Mindenki másképp csinálja?

A domainregisztráció gyakorlata

Schwajda Gergő, 2000. február 23. 23:49
Március 1. nagy nap, a .hu végződésű domainnevek liberalizációjának kezdete. Volt olyan, aki különösebb előképzettség nélkül kísérelte meg kiválasztani azt a szolgáltatót, ahol bejegyeztetheti a saját nevével fémjelzett legfelső szintű domaint. Tapasztalatairól az alábbiakban számol be.
Káosz. Amúgy póriasan így tudnám jellemezni a magyar domainek regisztrációja körül kialakult helyzetet. Előrebocsátom, nem vagyok szakember, nem értek a tárkapacitásokhoz meg az átviteli sebességekhez, csak egyszerű felhasználóként próbálkoztam egy szimpla .hu végződésű domain bejegyeztetésével.

Tanácsadóim javaslatára ellátogattam a www.domain.hu oldalra, ahol állítólag minden információt megkapok (feltéve, hogy tudok olvasni, tudom kezelni az egeret és a telefont), és hipp-hopp, máris lesz www.schwajda.hu.

Hát óriási tévedés!

Menjünk sorjában: a www.domain.hu valóban létezik, sőt hasznos információkat kínál. Az oldal felsorolja azokat a cégeket, amelyek szívesen elvégzik a regisztrációs munkát, egyben tárhelyet adnak az én pici honlapomnak. Ugyanakkor itt kezdődtek a galibák is: számomra rejtély, hogy egyes (ráadásul nagynevű) cégek hogyan engedhetik meg maguknak, hogy semmilyen információval ne segítsék a szerencsétlen érdeklődőt. Olyannyira, hogy az is előfordult, a megadott telefonszámon a vonal végén egy töprengő központos ücsörgött, akinek "halvány lilája" se volt arról, mit is tegyen. Máskor a cég honlapjára tanácsoltak, ahol viszont egyetlen szó sem található az egészről.

Rengetegszer kaptam válaszként a "HTTP 404 error"-t, ami szintén hátrányosan befolyásolja az elérhetőséget.

Nézzük azonban a tényeket. A regisztrációs díj igen széles skálán mozog, általában 10 000-12 000 forintnál indul a belépési díj, és 2000 forintért tartják karban szemünk fényét, a .hu végződésű honlapot. Névnek szinte bármit lehet választani, persze alapvető kritérium, hogy ne legyen közszeméremsértő vagy erőszakos cselekményre utaló (magyarul ne legyen olyan, amit még a legrosszabb érzésű kereskedelmi csatorna is csak kifütyülve tudna adásba adni). A névnek legalább két karakterből kell állnia, és nem lehet hosszabb 24 karakternél. Használhatók a latin abc kisbetűi, numerikus karakterek és kötőjel.

Persze azonnal felmerül a kérdés, mi van akkor, ha van egy név, amit egymástól függetlenül ketten akarnak bejegyeztetni. Általános szabály, hogy azé a név, aki előbb adta be a kérelmet (hajrá Kovácsok, Szabók, Nagyok), ezen belül azonban előnyt élveznek a bejegyzett cégek, illetve azok elnevezései. Egyébként mindenki annyi nevet regisztráltat, amennyit csak akar, egy a lényeg: győzze pénztárcával. A név addig él, ameddig kifizetjük a fenntartás árát, ám ha megtetszik egy másik regisztrátor (például azért, mert olcsóbban vállalja a karbantartást), akkor szabadon lehet váltani, garantált, hogy honapunk nem tűnik el.

Kulcsszavak: jog domain

A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG

Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.

2024. november 22. 18:14

Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat

Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.

2024. november 22. 14:58

A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán

A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

2024. november 22. 13:17

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai

Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.

2024. november 22. 10:15

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36