Ingyenes telepítési támogatás a Dokumentumszabadság Világnapja alkalmából
A költséghatékonyabb nyílt forráskódra, nyílt szabványokra épített szoftverek, így a szabad szoftverek elterjedése Magyarországon a közszférában lényegesen elmaradt nemcsak a nyugat-európai országokhoz, de a környező országokhoz képest is. Az új, rugalmasabb, költséghatékonyabb megoldások elterjedésének az is az egyik oka hazánkban, hogy nincsenek meg a használatukhoz szükséges informatikai ismeretek a magyar munkaerőpiacon.
A zárt, nem szabványos szoftverek monopóliumának fenntartása és megerősítése az elmúlt 5-6 évben az ország régión belüli elmaradásához vezetett mind pénzügyi, mind technológiai szempontból, mind pedig a piackonform informatikai tudás szintjén. Az informatikai képzés tervezett programja (TITÁN) nem általános, gyártófüggetlen informatikai ismeretek megszerzésére irányul, hanem egy közel monopolhelyzetben lévő gyártó szoftvereinek oktatására. Ezért mielőbb szükség van egy nyílt szabványok alkalmazásán alapuló, gyártófüggetlen informatikai ismereteket nyújtó független oktatási program létrehozására.
Az uniós tagállamok jelentős része - így Belgium, Dánia, Franciaország, Hollandia, Németország, Anglia, Lengyelország, Spanyolország és több, Unión kívüli európai ország (Svájc, Horvátország vagy Oroszország is) - az oktatásban és a közigazgatásban már alkalmazza a Nyílt Dokumentum Formátum (ODF) szabványt is. Az Európai Unió versenybiztosa konkrét időpontban jelölte meg a közbeszerzéseknél a kizárólag nyílt szabványon alapuló formátumok és rendszerek támogatását. Hollandia esetében ez már be is következett: a közszférában 50 ezer euró értékhatár felett kötelező a nyílt szabványoknak, köztük az ODF-nek megfelelő alkalmazások kizárólagos beszerzése. 2008. december elején a német kormányzat jelentette be, hogy legkésőbb 2010-től minden közintézménynek fogadnia, szerkesztenie és továbbítania kell tudni az ODF formátumú dokumentumokat. Az intézkedések indoklásában mind a hosszú távú megőrizhetőség, mind a gyártófüggetlenség megjelenik, miközben utalnak a kialakult nehéz pénzügyi és gazdasági világhelyzetre és az abból következő költséghatékonysági elvárások követelményeire a közszféra működésében. Ugyanerre az útra lépett Nagy-Britannia is ez év elején.
A szövetség álláspontja szerint a versenyviszonyok torzulásai, az egyoldalú monopóliumok kialakulásához és megerősödéséhez vezető gazdaságpolitika okozta hazánk IKT struktúrájának konzerválódását, piacunk bezáródását, végső soron a lemaradásunkat. E helyzet megváltoztatásában jelentős szerep hárul a civil szervezetekre is.
Ezért a Dokumentumszabadság Világnapja alkalmából az ODFA Magyarország és tagszervezetei bejelentik, hogy a civil szervezetek számára a szabad és ingyenes szoftverekhez (Linux operációs rendszerek, OpenOffice.org) három hónapon át ingyenes telepítési támogatást biztosítanak. További információ: info@odfalliance.hu
A tanulmány szervezet a honlapján is elérhető.
Kapcsolódó cikkek
- OpenOffice-ellenes hadjáratot indít a Microsoft
- Befejeződött az OpenOffice 2.X támogatása
- OpenOffice egér
- OpenOffice.org Portable
- Renaissance: alakítsuk át microsoftossá az OpenOffice-t
- Renaissance
- Letöltésajánló: OpenOffice.org
- Sebesebb és stabilabb a Lotus Symphony 1.3
- Lotus Symphony 1.3
- Új OpenOffice magyarul is
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.