Adatainkra és pénzünkre hajtanak az új vírusok

Genda Csongor Zoltán, 2006. május 7. 17:18
A Panda Software biztonságspecialistái közzétették legfrissebb tanulmányukat, miszerint a vírusírókat kártevőjük megalkotásakor újabban már nem a feltűnési vágy hajtja, hanem mindinkább az anyagi haszonszerzés reménye motiválja őket.
Ugyan korábban az volt a céljuk a hackereknek, hogy minél nagyobb visszhangot keltsenek rombolásra született vírusaikkal, jelenleg azonban arra törekszenek az internetes bűnözők, hogy olyan kártevőket alkossanak, amelyek a háttérben észrevétlenül dolgozva, megszerzik a felhasználók bizalmas adatait. A Panda szakértői a jelentésben rávilágítanak arra, hogy ez a trend már olyannyira kezd elterjedni, hogy 2006 első hónapjaiban a világhálón terjedő kártevőknek a nagy részét, pontosabban 70%-át bűnügyi megfontolásból hívták életre.

A hackerek kreativitására utal, hogy a legkülönbözőbb módokon próbálják meg pénzzé tenni tudásukat, vagyis sokan már bérbe is adják vírusaikat, vagy az ügyfél elvárásainak megfelelően úgy alakítják azokat, hogy a megrendelő hozzájuthasson azok segítségével különböző számára fontos vállalati, gazdasági információkhoz.

A Panda Software specialistái úgy vélik azonban, hogy várható a jövőben az adatainkat túszul ejtő programok nagyszámú terjedése is, amelyek bizonyos összeg fejében hajlandóak csak visszaszolgáltatni az elrabolt fájlokat. A jelentés szerint a klasszikus e-mail-férgeket a kihalás veszélye fenyegeti, és ezek helyébe lépnek az alattomos kémprogramok, azaz az idén tavasszal megjelent vírusok 40%-a ebbe a csoportba tartozik. Szintén gyakoriak az úgynevezett baking trójaiak (17%) is, amelyek célzottan az online banki ügyfelek bizalmas információira hajtanak. Meglepő módon azonban még mindig nagy számban előfordulnak az úgynevezett tárcsázós programok (8%) is, amelyek egy emelt díjas telefonszámot hívnak fel a megfertőzött számítógépről.
Kulcsszavak: Panda Software

Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36