Szigorú telefontesztek a Siemens müncheni laboratóriumában
A Siemens a piacra dobás előtti utolsó fázisban is teszteli 75-ös sorozatú készülékeit
A Siemens mindig is nagy hangsúlyt helyezett a minőségre, ezt bizonyítja, hogy mobil- és vezeték nélküli készülékeit folyamatosan szigorú teszteknek veti alá. A müncheni Minőségfejlesztési Központban a gyártási folyamatot a kezdeti lépésektől végigkíséri a minőségellenőrzés. Az új fejlesztések esetében a mérnökök a telefonok prototípusait is tesztelik, hogy minden lehetséges hibaforrást azonnal kiküszöböljenek. A tesztelés egészen a sorozatgyártásig tart, ha pedig a termékéletciklus során bármit változtatnak a készülékeken, ismételt próbáknak teszik ki őket.
Már a tervezői asztalon, a készülékek formatervezése során megszületnek az adott telefonnal kapcsolatos első minőségi követelmények az egyszerű kezelhetőséget és az ergonómiát szem előtt tartva. A felhasznált anyagoknak kiváló minőséggel kell rendelkezniük és jól kell tűrniük a különféle fizikai behatásokat. A fejlesztési és gyártási időszakban a készülékeken több ezer tesztet végeznek. Gyakorlatilag minden egyes fázist ellenőriznek, így csökkennek a várható javítási költségek.
A tesztek a mindennapi életből vett tipikus jeleneteket szimulálnak, amelyek során a készülékeknek bizonyítaniuk kell, hogy ellenállnak a használat során fellépő környezeti hatásoknak. A körülbelül négyéves termékélettartamot két-háromhetes tesztidőszak alatt modellezik, és a Siemens mérnökei által kifejlesztett eljárásokat és felszerelést használva mintegy húsz különféle próbát végeznek el.
A mobiltelefonon akkor sem keletkezhet elváltozás, ha telefonálás közben leejtjük. Mivel egy átlagos európai embernek 152 cm a fülmagassága, a földtől számított ekkora távolságról ejtik le a tesztlaborban a Siemens telefonokat. A készülékeket úgy állítják be, hogy mindig másféle, összesen 18 különböző pozícióban (oldalukra, fedőlapjukra stb. esve) érkezzenek a betonpadlóra. Annak ellenére, hogy a telefon hátlapja kinyílhat és kieshet belőle az akkumulátor, összeszerelés után működnie kell. A tesztfolyamatot kamerával rögzítik, és a filmet lassítva visszanézve elemzik ki az eredményeket.
A készülékek billentyűzetét a folyamatos nyomkodás, például SMS-ezés jelentősen megviseli, ezért a Siemens laboratóriumban egy ujjakat imitáló szerkezet, előre meg nem határozott sorrendben minden egyes billentyűt 400.000-szer nyom le. Nem csak a billentyűzetnek kell tűrnie a megpróbáltatásokat: sokan hordják mobiljukat a kulcsukkal együtt nadrágjuk zsebében, így amikor leülnek, nagy nyomás nehezedik a kijelzőre. A tesztek során ezt a helyzetet a kijelzőre irányított 20 kilogrammos oszlophenger nyomva tartásával modellezik, amelyet sérülés nélkül kell kibírnia a telefonnak.
A por minden telefonkészülék ádáz ellensége. A zsebben tárolt telefon részecskéi közé észrevétlenül beférkőzhetnek apró szennyeződések. Az úgynevezett farmerzsebteszt ezt a folyamatot szimulálja. A mobiltelefont egy készülékre erősítve egy mesterségesen kiképzett zsebbe csúsztatják körülbelül ezer alkalommal. A viszonylag szűk zseb egy különleges összetételű porkeveréket, dohány- és papírzsebkendő-darabkákat valamint egyéb más szennyeződéseket tartalmaz, akárcsak egy valódi nadrág zsebe. Egy másik teszt során a készüléket egy kamrába helyezik, ahol négy napig, bizonyos időközönként port szórnak rá, majd mikroszkóp alatt megvizsgálják, hogy a finom por bejutott-e a kijelző mögé vagy a billentyűk közé. A porálló Siemens M75-ös mobiltelefonnak itt különösen jól kell teljesítenie, mint ahogy az ütés- valamint cseppállóságát vizsgáló teszten is. Ez utóbbi alkalmával a készüléket tíz percig három különböző irányból vízzel spriccelik, amely alatt nem kerülhet víz a telefon alkatrészeibe.
A készülékeknek a fény, a levegő és különféle kémiai anyagok hatásainak is ellen kell állniuk. A mérnökök a korróziós teszt segítségével nézik meg, hogy a telefon hogyan tűri az irodai klímának megfelelő 25 Celsius fokos hőmérsékletet, a 77 százalékos páratartalmat és a többféle gáz (kéndioxid, nitrogéndioxid, klór és nitrogénoxidok) keveréke által okozott környezeti hatást. Ezután tesztelik, hogy az izzadság és az olyan kémiai alapanyagok, mint az olaj illetve a zsír hogyan befolyásolják a telefonok működését, végezetül pedig erős fénnyel megvilágított kamrába helyezik a mobiltelefonokat, és megnézik, hogy a gyártáshoz felhasznált anyagok hogyan tűrik a napfényt, amely normál esetben szín- és egyéb elváltozásokat okozhat.
Kapcsolódó cikkek
- Új vezetés a Siemens Zrt. élén
- Nokia: három új mobil és új marketing igazgató
- Peter Löscher a Siemens új elnök-vezérigazgatója
- 2,5 milliárd dolláros kínai megrendelést kapott a Nokia
- A Nokia Siemens több mint 3 ezres leépítésre készül
- A korrupciós botrány nyomán távozik a Siemens főnöke
- Lezárult a Siemens Zrt. átalakulása
- Darabonként értékesítik a BenQ-t
- A Siemens cseh elektronikai céget vásárolt
- Kirajzolódik a Nokia Siemens Networks portfoliója