Mindenki másképp csinálja?

A domainregisztráció gyakorlata

Schwajda Gergő, 2000. február 23. 23:49
Március 1. nagy nap, a .hu végződésű domainnevek liberalizációjának kezdete. Volt olyan, aki különösebb előképzettség nélkül kísérelte meg kiválasztani azt a szolgáltatót, ahol bejegyeztetheti a saját nevével fémjelzett legfelső szintű domaint. Tapasztalatairól az alábbiakban számol be.
Káosz. Amúgy póriasan így tudnám jellemezni a magyar domainek regisztrációja körül kialakult helyzetet. Előrebocsátom, nem vagyok szakember, nem értek a tárkapacitásokhoz meg az átviteli sebességekhez, csak egyszerű felhasználóként próbálkoztam egy szimpla .hu végződésű domain bejegyeztetésével.

Tanácsadóim javaslatára ellátogattam a www.domain.hu oldalra, ahol állítólag minden információt megkapok (feltéve, hogy tudok olvasni, tudom kezelni az egeret és a telefont), és hipp-hopp, máris lesz www.schwajda.hu.

Hát óriási tévedés!

Menjünk sorjában: a www.domain.hu valóban létezik, sőt hasznos információkat kínál. Az oldal felsorolja azokat a cégeket, amelyek szívesen elvégzik a regisztrációs munkát, egyben tárhelyet adnak az én pici honlapomnak. Ugyanakkor itt kezdődtek a galibák is: számomra rejtély, hogy egyes (ráadásul nagynevű) cégek hogyan engedhetik meg maguknak, hogy semmilyen információval ne segítsék a szerencsétlen érdeklődőt. Olyannyira, hogy az is előfordult, a megadott telefonszámon a vonal végén egy töprengő központos ücsörgött, akinek "halvány lilája" se volt arról, mit is tegyen. Máskor a cég honlapjára tanácsoltak, ahol viszont egyetlen szó sem található az egészről.

Rengetegszer kaptam válaszként a "HTTP 404 error"-t, ami szintén hátrányosan befolyásolja az elérhetőséget.

Nézzük azonban a tényeket. A regisztrációs díj igen széles skálán mozog, általában 10 000-12 000 forintnál indul a belépési díj, és 2000 forintért tartják karban szemünk fényét, a .hu végződésű honlapot. Névnek szinte bármit lehet választani, persze alapvető kritérium, hogy ne legyen közszeméremsértő vagy erőszakos cselekményre utaló (magyarul ne legyen olyan, amit még a legrosszabb érzésű kereskedelmi csatorna is csak kifütyülve tudna adásba adni). A névnek legalább két karakterből kell állnia, és nem lehet hosszabb 24 karakternél. Használhatók a latin abc kisbetűi, numerikus karakterek és kötőjel.

Persze azonnal felmerül a kérdés, mi van akkor, ha van egy név, amit egymástól függetlenül ketten akarnak bejegyeztetni. Általános szabály, hogy azé a név, aki előbb adta be a kérelmet (hajrá Kovácsok, Szabók, Nagyok), ezen belül azonban előnyt élveznek a bejegyzett cégek, illetve azok elnevezései. Egyébként mindenki annyi nevet regisztráltat, amennyit csak akar, egy a lényeg: győzze pénztárcával. A név addig él, ameddig kifizetjük a fenntartás árát, ám ha megtetszik egy másik regisztrátor (például azért, mert olcsóbban vállalja a karbantartást), akkor szabadon lehet váltani, garantált, hogy honapunk nem tűnik el.

Kulcsszavak: jog domain

Artweaver Free 7.0.17

Digitális képzőművészet, szoftveres festés – ezekre találták ki az Artweavert. Számtalan ecsettel és eszközzel rajzolhatunk, támogatja a legtöbb ismert grafikai képformátumot, képeinkre különböző effekteket használhatunk, megoldható a rétegkezelés, és még animációk készítésére is alkalmas.

2024. június 22. 17:46

CreateInstall Free 8.11.0

A sokoldalú és egyszerűen használható CreateInstall segítségével pár lépésben készíthetünk saját programjainkhoz egyéni telepítőcsomagokat.

2024. június 22. 17:43

A jó portréfotók szakértelmet, technikát és elköteleződést igényelnek

A HONOR legújabb termékcsaládja, a HONOR 200 Pro-val az élen a portréfotózást helyezte előtérbe. Az új eszközökkel egy stúdiót hordozhatsz a zsebedben, ami a mesterséges intelligencia segítségével és a profi kialakításnak köszönhetően jelentősen megkönnyíti azt, hogy kiváló képeket készíts. Ezzel együtt azonban van pár tippünk ahhoz, hogy miként hozd ki a maximumot készülékedből – akár a legújabb szériát használod, akár más készüléket.

2024. június 22. 14:08

Együttműködési megállapodás a Szegedi Tudományegyetem és a K&H Csoport között

A természetes emberi beszéd működésének alaposabb megértését célozza az a kutatási együttműködési megállapodás, amelyet a Szegedi Tudományegyetem és a K&H Csoport képviselői írtak alá. A kutatási együttműködés célja a természetes nyelvi megértés finomítása és integrációja olyan, minden K&H-ügyfél számára elérhető digitális asszisztens számára, amelynek a működése mesterséges intelligencián (AI) alapul.

2024. június 22. 13:33

1 millió eurós befektetést kapott egy magyar fenntarthatósági startup

Jelentős összegű befektetést kapott a denxpert EHS&S software nevű magyar startup, amely környezet- és munkavédelmi, illetve fenntarthatósági adatok gyűjtésében, kezelésében és auditbiztos reportolásában segíti a vállalatokat. A régióban piacvezető cég skálázásra és nemzetközi terjeszkedésre használja majd az Óbuda Uni Venture Capital (ÓUVC) és a Sofia Angel Ventures (SAV) közös befektetését. 

2024. június 22. 12:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

A kvantumtechnológia alapjaiban változtatja meg jövőnket

2024. június 20. 16:28

A kiberbűnözők piszkos játéka: 9+1 kibertámadás a sport világából

2024. június 12. 11:43

Elstartolt a Startup Safari Budapest 2024

2024. június 10. 11:40

Marad-e az AI homály a vállalkozások körében?

2024. június 3. 13:02