Térinformatikai fejlesztés a Fővárosi Tűzoltóparancsnokságon
A mostani térinformatikai fejlesztést azok a korábbi beruházások teszik lehetővé, amihez jelentős támogatást nyújtott az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, illetve jogelődje. 1997 és 2005 között a tárca összesen 135 millió forinttal járult hozzá a tűzoltóság hírközlési, illetve informatikai rendszerének korszerűsítéséhez.
A pályázati támogatások segítségével a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság kiépítette jelenlegi hírközpontját, megújította a hírközlési infrastruktúrát, kifejlesztette és üzembe állította az Erőgazdálkodási és Riasztási Információs Rendszert, megteremtette 17 laktanya között a digitális adatátviteli hálózatot. A 2004-ben és 2005-ben nyújtott támogatások lehetővé tették a Tűzoltóparancsnokság integrált vészhelyzetkezelő és lakossági segélynyújtó rendszerének továbbfejlesztését, az Erőgazdálkodási és Riasztási Információs Rendszer nagybiztonságú szerverparkjának kialakítását, illetve a hálózat korszerűsítését, valamint a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság hatósági, szakhatósági és adminisztrációs rendszerének kialakítását.
2006-ban az Informatikai és Hírközlési Minisztérium újabb 15 millió forinttal támogatja a Fővárosi Tűzoltóparancsnokságot, amellyel lehetővé válik a Tűzoltóparancsnokság Segélyhívás-fogadó Központjában és laktanyáiban elérhető, egységes adatbázison alapuló, az Erőgazdálkodási és Riasztási Információs Rendszerhez kapcsolódó és azt továbbfejlesztő térinformatikai rendszer megvalósítását.
A térinformatikai fejlesztés az alábbi előnyökkel jár:
- Minden laktanyában és a mobil egységeken is elérhető lesz a riasztási rendszerhez kapcsolódó digitális térkép, mely segítséget nyújt a helyszínen való tájékozódáshoz - megközelítési útvonalak, víznyerési helyek, veszélyes anyagok az esemény közelében stb.
- Lehetővé válik a digitális alapú információcsere az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatósággal, illetve más társszervekkel. (Elérhető lesz pl.: Tűzoltási Tervek, a SEVESO II adatbázis, oltóvíz nyerési helyek, a segélyhívást kezdeményezők telefonkészülékeinek földrajzi elhelyezkedése.)
- Naprakészen tarthatóak, és a helyszínen is azonnal megjeleníthetőek, nyomtathatóak lesznek azon objektumok alaprajzi és egyéb információi, melyekre fontosságuk vagy veszélyességük miatt Tűzoltási Tervet kell kidolgozni (pl.: kórházak, vegyi üzemek, kulturális intézmények).
- A Fővárosi Tűzoltóparancsnokságon rendelkezésre áll egy térinformatikai elemző munkahely, amelynek segítségével elemezni lehet a beavatkozások folyamatát, az eszközök kiválasztásának optimális voltát, a vonulási útvonal megválasztásának helyességét, az esetleges területi, technológiai vagy egyéb körülmények egybeesését a megelőzés illetve a hatékonyabb, eredményesebb mentési munka érdekében.
A projekt megvalósulása közvetlenül szolgálja a katasztrófavédelem informatikai rendszerének fejlesztését is, hiszen a tűzoltóság az első beavatkozó egység mind a természeti, mind az ipari, illetve más emberi tevékenységre visszavezethető katasztrófák túlnyomó többsége esetében.
Kapcsolódó cikkek
- Szakmai oktatást segítenek az InterMap térinformatikai szoftverei
- Térképészet-specialistát vásárol a Microsoft
- Országos Térinformatikai Konferencia (OTK)
- Műszaki térinformatikai konferencia
- Országos térinformatikai konferencia Szolnokon
- Térinformatika a helyi önkormányzatokban
- Tepelülésirányítás és közművek
E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI
K&H: A vállalkozások közel kétharmada tervez fejlesztést
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozás többsége, 61 százalék tervez valamilyen beruházást a következő egy év során – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Beruházási szándék szempontjából a top helyen egyértelműen az IT fejlesztések állnak, de közel minden ötödik kkv gondolkodik gépek, illetve gépjárművek beszerzésében is. Az eredményekből az is kiderül, hogy az informatikai fejlesztések nem a munkaerő kiváltása miatt várhatók, hanem éppen azoknál a cégeknél jellemző a technológiai szintlépés, ahol előre láthatóan nem csökken a dolgozók létszáma.
AGV-k: a vezeték nélküli evolúció
Ismerje meg, hogyan emelték a HMS Networks a vezeték nélküli technológiákban szerzett szakértelme és az Anybus termékei a Mercedes-Benz vezető nélküli szállítórendszer (AGV) flottáját egy magasabb szintre.
A Thermaltake bemutatja első Bumblebee (dongó) színű termékét
A Thermaltake, a prémium toronyházak, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bejelentette a The Tower 200 Bumblebee Mini toronyházat, egy új színű változatot a közkedvelt The Tower sorozatban. A Tower 200 egy mini-ITX toronyház függőleges kialakítással és kivételes hűtési hatékonysággal. Bár ez a ház kompakt méretű, egy 4090-es grafikus kártya és egy 280 mm-es radiátor is elfér benne. Az új élénk sárga árnyalat hozzáadásával a The Tower 200 sorozat már hat színben kapható: fekete, Snow, Turquoise, Racing Green, Matcha Green és Bumblebee, így könnyedén kiválaszthatod a stílusodhoz illő The Tower 200-at.
Magyarországon is elkezdték blokkolni az AI robotok hozzáférését a weboldalak
Felmérésünk szerint az 1000 legolvasottabb magyar weboldal nagyjából 1%-a blokkolja a mesterséges intelligencia robotok hozzáférését tartalmaikhoz. Világszinten ez az arány már 20% felett jár, de Magyarországon is növekedés várható.
Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért
Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.