Megállapodtak az Elektronikus Információ Szolgáltatás program finanszírozásáról
Három évre szóló együttműködési megállapodás írtak alá az Elektronikus Információ Szolgáltatás (EISZ) Nemzeti Program finanszírozásáról szerdán Budapesten.
A dokumentumot Molnár Károly kutatás-fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter, Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke és Hiller István oktatási és kulturális miniszter írt alá az MTA épületében.
Molnár Károly elmondta: az EISZ, amely 2002-ben kezdte meg működését, központilag, nemzeti licenc alapján, nemzetközi és magyar információforrások használatát teszi lehetővé a felsőoktatás hallgatói, oktatói és kutatói, valamint tudományos kutatóintézetek munkatársai számára. A felhasználók - egyebek mellett - adatbázisok elektronikus folyóirataihoz, szótáraihoz férhetnek hozzá.
A szolgáltatás igénybevételéről szóló szerződést eddig évenként újították meg. Ára évente körülbelül 840 millió forint - közölte. A mostani megállapodás értelmében évenként 500 millió forintot az innovációs alapból biztosítanak, a kulturális tárca 290 millióval, az MTA pedig 50 millióval járul hozzá.
Molnár Károly elmondta, egyre nagyobb az érdeklődés az EISZ iránt, tavaly 327 ezren jelentkeztek be a rendszerbe.
Pálinkás József arról beszélt: jelentős megtakarítást jelent, hogy az intézményeknek nem külön-külön kell megvenniük a folyóiratokat, hanem azokhoz egy konzorcium formájában a magyar tudományos élet minden szereplője hozzájuthat.
Hiller István azt mondta: "Magyarországnak a jövője oktatásban, kultúrában, tudományban és innovációban áll." Ez nem egyszerűen a kiút, hanem az út - hangsúlyozta.
Kapcsolódó cikkek
- Felsőoktatási dialógus a Magyar Telekom kezdeményezésére
- A diákok több mint egyharmada e-felvételizett az idén
- Új informatikai képzési program a Debreceni Egyetemen
- Ez nem jótékonyság, ez üzlet
- Modern infokommunikációs termek a BGF Zalaegerszegi Intézetében
- Online fogadóórákat szervez a Kodolányi
- Új portfólióval vág neki a tanévnek a KPMG-BME Akadémia
- Skype-ra cserélték a tantermet a szegedi egyetemisták
- ELTE-IBM: összefogás a fogyatékossággal élő hallgatókért
- Oracle Academy program magyarországi egyetemi oktatóknak
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.