Hatszázan az év legnagyobb európai Grid rendezvényén, Budapesten
A 2007. évi európai grid konferenciát a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Informatika Központja és (IT)2 Tudásközpontja, mint a projekt egyik résztvevő intézménye rendezi. A ötnapos EGEE’07 a 2007-es év legnagyobb európai Grid eseménye számos külföldi résztvevővel az ipar, az államigazgatás, a pénzügyi és az üzleti élet különböző területeiről. A konferencián várhatóan közel 50 országból több, mintegy 600 mérnök, kutató és fejlesztő vesz részt. A konferencián bemutatkoznak a különböző európai, ázsiai, amerikai Grid projektek és az azokhoz kapcsolódó Grid fejlesztésekkel foglalkozó kutatói közösségek is. Az idei konferencia fő célja az, hogy bemutassa, hogyan köti össze az EGEE projekt és ez a rendszeresen megrendezett konferenciasorozat a különböző felhasználói és kutatói közösségeket. Hogyan épül be a Grid technológia az üzleti élet különböző szintjeire a bankoktól a kis- és közepes vállalkozásokig.
A mai első napon tartott sajtótájékoztatón a Műegyetem részéről Szeberényi Imre, az egyik szponzor, a HP Magyarország részéről pedig Haraszti Attila k+f igazgató tájékoztatta a sajtó megjelent képviselőit. A Prím Online a grid továbbfejlődésének lehetőségeiit feszegető kérdésére Haraszti Attila azt válaszolta, várható, hogy ez a virtuális organizáció, virtualizációs technológia a számítógépek más erőforrásaira (pl."storage grid", "videofal" stb.) is kiterjed. Arra a kérdésünkre, hogy várható-e a grid technológia kiterjesztése a lakossági számítógépekre és erőforrásaikra, azt volt a válasz, technológiai korlát nincs, a tudományos kutatásoknál elképzelhető, az üzleti vállalkozások grid közösségeiben viszont nem.
Az EGEE projekt elsődleges célja, hogy egy kiforrott szolgáltatásokat nyújtó Grid infrastruktúrát biztosítson az európai és azon kívüli kutatói hálózatok számára. A projekt keretében az akadémiai és ipari kutatók számára jelenleg már több mint 36.000 számítógép erőforrása érhető el a földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül a nap 24 órájában, mely erőforrások elosztottan helyezkednek el a világ számos országában. Ez az infrastruktúra átlagosan kb. 30 ezer konkurens feladat futtatását és több mint 5 petabájtnyi adat tárolását teszi lehetővé.
A jelenlegi infrastruktúrán a nagyenergiájú részecskefizikai és az orvosbiológiai kutatások mellett számos más tudományterülethez kapcsolódó számításigényes alkalmazás is fut, mint például multimédiai, asztrofizikai, régészeti, pénzügy és kémiai alkalmazások. A kutatók ún. virtuális szervezetekbe tömörülve (Virtual Organisations - VO) érhetik el a közös erőforrásokat. A VO-k adják a kutatói közösségek vázát. Jelenleg több mint 60 különböző VO-ban folynak kutatások.
Az EGEE projekt (Enabling Grids for E-sciencE) az Európai Unió int ismert, a grid olyan szolgáltatás, amelynek lényege a számítógép erőforrások és az adattárolási kapacitás megosztása az interneten. Több mint számítógépek közötti egyszerű kommunikáció, végső célja az, hogy a számítógépek globális hálózatát egyetlen óriási számítógépes erőforrássá alakítsa.
Az Európa Centerben folyó konferencia szponzorai: Oracle, Hewlet-Packard, EURO One Zrt., LG Electronics és a Microsoft. Az esemény támogatói: Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet, Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, Rufusz Computer, VirusBuster. A médiapartnerek: GRID today, IT.news,The Budapest Sun.
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.