Compaq: Rekordok és Armadák

Guttray László Guttray László, 1999. szeptember 15. 22:27
Könnyű dolga van a Compaq magyarországi képviseletének, ha az időszakos pénzügyi eredményekről kell beszámolnia. Gondot legfeljebb az jelenthet, hogy ne ismételjék a szuperlatívuszokat, hiszen több mint egy éve vezetik a hazai PC-eladási ranglistát, és a negyedévenkénti tájékozatókon illik változatosan megfogalmazni a visszatérő tényt: első a Compaq.
Az idei első félévet még a szokásosnál is kiemelkedőbb siker jellemzi, a Compaq Magyarország forgalma ugyanis hat hónap alatt meghaladta a 15 milliárd forintot. A hazai képviselet stabilan őrzi első helyét, öt egymást követő utáni negyedévben végzett az élen. A Compaq Magyarország második negyedévi PC-piaci részesedése meghaladta a 16 százalékot, vagyis minden hatodik itthon gazdára talált számítógép a houstoni cég emblémájával került forgalomba. Más közelítésből: minden harmadik márkás PC-t a Compaq gyártott, hiszen a márkás és a noname gépek aránya hozzávetőlegesen ötven-ötven százalék. A Compaq folyamatosan növelte piaci részesedését 1998 ősze óta, az akkor elért 12,4 százalékot sikerült a mostani 16 százalékra feltornáznia.

Az eladási eredmények még értékesebbek, ha figyelembe vesszük, hogy a Compaq közel 4 százalékpontos növekedése a teljes piac szintén négy százalékos csökkenése mellett következett be, az asztali számítógépek piacának változásánál pedig még nagyobbra nyílt az olló: a Compaq forgalma 10 százalékot növekedett, miközben 6 százalékkal csökkent ez a piaci szegmens.

Mint a szeptember 9-ei sajtótájékoztatón Mezriczky László marketingigazgató elmondta, a hónap végével befejeződő harmadik negyedévben a Compaq teljes Intel-kínálatában mintegy 40 százalékos növekedéssel számolnak a hazai leányvállalatnál.

Mint elhangzott, augusztus végétől a Compaq úgynevezett kiterjesztett garanciát vezetett be, amelynek értelmében valamennyi Intel-processzorral működő professzionális munkaállomásnál a bejelentést követő napon elvégzik az alkatrészek helyszíni szervizét.

Gottlieb István, a hordozható termékcsoport menedzsere a megújított Armada noteszcsalád bemutatását az általános trendek felvázolásával kezdte. A kisméretű faxmodemek beépítésével vagy a PC-kártya használatával a hordozható gépek általános jellemzője lett az internetelérés képessége, illetve az asztali PC-kéhez hasonló kiépítettség, szolgáltatáskínálat. Az új Pentium III processzor alkalmazásával pedig lehetővé vált, hogy a noteszgépek legfontosabb paraméterei (teljesítmény, grafika, audio- és videojellemzők, energiafogyasztás) jelentősen javuljanak a korábbiakhoz képest. Ráadásul az utóbbi egy évben 8-ról 25 megabájtra növekedett a noteszgépekhez fejlesztett merevlemezek kapacitása, a csúcsmodellekbe ma már 14 vagy 15 inch képátlójú SXGA megjelenítő kerül. A korábbi 33,6 kbps sebességű PC-kártyás modem helyett új kialakítású, mini PCI-csatlakoztatású, 56 kbps átviteli sebességű modemeket építenek be, a továbbfejlesztett akkumulátoroknak köszönhetően pedig nagymértékben növekedett az üzemidő is.

Az új Compaq Armada modellek fejlesztések egyik iránya a tömeg és súly csökkentését tűzte ki célul, de nem engedtek a teljes kiépítettségből, így minden típusban floppymeghajtó és CD-olvasó is található. Az Armada M300-as 1,4 centis vastagságával, 2 kilogramm tömegével kategóriájában a legkönnyebb notesz, jelenlegi Celeron 333 vagy 333 MHz-es Pentium II-es processzora a legújabb alkalmazások futtatására is képessé teszi a notebookot. A 2,8 centiméter vastag és 2,3 kilogramm tömegű M700-as nagy testvért a profi utazóknak szánták, az E700 pedig a legprofesszionálisabb mindentudó. A két 700-as sorozatú notesz Pentium II vagy III processzorra épül, jelenlegi 400 MHz-es órajelük a későbbiekben 500, illetve 600 MHz-re növelhető egy speciális technológiával.

A noteszgépek asztali csatlakoztatását biztosító új dokkolómegoldásokat is bemutattak, amelyek alkalmasak az egyelőre változatlan paraméterekkel gyártott Armada 1700 és 1500-as modellek fogadására - ezeket a típusokat egyébként szeptembertől ingyenes PC-kártyás modemmel árusítják.

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36