Informatika = versenyképesség
Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége üdvözli, hogy a kormányzat kiemelten kívánja kezelni magyar tudásipar szerepét "Modern Magyarország" programjában. Közvetlen cél, hogy a szoftverfejlesztést és az informatikai szolgáltatásokat húzóágazattá tegyük, növelve ezzel az ország verseny- és exportképességét. Az IVSZ álláspontja szerint elengedhetetlen egy egységes innovációs és iparpolitikai koncepció kialakítása, mely meghatározza a kormányzati programokhoz kapcsolódó fejlesztési terveket és az ezeket támogató jogszabályi környezetet is.
Fontos lépés ebben az irányban Draskovics Tibor ágazati szereplőkhöz intézett felhívása, amelyben adópolitikai javaslatokat kért a tudásintenzív gazdaság és a tudásexport növekedésének beindításához. Az IVSZ -mint az infokommunikációs szektor meghatározó szereplőit tömörítő szervezet - a témában ágazati egyeztetést hívott össze, hogy közös javaslatcsomag elkészítésében együttműködjenek az infokommunikációs cégek, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, az Informatikai Érdekegyeztető Fórum, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, az Amerikai Kereskedelmi Kamara képviselőivel.
A javaslatok fókuszában a tudásipar legfontosabb eszközének, a szellemi terméket előállító emberi erőforrás bekerülési árának csökkentése, illetve a szűk belső piac export alapú bővítésének szándéka állnak. Ahhoz, hogy Magyarország vonzó befektetési célországa legyen a külföldi és hazai informatikai tőkének, növelni kell a hozzáadott értéket előállító munkaerő versenyképességét. Ennek két eszköze az adó és járulékterhek csökkentése, valamint a továbbképzés, az élethossziglan tartó tanulás. Minden más adottságunk megvan: adott egyebek között a kiművelt emberfők, politikai és fiskális stabilitás, EU- és NATO-tagság, fontos piacok közelsége.
A hozzáadott értéket termelő munkaerő tekintetében viszont nemcsak Indiával, de Szlovákiával és Romániával szemben is óriási Magyarország versenyhátránya. Míg például Romániában a célzott kedvezményeknek köszönhetően egy szoftvermérnök nettó fizetése annak 1,6-szorosába kerül a munkáltatónak, addig az itthoni szorzó ma 2,5!
A tudásipar fejlesztésének versenyképesség-növelő hatásai az ágazat közvetlen teljesítményének fokozásán túl az egyes ágazatok és a közigazgatás hatékonyságának javulásában is megnyilvánulnak. Kiemelten javasolja az IVSZ az informatizálásra irányuló állami projektek megkezdését, illetve folytatását az egészségügy, az államigazgatás, a mezőgazdaság és a turizmus terén.
Az IVSZ javaslatcsomagja segítséget kíván nyújtani a szükséges lépések meghatározásához, a kívánatos kormányzati adópolitikai intézkedések meghozatalához. A program megvalósításával a külkereskedelmi deficit csökkenthető, valamint akár egész százalékponttal is növelhető a nemzeti össztermék volumene.
Kapcsolódó cikkek
- IT-piac: A szolgáltatási szektor a legerősebb
- Ismét magyar tag a legnagyobb európai infokommunikációs szövetség elnökségében
- Új vezető az IVSZ élén
- Tizedik alkalommal lehet pályázni az IVSZ Gyurós Tibor-díjára
- Szittya Tamás az IVSZ "Nemzetközi piac, hardver-szoftver kereskedők" szakterületének vezetője
- Új elnökség és szervezeti átalakítás az IVSZ-ben
- Szathmári Géza az IVSZ alelnöke lett
- IVSZ Üzleti Akadémia: Beck György, Bojár Gábor és Kemény Dénes a vezetésről
- Az IVSZ szerint létfontosságú a szerzői jogdíjak rendszerének reformja
- Egy héten belül két rangos iparági elismerés
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.