A világ legjobbjai között a BME és a HP közös kutatási projektje
A HP és a BME kutatási együttműködésének eredményeként létrejött - a HP „C” osztályú blade rendszerein fejlesztett és tesztelt - ún. Parallel Compositing Library termék nyerte a HPCwire, a nagy teljesítményű számítástechnikai eszközökkel foglalkozó vezető szaklap szerkesztői és olvasói díját a vizualizációs technológiák kategóriájában. A díj a HP és a Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Információtechnológiai Innovációs és Tudásközpontjának – BME (IT)2 – közös sikere.
A HP 2006 óta működik együtt a BME regionális tudásközpontjával. A partnerség egyik fő iránya új, akár üzleti alapon is alkalmazható valós idejű képalkotási módszerek kifejlesztése. A kutatásoknak köszönhetően egy komputertomográfos diagnosztika után az orvosok külön-külön, térben tanulmányozhatják az emberi test csontjait, az ereket vagy épp az agyat. A képalkotásért a HP platformja felel, mely a test összetevőinek eltérő sűrűsége alapján különíti el és ábrázolja a kért részleteket.
A BME és a HP közös rendszerének hasonlóan komplex alkalmazási területe az SDSS digitális csillagászati adatbázis – több millió csillag – valós idejű ábrázolása, vagy egyes nem grafikai célú, de erőforrás-igényes feladatok, mint a folyadékok mozgásának kiszámítása.
„A HP Collaboration and Competency Network keretében régóta dolgozunk együtt különböző szakmai műhelyekkel, egyetemekkel. Az egyik fő kutatási téma az ún. Advanced Vizualization, vagyis a fejlett megjelenítő megoldások területe – mondta el Kristóf Judit, a HP Technológiai Szolgáltatások Divízió kommunikációs vezetője. – A HP a világ legnagyobb klaszterének gyártójaként abban érdekelt, hogy a szuperszámítógépekkel kiszámolt adatok megjelenítésére is hatékony megoldást kínáljon. Ebben a munkában a BME (IT)2 az egyik legjelentősebb partnerünk. ”
A BME-n kifejlesztett térfogat-vizualizációs eljárás skálázható HP SVA (Scalable Visualisation Array) platformon működik. A rendszer önálló egységekből áll, melyek előbb megosztják a számítási feladatokat, majd párhuzamosan dogozzák fel az adatokat. A végeredményt az ún. képkompozitálási eljárással illesztik össze. Mivel jelenleg nincs szabványos szoftver megoldás a képkompozitálásra, ezért a HP egységes specifikációt és ennek megfelelő gyakorlati megvalósítást fejlesztett ki ParaComp néven. A BME (IT)2 tudásközpontban a projekt keretén belül kifejlesztett eljárások és alkalmazások részét képezik a HP SVA és a ParaComp nemzetközi bemutató anyagainak.
„Intézetünkben a világ élvonalába tartozó grafikai alkalmazásokat fejlesztünk Dr. Szirmay professzor szakmai irányításával, szorosan együttműködve a HP palo altoi és bristoli kutatóközpontjával – mondta el dr. Risztics Péter, a BME (IT)2 igazgatója. – Különleges lehetőség a Tudásközpont számára, hogy a világ egyik legnagyobb, legjelentősebb számítástechnikai vállalatának egyenrangú partnere lehet. A HPCwire díja a HP és a BME közös sikere, melyre nagyon büszkék vagyunk.”
Kapcsolódó cikkek
- Méhek tánca a szerverhálózatban
- A 4D SOFT Kft. egy 4 millió eurós tudományos EU-projektben
- A győztes brit Colossust ma legyőznék a kódháborúban
- Ingyenes program képes könyvek, fotóalbumok otthoni tervezéséhez
- PKI Tudományos Napok: 350 résztvevő az első napon
- Gyártót keres fényképezőgépeihez a HP
- Guinnes rekord: játékkonzolok alkotják a világ legnagyobb megosztott hálózatát
- Műegyetemi Állásbörze 2007 ősz
- Nagy teljesítményű HP noteszgép szórakoztatáshoz, játékhoz
- Új fejlesztésű ultra vékony LCD a Sharp-tól
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Idén ismét kiosztották a legjobb cégvezetőknek járó díjakat
Az idén jubiláló Bizalom Gálán nyolc kategóriában ismerték el a sikeres magyar vállalatvezetők munkáját, az üzleti példaképnek járó Leader Of The Year díjat Tibor Dávid, a Masterplast elnök-vezérigazgatója érdemelte ki. Az idei évben kimagaslóan sok nő vehetett át elismerést. A 2024-es gála mottója: „A kind of magic”, ami arra utal, hogy a mai üzleti életben nem elég a jó teljesítmény, valami több kell, olyan hozzáállás és megoldások, amelyek sokszor emberfelettiek.
Digitális fizetési megoldások alakítják a vásárlók döntéseit
A digitális fizetési megoldások rohamos fejlődése alapjaiban változtatja meg azt, hogy miként kezeljük a pénzügyeinket. Már nem csak a készpénzt felváltó bankkártya típusok, hanem a mobilfizetés, az azonnali utalások és az új generációs BNPL (Buy Now, Pay Later) megoldások színesítik a palettát. Vásárlások, előfizetések, számlák, hitelek – mit hogyan fizetünk? Megjelent a PwC Magyarország Digitális Pénzügyi Körkép kutatása a fizetés-technológiai piac jelenéről és jövőjéről.
Újabb átverés terjed – ügyvédi irodák nevével élnek vissza a csalók
Az utóbbi hetekben új fajta támadás alá került számos cég – valódi ügyvédi felszólításnak tűnő e-maileket kapnak valódi magyar ügyvédi irodák nevében, azaz a nevüket felhasználva. Elsőre meggyőzőnek tűnhetnek, de egy veszélyes csalásról van szó. A részleteket Bartal Iván ügyvéd, az Oppenheim Ügyvédi Iroda kiberbiztonsággal foglalkozó szakértője ismerteti.
Stratégiai beruházással erősíti magyarországi jelenlétét a DS Smith
Jelentős, 34,4 millió eurós stratégiai befektetéssel növeli innovatív jelenlétét Magyarországon a fenntartható, papíralapú csomagolási megoldások vezető szállítója, a DS Smith a Nemzeti Befektetési Ügynökség támogatásával. A három kiemelt telephely fejlesztését célzó, várhatóan 2026 áprilisában lezáruló projekt Füzesabonyban, Nagykátán és Győrben valósul meg, 40%-kal növelve a gyártási kapacitást. A vállalat a beruházással tovább erősíti pozícióját az innovatív és fenntartható csomagolási megoldások terén, beleértve a műanyag kiváltásának alternatíváit, valamint a körkörös gazdaság elősegítését.
AI a felhők között: a mesterséges intelligencia a szemünk előtt alakítja át a légiközlekedést
Jelenleg is számos mesterséges intelligencia-alapú megoldást használnak a légitársaságok és a repterek az üzemanyag-optimalizálás, a légiirányítás, a fedélzeti kiszolgálás vagy éppen a járműkarbantartás területén. A határ azonban a csillagos ég, hiszen a légiközlekedés folyamatosan óriási mennyiségű adatot termel, ami további lehetőséget ad az AI megoldások fejlesztésére a hatékonyságnövelés, az utasélmény javítása és a fenntarthatósági célok elérése érdekében – hívja fel a figyelmet Berecz Dániel, a Lufthansa Systems Head of Engineering vezetője.