GEANT2 - óriási előrelépés az európai kutatásban

forrás Prim Online, 2005. június 16. 17:01
A magyar részvétellel kiépülő új generációs kutatói hálózat – 500 Gbit/sec – kapacitásával a világ élvonalát képviseli. A DANTE közleményben tudatta, hogy 34 ország több, mint 3 millió kutatója minden eddiginél jobban együttműködhet a tudományos munkában a világ első nemzetközi hibrid hálózatának beindításával.
A GEANT2 hálózat Európa kutatói közösségének eddigi legnagyobb ilyen jellegű infrastruktúrája, mely az Európai kutatók növekvő igényeihez alkalmazkodva a legfejlettebb egyes kutatási területek – pl. a CERN által összefogott legújabb nemzetközi nagyenergiájú fizikai kutatások, vagy a világszerte szétszórtan elhelyezkedő rádió-teleszkópokból érkező adatokat egyidejűleg alkalmazó kutatások – hatalmas adatmennyiségeinek kezelésére is alkalmas módon továbbfejlesztett erőforrásokat kínál anélkül, hogy ezzel a széles kutatási-felsőoktatási-közgyűjteményi közösségek számára rendelkezésre álló eddigi magas színvonalú szolgáltatásokat bármiféle kedvezőtlen hatás érné.

A hálózat a szokásos internet-technológiának megfelelő hálózati hozzáférés lehetősége mellett olyan dedikált (kapcsolt) összeköttetések létrehozását is lehetővé teszi, melyek a bonyolult hálózat egyes ágainak igény szerinti összekapcsolásával a legigényesebb alkalmazások adatforgalma számára kiemelt prioritású útvonalakat képeznek. Az alkalmazott technológia lényeges jellemzője és egyik újdonsága, hogy a hálózat túlnyomó részében nem távközlési szolgáltatóktól bérelt összeköttetésekből, hanem az európai kutatói hálózati közösség saját üvegszálas kábeleinek és ezeket kiegészítő korszerű eszközeinek a felhasználásával építi ki maga a közösség, a DANTE koordinációjára és közreműködésére támaszkodva. Ez nem csupán a hálózat jellemzőiben és azok kézbentarthatóságában, hanem a költségekben is komoly előnyöket jelent.

A GEANT2 – mely a korábbi GEANT hálózat helyét veszi át – az erőforrások és a szakmai háttér eddiginél szélesebb körét teszi elérhetővé az európai kutatási-felsőoktatási-közgyűjtemények számára azáltal, hogy Észak-Amerika, Japán, Dél-Amerika, a Mediterrán régió, a Közel-Kelet, Dél-Afrika, és az ázsiai pacifikus régió jelentős részének kutatói közösségei felé is nagykapacitású hálózati összeköttetést biztosít. Ily módon a globális kutatási együttműködés jelentős mértékben leegyszerűsödik, miközben a világ legnagyobb kutatói kapcsolatrendszere alakul ki.

Az európai kutatási és felsőoktatási hálózatok fejlődésének immár hetedik generációját képviselő GEANT2 kiépítésére irányuló nagy nemzetközi projektet az EU Bizottsága 93 Meuro-val támogatja, és ezzel a költségek mintegy 50 %-át fedezi. A fennmaradó hányadot a nemzeti kutatói hálózati szervezetek biztosítják – köztük a magyarországi NIIF/Hungarnet, mely a résztvevő harminc nemzeti kutatói hálózat egyikeként azok legjobbjaival egyenértékű GEANT2 kapcsolattal rendelkezve a hazai kutatási-felsőoktatási-közgyűjteményi közösség számára valóban világszínvonalú számítógép-hálózati (az egész világra kiterjedő elektronikus kapcsolattartási, információ-hozzáférési és információ-terítési, valamint kooperációs) lehetőségeket biztosít.

”Az NIIF/Hungarnet részvétele a GEANT2 hálózat kiépítéséban hatalmas távlatokat nyit a magyarországi kutatás, felsőoktatás és közgyűjtemények számára” – mondta Nagy Miklós, az NIIFI igazgatója – ”hiszen lehetővé teszi több mint félmillió itthoni felhasználó számára, hogy a világ élvonalának megfelelő feltételek mellett, egyenrangú versenytársként és kooperációs partnerként vegyenek részt a globalizálódó tudományos együttműködésben.”



Kulcsszavak: GEANT NIIF tudomány

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?

Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes. 

2024. szeptember 4. 13:20

Utazási konferencia az Angyalok városában

A dinamizmust tükrözte az idei utazási világkiállítás, az IPW2024, és ezt sugározza a helyszín is: Los Angeles, Kalifornia.
 

2024. május 17. 18:51

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01