Csökkenő digitális szakadék vakok és látók között
A speciális szoftverek, mint a képernyőolvasó, képernyőnagyító programok azért szükségesek egy látássérült ember számára, mert csak ezek segítségével tudja használni a számítógépet. Az Informatika a látássérültekért Alapítvány 5-6 éve foglalkozik azzal, hogy vakoknak speciális szoftvereket honosít.
- Ilyen jellegű szoftverhonosítás Magyarországon nincsen, ezért csak külföldről tudunk szoftvertermékeket behozni az országba, amelyeknek el kell készítenünk magyar nyelvű változatát. 2002-ben honosítottuk a Jaws for Windows 4.02 szoftvert, majd ezt követte a program 5.10-es és 6.20-as változata. Ezután két évig nem tudtunk újabb verziót honosítani, így mostanra az amerikai gyártó már a 9.0-s verzióig haladt előre. Ez utóbbinak a honosítását végeztük el az elmúlt év második felében - mondta Szuhaj Mihály, az Informatika a látássérültekért Alapítvány elnöke.
- Miért volt szükség a Jaws for Windows 9.0 képernyőolvasó honosítására?
- Azért volt indokolt, mert a legutóbbi Jaws verzió óta továbbfejlődtek a népszerű szoftveralkalmazások, és ezeket a régi képernyőolvasó program már nem tudta tökéletesen kezelni. Az, hogy a Jaws for Windows képernyőolvasóból három évvel ezelőtti változat volt csak elérhető Magyarországon, visszafogta a vak felhasználókat az aktuális szoftverek megismerésében és használatában.
- Gyakorlati példát is tud mondani?
- Igen. Konkrét példa, hogy a Microsoft Windows Vista operációs rendszer, ami az elmúlt évben már elég széles körűen elterjedt Magyarországon, vak emberek számára nem volt használható, ugyanis nem volt olyan képernyőolvasó program, amely támogatta volna a használatát. Ha valaki új számítógépet vásárolt és azt operációs rendszerrel együtt adták el, akkor az már szinte kizárólag Vista volt. Megvette valaki a gépet, megkapta vele a Vistát és vak emberként nem tudta kezelni. Ezért nagyon szükséges volt az a képernyőolvasó program, amely gond nélkül kezeli ezt az operációs rendszert. Ugyanez a helyzet a Microsoft Office 2007 irodai szoftvercsomaggal. A korábbi képernyőolvasó változat egyáltalán nem tudta ezt kezelni. Tehát be kellett hoznunk az új képernyőolvasó programot, el kellett készítenünk ennek a magyarítását, honosítását és ez a 9.0-s már szépen együttműködik az Microsoft Office 2007-tel. Egyúttal tovább tökéletesedett az Office 2003 irodai szoftvercsomag támogatása is.
- Funkciók tekintetében milyen műveleteket tudnak elvégezni a vakok a képernyőolvasó szoftver 9.0-s verziójának segítségével?
- Az új szövegszerkesztőt, az új táblázatkezelőt csak ezzel tudják igénybe venni a vakok. De hogy mondjak még egy életszerűbb példát, ma már az internet használat hétköznapi dolognak számít, s itt is voltak korlátai a vak felhasználóknak, mert a korábbi Jaws változat nem tudott együttműködni az Internet Explorer legújabb kiadásával, illetve a Firefox internet böngésző programmal. A 9.0-s Jaws változat pedig az Internet Explorer 7.0-ra és már a 8.0-ra is valamelyest fel van készítve. A Firefox pedig most először válik elérhetővé egy vak felhasználó számára, nagy kedvvel veszik birtokba a látássérültek.
- Nagy az igény az új képernyőolvasó szoftver iránt?
- Azért nagy az igény, mert a számítógép nemcsak tanulási, hobbi vagy munkaeszköz egy látássérült kezében, hanem ennél sokkal több. Hivatalosan szólva a rehabilitáció eszköze. Egy olyan eszköz, amely vissza tudja hozni a vak embert a többségi társadalomba. Jobban tud integrálódni a kapcsolattartás, kommunikáció, információgyűjtés területén. Nem alakul ki digitális szakadék a többségi társadalom és a vakok között azáltal, hogy a látássérültek nem tudják igénybe venni ugyanazokat az informatika nyújtotta lehetőségeket, amelyeket ép társaik.
Az Informatika a látássérültekért Alapítvány a Jaws for Windows 9.0 képernyőolvasó szoftver demo változatát honlapján elérhetővé tette. Ez a teljes értékű programhoz képest korlátozott, de nem szolgáltatásaiban, hanem időben. Ugyanis a program elindítását követően 40 percig működik, majd megszűnik a beszédtámogatás. Újabb 40 perces időkerethez a számítógép újraindításával lehet ismét hozzájutni. A szoftvert az alapítvány forgalmazza. Mivel elég drága (több százezer forintba kerül), az alapítvány azon dolgozik, hogy vak magánszemélyeknek adományozás útján térítésmentesen tegye elérhetővé.
Kapcsolódó cikkek
- Fontos frissítések Windows rendszerekhez
- Két kritikus frissítés a Microsoft májusi csomagjában
- Növekszik az internetfüggő felnőttek száma Dél-Koreában
- Számítógépstressz-szindróma a lassú és kiszámíthatatlan pécéktől
- Nemzetközi cégé lett a magyar egészségügyi informatikai vállalat
- A Microsoft beindította Fix It javítószolgáltatását
- Hányni fogsz a 3D TV-től
- 5 kritikus Windows javítás az áprilisi frissítőcsomagban
- Három hónap múlva végleg véget ér a Windows 2000 támogatása
- Újabb veszélyes Java sebezhetőség a Windows-on
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
A Samsung új szintre emeli okostévéinek biztonságát
A Samsung saját fejlesztésű kriptográfiai modulja, a Samsung CryptoCore* megszerezte a Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) rangos FIPS 140-3 tanúsítványát**. A titkosítási minősítés a vállalat azon elhivatottságát támasztja alá, hogy okostelevízióin is kiemelkedő biztonsági és adatvédelmi megoldásokat nyújtson a felhasználóknak.
Az otthoni rehabilitációt segíti a Széchenyi-egyetem mesterséges intelligenciával működő fejlesztése
A győri Széchenyi István Egyetemen jelenleg is több egészségtechnológiai fejlesztés zajlik. Az egyik közülük lehetővé teszi, hogy a betegek a saját otthonukban végezhessék el a rehabilitációjukhoz szükséges fizikai gyakorlatokat. A mesterséges intelligencián alapuló szoftver nemcsak kiértékeli a mozgássor pontosságát, de képes arra is, hogy a kezelőorvosnak erről teljes körű jelentést küldjön.
Kiemelkedő kiberbiztonsági minősítést kapott a Schneider Electric megoldása
A világ első adatközponti infrastruktúra menedzsment (DCIM) hálózati kártyája lett a Schneider Electric EcoStruxure IT Network Management Card 3 megoldása, amely megkapta a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) IEC 62443-4-2 Security Level 2 (SL2) minősítését. Az új minősítés szigorúbb követelményeket takar és kiberbiztonsági szempontból nagyobb ellenállóképességet jelent, mint a tavaly elnyert SL1.
Szélesebb, merészebb, gazdagabb az új AGON PRO gaming monitor
Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – büszkén jelenti be az AGON PRO AG346UCD, egy élvonalbeli 34 hüvelykes (86,4 cm) ívelt gaming monitor bevezetését. A gaming rajongóknak szánt AGON PRO felső kategóriás termékcsaládjának W-OLED és QD-OLED sorozatát ez az új modell QD-OLED panellel, 175 Hz képfrissítési sebességgel és UWQHD (3440x1440) felbontással egészíti ki. Az AG346UCD új mércét állít fel a magával ragadó játékélmény terén, különösen a széles, kiterjedt RPG vagy a történet-vezérelt játékok, valamint a szimulátoros autóversenyek, repülésszimulátorok és akciódús műfajok esetében.