Microsoft Stellarium égnéző a böngészőből

Milkovits Gábor, 2009. március 22. 12:20

A Microsoft böngészőből elérhető, online változatban is letölthetővé tette Stellarium csillagnéző alkalmazásának legújabb verzióját, amely változatlanul a felhasználók rendelkezésére bocsátja a gépre telepített szoftver legfontosabb funkcióit.

A Stellarium-ot a Microsoft még tavaly adta ki, mintegy válaszul a Google Earth Sky Mode virtuális planetárium alkalmazásra. Az eredeti szoftvert telepíteni kellett a számítógépre, a Microsoft azonban hallgatva az idők szavára most egy böngészőből navigálható online verziót is kiadott, amihez nincs szükség a PC-re telepített kliensre. A webes változat igyekszik a lehető legtöbbet megőrizni az eredeti tulajdonságaiból, így leginkább csak a 3D megjelenítés és egyes nagyfelbontású beállítások azok, amelyek nem érhetőek el ily módon. Lehet viszont ugyanúgy virtuálisan barangolni a galaxisban, az egér görgetőjével zoom-olni, a bal egérfüllel megragadni és jelképesen kifordítani sarkaiból az univerzumot, illetve múltbéli konstellációkat megjeleníteni az időpont megadásával.

További igen hasznos funkciója a programnak, hogy előzetesen beállított, csillagászok vagy amatőrök által kidolgozott virtuális űrtúrák is tehetők általa. A felületen emellett kicsinyített ikonok formájában láthatóak az univerzum adott részének érdekesebb objektumai, amelyekre rákattintva részletesebb képet kaphatunk róluk. A Microsoft az ilyen szoftverekkel egyébként két legyet is üthet egy csapásra, mivel a Stellarium természetesen nem flash-alapú program, hanem csak a Silverlighttal működik. A hasznos és érdekes webes alkalmazás letölthető a Letöltés.com-ról.

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Európára szabva: az AWS független, szuverén felhővel erősít

Január 15-én az Amazon Web Services (AWS) bejelentette az AWS European Sovereign Cloud általános elérhetőségét. Ez egy új, Európának szánt, önálló felhőmegoldás, amely teljes egészében az Európai Unió területén működik, és elkülönül az AWS többi régiójától. 

2026. január 18. 12:37

A hatékony tanulás és rugalmas munkavégzés új alapdarabja

Megérkezett a HUAWEI MatePad 11.5 S, amelyet kifejezetten a tanulás és a mobil munkavégzés mindennapi kihívásaihoz terveztek. A tablet a jegyzetelést és az alkotást egy kényelmesebb, szemkímélőbb és hatékonyabb, papírmentes digitális élménnyé alakítja, amely tökéletesen illeszkedik a modern oktatási és munkakörnyezethez.

2026. január 15. 20:01

Gyorsabb, tisztább, gördülékenyebb – így újul meg a Note Air5 C

Az E Ink képernyőket nagyra értékelik az olvashatóságuk és az alacsony energiafogyasztásuk miatt, azonban lassú frissítési gyakorisággal érkeznek. Ez a késleltetés megzavarhatja a koncentrációt munka vagy tanulás közben. Ennek orvoslására hamarosan megjelenik egy firmware-frissítés a Note Air5 C-hez. Ez bevezet egy új, Smooth Refresh módot az EinkWise-ban, ami tisztább áttűnéseket, gyorsabb válaszidőt és észrevehetően csökkentett vizuális késleltetést biztosít.

2026. január 15. 13:17

A jövő gyárait formálja a Siemens és az NVIDIA együttműködése

Az ipari mesterséges intelligencia (AI) kilépett a kísérleti fázisból, és mára meghatározó erővé vált a gyártásban, az infrastruktúrában és az ellátási láncokban. Ezt az üzenetet vitte el a Siemens a CES 2026 technológiai kiállításra, ahol több fejlesztést mutatott be az ipar működésének támogatására, a tervezéstől az üzemeltetésig.

2026. január 12. 17:01

Taiwan Excellence díjat kapott a Zyxel innovatív tűzfala

A Zyxel Networks, a biztonságos és mesterséges intelligenciával támogatott felhőalapú hálózati megoldások piacvezetője, USG FLEX 50HP tűzfala elnyerte a rangos Taiwan Excellence Award 2026 díjat. Ezzel a legújabb elismeréssel a Zyxel Group összesen több mint 100 Taiwan Excellence Award díjat gyűjtött be, ami jól mutatja a vállalat hosszú távú elkötelezettségét az innováció iránt.

2026. január 12. 13:26

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Határok nélkül: több mint 1800 AI-film érkezett a Budapest SmartFestre

2026. január 19. 10:05

Hiba a Revolut alkalmazásban, illetve a kártyás fizetéseknél

2026. január 9. 14:38

Amikor a szoftver életre kel: a Bosch intelligens jövőképe a CES 2026-on

2026. január 6. 11:50

A generatív AI lett a digitális világ új alappillére

2025. december 28. 13:58