés lehetséges.
A vállalat nettó adóssága 8,3 milliárd euró volt, a harmadik negyedév végi 9,4 milliárd euró helyett. A KPN azok közé a távközlési vállalatok közé tartozik, amelyek a kilencvenes évek végén, nagy fellendülésre számítva, túlvásárolták magukat, majd részesedéseik sürgős eladásával voltak kénytelenek menekülni a csőddel fenyegető adósságteher alól.
A KPN 2001-ben az összeomlás szélén állt a nemzetközi terjeszkedés és az UMTS-koncessziók költségei miatt jelentősre nőtt adóssága következtében - adósságcsúcsa 23,3 milliárd euró volt 2001 első negyedének végén -, de azóta komoly létszámcsökkentést hajtott végre, 2001 őszén 5 milliárd euróért új részvényeket bocsátott ki, és megkezdte a nem stratégiainak ítélt részesedései eladását, elsősorban Közép-Európában, az adósság csökkentése végett.
Az utolsók: a KPN-nél tavaly januárban közölték, hogy lezárták a cseh és a lengyel kábelrészlegeik eladását, 65 millió euró bevétellel. A KPN és a svájci Swisscom konzorciuma, a Telsource decemberben eladta 27 százalékát a cseh távközlési vállalatból, a privatizáció előtt álló Cesky Telecomból. Az intézményi befektetőktől kapott 680 millió euró jócskán elmaradt a részesedés egykori vételárától: a Telsource 1995-ben 1,32 milliárd dollárért vette a részesedést. A KPN, sok egyéb között már korábban, 2001-ben eladta a magyar Pannon GSM 44,7 százalékát is, becslések szerint 715 millió euróért.
Az immár talpra álló KPN-nél újabban ismét gondolkodnak beszerzéseken: a múlt hét végén közölték, hogy "nem zárják ki" a brit mm02 mobilszolgáltató megvásárlását. Mivel a nagyságra hatodik európai mobilszolgáltatónál, az mm02-nél elutasítják e tervet, ellenséges ajánlat ígérkezik.
A Koninklijke KPN NV hétfő délelőtt 6,66 euró volt az amszterdami értéktőzsdén, 2,49 százalékkal olcsóbb a pénteki, 6,83 eurós zárónál. A jó eredmények ellenére a z árat lenyomta a várható mm02-ajánlat várakozása. Hétfőn 6,77 eurón nyitott. Hétfőn 8,62 százalékkal drágább volt, mint az év elején - eddig 7,18-6,11 euró között alakult -, és 12,88 százalékkal drágább, mint egy éve.
Kapcsolódó cikkek
- A KPN tavalyi éve: csökkent a profit
- A KPN harmadik negyedéve: a vártnál kevésbé csökkent a profit
- Cáfolják a 20 milliárd eurós Telefónica-KPN fúziót
- A KPN bekebelezi a Telfortot
- A KPN első negyedéve: csökkent a profit a verseny miatt
- 450 ezer eurós bírság a holland KPN-nek
- A KPN már nem érdeklődik a lengyel mobilpiac iránt
- KPN: Az eredmény nőtt, a bevétel csökkent
- A vártnál nagyobb nyereség a KPN-nél
- A KPN újabb részvény-visszavásárlást hirdetett
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.