Negyedik alkalommal adják át a Bolyai-díjat - élőben az MTV-n
Szeptember 30-án negyedik alaklommal adják át a Bolyai-díjat, amely a magyar tudományos élet legrangosabb civil kezdeményezésű díja. Az ötvenezer euróval járó elismerést egy független díjbizottság döntése alapján Sólyom László köztársasági elnök nyújtja át a díjazottnak.
A Bolyai-díj 2007 díjazottja még nem ismeretes, a független díjbizottság döntésére szeptember 30-ig várnunk kell. Ám az elismerés rangját kiválóan példázza az eddigi díjazottak munkássága. A Bolyai-díj történetének eddigi három díjazottja egyedülálló pályafutást mondhat magáénak: a 2000-es év elismertje dr. Freund Tamás akadémikus, agykutató volt, akit időközben az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet igazgatójává neveztek ki. Dr. Freund Tamásnak és munkatársainak nagy szerepük van a szorongásgátlók és antiepileptikumok fejlesztésében. Dr. Roska Tamás akadémikus, elektronikai mérnök-kutató, a Bolyai-díj 2002 díjazottja jelenleg az Egyesült Államokban a Notre Dame egyetemen tanít. Figyelme két terület felé irányul, egyrészt a nagyon sok processzoros celluláris számitógépek felé, másrészt pedig az élő és élettelen információfeldolgozás találkozási pontján, a nano-bio-info-medicinális technológiák új iparágat is formáló területén egy új egyetemi alapképzési szak megalapítása. A Bolyai-díj történetének utolsó elismertje dr. Bor Zsolt akadémikus, lézerfizikus, aki a Bolyai-díj óta tovább folytatta kutatásait a szemsebészet területén. A kutató célja, hogy a látás élessége a természet adta korlátoknál is tökéletesebbé válhasson egy egyszerű műtét segítségével.
A Bolyai-díj 2007 Gálaműsort szeptember 30-án, vasárnap, a díj történetében először az MTV élőben is közvetíti. A Vígszínházban megrendezésre kerülő Bolyai-díj 2007 Gálaműsor műsorvezetője Kautczky Armand, a Madách Színház színművésze lesz. Kautczky Armandnak nem új ez a feladat, hiszen korábban már moderálta a rendezvényt. 2002-ben, mikor dr. Roska Tamás munkásságát díjazták, szintén a színművész köszöntötte a Gálaműsor résztvevőit. A Bolyai-díj 2007 Gálaműsor fényét tovább emelik az Experidence táncegyüttes előadásai. A külföldön is elismerésnek örvendő Experidence táncegyüttes a Bolyai-díj 2007 Gálaműsoron a Román Sándor „Best of Experidence” című koreográfiai válogatását mutatja be.
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.