Sorok egy sikersorozathoz
A továbbiak kicsit sűrítve: a kisvállalkozásoknak szánt O2K Small Business terméket a Home Office Computing (HOC) ezüstéremmel jutalmazta az év 100 legjobb terméke között. Az Outlook 2K-t a HOC is kitüntette, méghozzá aranyéremmel, a személyi asszisztens kategóriában. A Publisher 2K Delux w Picture It! a HOC aranyérmét vitte el a grafikai/asztali publikációs szoftverek kategóriájában. A MS FrontPage 2K-t a HOC a webeditor/webkészítő kategóriában értékelte aranyéremre, míg a Computer Shopper Magazin (CSM) a "vásárlók kedvence" díját adományozta neki a webszerkesztők kategóriájában. A Windows 98 SE második kiadása elnyerte a CSM személyi hatékonysági díját, míg a Microsoft Intellimouse Internet (egy forradalmian új technológiájú, gördülő eszköz nélküli egér - egyelőre borsos áron) ezüstérmet nyert a mütyürkék kategóriájában. (No, erről a mütyürkéről még sokat fogunk hallani, tényleg új elven működik: fedélzeti szuperszámítógépével és szemével figyeli az "alatta elfutó" tájat, abból próbálja megállapítani, mennyit és milyen irányban mozdult el - kész robotzsaru egy műanyagtojásban!)
Még egy apróság: a lista nem a Microsofttól származik, az Andover News gyűjtése, amely az 1999. 11. 18-ai állapotot tükrözi. Lehet, hogy valami kimaradt, de már ez is elég hosszú lista. Ezekért a sikerekért persze a Microsoftnak nemcsak amiatt kellett keményen megküzdenie, mert a törvény őrei ellene fordultak. Egy sereg új fejlemény kényszeríti az IBM-ével nagyjából azonos (!) szoftverkapacitással rendelkező céget magasabb minőségre.
Egyrészt: már tényleg keményebb a konkurenciája, mint akár egy évvel ezelőtt. Másrészt: tavaly még nem győzte elég óvatosan előhúzogatni, hogy van neki egy olyan (kiváló!) - a Citrix céggel közösen fejlesztett - technológiája, Windows Terminal Server néven, amely saját (és mások!) dobozos szoftverének sírásója lehet. A szellem pedig kiszabadult a palackból, és fergeteges átalakítást indított el a bágyatag, a dolgokból még mit sem értő kliens-szerver világban. Mert a hétköznapi alkalmazó egyelőre nem érti, hogy eljött a PC-kre is a vagy harminc éve bevált Unix-terminálok (már ezredvégi műszaki színvonalú) kora, a szerverközpontú számítástechnika, amelynél az alkalmazások többnyire a szerveren hajtódnak végre, a kliensgépeken csak a megjelenítés történik. A Microsoft viszont már ugyancsak érti. Mivel a szellemet a palackba többé visszaparancsolni ő sem tudja, maga áll az "alkalmazásszerver-éra" megteremtőinek élére, az Office 2K bérleti konstrukciójával indítva a kutatórakétát.
Ami a legérdekesebb: ez korántsem csak annak a mellékhatása, hogy a Sun megvásárolta a StarOffice-t, és szabaddá tette az interneten keresztül (azon az interneten, ami hajítófát sem ér manapság, legalábbis itt, Közép-Európában, olyan lassú). Hiába a Microsoft korábbi hatalma, az internet korában majdhogy hajítófát sem ér. Az egész technológiája egy korábbi korszaknak szólt. Ez sokkal nagyobb frásztényező számára, mint bármilyen konkurencia. Mikor egy királynak saját magát kell leváltania a trónról. Ma tehát a Microsoftnak nem a jogi gondjai a legnagyobbak, hanem a szakmaiak. Hogy tudja átmenteni magát az igazi elosztott világba. Ha gyorsan akar haladni, akkor most aztán tényleg a szabványok mentén kell haladnia. Nincs idő extrákra. Persze nincs kizárva, hogy az új helyzetekre új szabványmegoldások is kellenek. Mint például az Instant Messenger témájában. Ha valaki odafigyel, akkor észrevehette, hogy mind a Windows 98, mind a Windows 2000 tele van szabványkódokkal. Szinte egyetlen korábbi operációs rendszer dokumentációjában sem láttam még ennyi szabványszámot. Ma már egy Microsoft sem képes az internet korában másokra erőltetni egyedi megoldások tömegét. És ez persze így van jól. Ettől lesz még nyitottabb a szoftvervilág. A Microsofttal együtt. Neki sincs más választása.
Viszont el kell felejteni azt is, hogy nyitott világ = Unix, és végképp nem Linux! Mellesleg én a nyitott Unix-világ gyökereit is az éppen most húszéves Microsoft Xenixig vezetem vissza. A Unix a Microsoft Xenixszel került ki először a tömegpiacra, addig csak a tudósok elefántcsonttornyaiban csücsült (és egyáltalán nem volt nyitott, hanem millió inkompatíbilis változatban létezett, bár forrásnyelven a kutatók éppoly intenzíven cseréltek akkor is tapasztalatokat, mint most a linuxos "csodacsapat"). Továbbá: az FSCK (filesystem check) automata állományrendszer-elemző és -javító tette lehetővé azt (fame of hall technology - panoptikumba illő műszaki megoldás, a Unixok kulcsa!), hogy végre nem kellett minden Xenix mellé gemkapoccsal egy Unix-gurut is mellékelni. A Microsoft sajnos nem értette meg a Xenix szerepét. Eladta a Santa Cruz Operation (SCO) cégnek (aminek résztulajdonosaként azért megmaradt, vagy 20 százalék erejéig - a múltkoriban ezt a számot elhibáztuk), és az SCO vitte sikerre.
Szomorú apropója a témának, hogy az SCO vezéregyénisége és alapítója, Larry Michels épp most halt meg, november 8-án (larry.michels.com - valószínűleg mindenki nagyon tanulságos hálószemnek találja, bár nem a Unix miatt, hanem inkább egy nyitott életet élő család nehéz helyzetben történő viselkedésének megismeréséhez). A nevesebb szakmabeliek közül csak Ray Andersont találtam az emlékezők listáján. Engem elfogott a kisebbségi érzés, hogy amerikai szlengben írott emlékezőkkel versengjek. Így hát csak magyarul mondom: sokat tett a Unixért és a nyitott szoftvervilágért (másokat is ráhangolva és másokkal is összehangoltan), amit köszönünk neki! Amikor a nyílt rendszerekről annyit beszélünk, Larry Michels nevét mindenképpen meg kell említeni. A családban Doug nevű fia - aki most az SCO elnök- vezérigazgatója -, a társalapító viszi tovább a (Unix-)stafétabotot.
Kapcsolódó cikkek
- Biztonságspecialistát vásárolt a Microsoft
- A Microsoft kijavította az Excel számítási hibát
- A Yahoo számokkal bizonyítja, hogy alacsony a Microsoft ajánlata
- Excel számítási hibát okoz a Microsoft Update
- Adobe szoftverek az új Microsoft Windows Mobile operációs rendszerben
- Egyre kevésbé figyelünk a veszélyekre
- Microsoft nyíltság: óvatosságra int a Gartner
- A román IT-piac 2010-ig évente várhatóan 12-13 százalékkal nő
- Fúzióról tárgyal a Microsoft és a Yahoo
- Nő a Vista elfogadottsága vállalati környezetben
Az ABB az elektrifikációra és automatizálásra összpontosít a márka újrapozicionálásával
Az ABB bemutatja új márkapozicionálását: “We help industries outrun – leaner and cleaner” („Segítünk az iparágaknak, hogy túlszárnyalják korábbi eredményeiket – gazdaságosabban és tisztábban működve”), ezzel megerősítve a vállalat fejlődésének következő fázisát, mint az elektrifikáció és automatizálás vezetője a sikeres átalakulási időszak után. Az új szlogen azt fejezi ki, amiről az ABB ismert szeretne lenni ügyfelei körében.
Az AI segítségével teszi hatékonyabbá az energetikai rendszerek felügyeletét a Ganz
Új, mesterséges intelligencia alapú szakértői megoldást fejlesztett ki a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. A Ganz Intelligent Solutions Expert System a villamosenergia-ipari eszközök, különösen teljesítmény transzformátorok, motorok és generátorok állapotfelméréséhez, diagnosztikájához és karbantartás ütemezéséhez nyújt digitális megoldást.
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Ezt tudja az OMODA autók gyártója, a Chery Group új akkumulátor-technológiája
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.