Vírusok segítségével alkot akkukat az MIT

Milkovits Gábor, 2009. április 5. 08:48

A Massachusetts Institute of Technology tudósai egy olyan technológiát dolgoztak ki, amellyel vírusok közreműködésével, környezetbarát módon tudnak a mostaniaknál nagyobb teljesítményű akkumulátorokat gyártani.

A kutatócsapat egy olyan, tudományosan az M13 nevet viselő vírust módosított a célra, amely eredetileg nem embereket, hanem baktériumokat szokott megfertőzni. A tudósok oly módon alakították át a kórokozók génjeit, hogy negatív töltésű részecskéket vonzzanak magukhoz, majd apró, de hatékony elektródákat építsenek szén-nanocsövek és fém alkatrészek felhasználásával. Az elektródák a későbbiekben egy akkumulátort alkothatnak, amely a fejlesztők állítása szerint gyorsabb, nagyobb teljesítményű és tartósabb, mint a jelenleg a hordozható készülékek többségében használt Lítium-ion akkuk. Angela Belcher, a kísérlet irányítója a sajtónak elmondta, hogy az egyik ilyen akkumulátort kipróbálták egy hordozható zenelejátszóban és háromszor annyi ideig hajtotta, mint a gyári telep.

Az MIT-n korábban már kísérleteztek hasonló, vírusok segítségével épített akkukkal, azonban ezek olyan anyagokat, például kobaltot és aranyat használtak, amelyek vagy nem környezetbarátok, vagy pedig nem elég gazdaságosak. Belcher szerint a technológia segítségével a jövőben akár autókat is hajthatnak majd gazdaságosan ilyen akkumulátorral, ehhez azonban még hosszas fejlesztésekre van szükség.

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01