Niagara 2, Victoria Falls: bűvös Sun-processzorok
A Sun Microsystems Kft. július 6-án tartott technikai sajtótájékoztatóján két aktuális termékfejlesztési témában - Sun Blade 6000 pengekiszolgáló, ill. új processzorok: Niagara 2 (Sun UltraSparc T2), Victoria Falls - ismertette a legújabb híreket, eredményeket Fischer Erik, a cég műszaki igazgatója (principal engineer). Az esemény házigazdája Kristóf Judit, a kft. marketingigazgatója volt.
A vezető számítógépgyártók szinte már "örökös" processzorversenyében újabb nagy dobásnak számít az állítólag már szeptember hónapban "dobozba" kerülő Sun UltraSparc T2 hivatalos nevű, a Sun berkein belül Niagara 2-nek nevezett processzor. Néhány fő jellemző: 64 kontextus kezelése; a magok lényegi részei a T1-hez képest megduplázódtak; a T2 kódütemezőjének kialakítása eltér a T1-étől; a Niagara 2 a korábbi Niagara 1-gyel azonos számú, nyolc magot tartalmaz, azonban ezek négy helyett egyenként nyolc programfonalat (thread) képesek feldolgozni; a magok a T1-hez hasonlók, ugyanolyan egyszerűek maradtak;
minden core rendelkezik egy egyutas lebegőpontos feldolgozó egységgel és a magon belül koprocesszorként telepített crypto/titkosító egységgel; elődjéhez képest kisebb hűtőteljesítményt igényel; fogyasztása kb. 70 Watt lesz; magasabb az órajel: 1,4-1,6 GHz; két darab 10 GHz-es Ethernet vezérlő és két PCI Express vezérlő is integrálva van a chipen. Várhatóan ez év őszén a az egy rack magasságú Sun Fire T5320 és a két rack méretű T5340 gépekben jelenik meg az új processzor. Ezekben a Sun gépekben rackenként a korábbiaknál lényegesen több diszk egység helyezhető el (8 diszk/rack).
Hírek szerint 2008 elején jelenhet meg a Sun Victoria Falls kódnevű új processzora, amely két Niagara 2 egy SMP rendszerbe való "összekötését" jelenti. Kapacitása: max. négyprocesszoros konfiguráció esetén akár 4x64 programfonál párhuzamos futtatása.
Mint arról már beszámoltunk, a Sun június elején bejelentette, illetve bemutatta új nagyvállalati pengekiszolgáló rendszerét. A Constellation fedőnevű szervercsalád új tagja, a Sun Blade 6000 Modular System a korábban megjelent Sun Blade 8000 kisebb testvére, amely három processzorváltozatban (UltraSparc, Intel Xeon, illetve AMD Opteron) kerül piacra. A cég továbbra is ragaszkodik hozzá, hogy nem támogatja a switchek pengeszerverekben való elhelyezését. Így járt el a 6000-esesetében is. "Viszont előny, hogy egyetlen blade eszközben lehet az összes eszköz konfigurációját tartani" - mondta Fischer. Továbbá: "ez lesz a közös szervizprocesszor a Sun jövőbeni új gépeiben, lesz benne egy 10 Gbit/s-os Ethernet interfész, rack fiókonként akár 320 processzormag és max. 2,5 Tbájt kapacitású memória helyezhető el, a be-ki menő feldolgozási teljesítmény elérheti az 5Tbit/s-ot. Elhangzott, hogy egyes hazai pénzintézetek, távközlési szolgáltatók és államigazgatási szervezetek komolyan érdeklődnek a a 6000-es iránt. Kérdésünkre válaszolva Fischer Erik elmondta, tudomása szerint abból a szempontból első eset a mostani, hogy a Sun egy nagyobb konfiguráció (8000-es) bejelentését és piacra dobását követően jelenti be ugyanannak a családnak kisebb váktozatát (6000-es).
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.