Siemens: video távátviteli rendszer gyári javításhoz, karbantartáshoz

Kovács Attila, 2008. január 19. 12:14

A Siemens müncheni székhelyű központi k+f részlege, a CT (Corporate Technology) azt a Visual-Service-Support-System (VSS) nevű távadatátviteli-szerviz megoldást fejlesztette ki, amely feleslegessé teszi azt, hogy meghibásodás esetén a specialista utazzon a gyárba, létesítménybe. Helyette képletesen mondva az jön hozzá.

Ehhez az szükséges, hogy a gyár egy dolgozója magára vegyen egy kamerával és mikrofonnal is felszerelt headset egységet. A távolban lévő tervező megkapja a kamera videoképeit, mikrofon útján a gyárcsarnok különböző pontjaira irányíthatja a gyári dolgozót, és általa „bejárhatja” az egész létesítményt, mintha csak ő maga ott lenne a helyszínen. Távvezérléssel kiválaszthat egy fotót is, azt a gyári dolgozó tablet-PC-jére irányíthatja, és bejelölheti neki, hogy a csarnok melyik következő pontjára nézzen, vagy menjen. A VSS rendszer távkarbantartásra és kisebb javításoknál is jól használható. Konkrét alkalmazási példa egy finn acélmű. Ha ugyanis ott egy gép hiba miatt leáll, a szervizközpont élesbe kapcsolja magát a gyárral, és az helyben lévő szakszemélyzettel együtt végrehajtja a javítást. A VSS megoldás WLAN és GSM technológia segítségével működik. A Siemens Egyiptomban, Kínában és másutt végrehajtott tesztjei megmutatták, hogy a rendszer a világ különféle sarkaiban is megbízhatóan működik.

A Siemens tervezői szerint a VSS szerviz rendszerrel hamarosan a korábbinál gyorsabbá és gazdaságosabbá válik termelő létesítmények, gyárak strukturális átrendezése, átépítése. A VSS vezetéknélküli technológia közvetítésével élő képeket és hangokat képes átvinni a világ bármely pontján lévő létesítményből az azt tervező/építő céghez. Ez utóbbi mérnökei a létesítmény aktuális állapotát mutató képeknek az eredeti tervekkel való összehasonlításával naprakészre hozhatják a terveket, és apró részletekig megtervezhetik az átépítést. A
gyártervezés ugyanis nem ér véget a megrendelőnek való kulcsátadással. Termékgenerációk váltják egymást, ennek következtében a gépparkokat valamikor biztosan át kell tervezni és rendezni. ltalában a gyártócsarnok néhány év múltán egész másként néz ki, mint induláskor (gépeket máshová helyeztek, kábeleket fektettek újra stb.). Ezért egy ilyen átépítés megtervezőinek sokszor nehéz az aktuális helyzetről pontos és részletezett áttekintést nyerni és a tényleges állapotot az eredetivel, illetve az építési tervvel összehasonlítani.

 

Kulcsszavak: Siemens

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36