Sertésinfluenza - már az interneten is fertőz

forrás Prim Online, 2009. május 7. 13:21

Az amerikai Sunbelt Software 2009 májusában is megjelentette toplistáját a 2009 áprilisa során legfertőzőbb kémprogramokról és számítógépes vírusokról.

Új toplistavezető – veszélyben az online pókerezők
A Sunbelt kémprogram toplistájának alakulása az elmúlt évek során jól visszatükrözte az internetezők szokásainak megváltozását: így például a felnőtt tartalmú videók terjedésével kerültek egyre feljebb a magukat lejátszáshoz szükséges kodekként feltüntető kártevők, de ugyanígy futottak be gyors karriert az ál-antivírusok is. Úgy tűnik, hogy a károkozó programok fejlesztői reagálnak az internetezési szokások, illetve a legkeresettebb oldalak változásaira, ebben a hónapban például egy néhány hónapja még csak a „futottak még” kategóriába tartozó kártevő került az élre: a Trojan-Spy.Win32.Zbot elsősorban hitelkártya adatokra vadászik főleg az online fogadóportálokon, illetve a hazánkban is az utóbbi időkben hirtelen népszerűvé vált online pókeroldalakon. A második helyen a kéretlen reklámprogramokat Virtumonde alkalmazás áll, míg a dobogó harmadik fokán a Downadup/Conficker féreg található. A negyedik helyre a fertőzött honlapok óriási számának, és lebonyolított forgalmának köszönhetően a Trojan.JS.Obfuscated kártevők állnak, míg az ötödik helyre a hamis biztonsági riasztásokat adó Trojan.FakeAlert került. A hatodik helyen a sokáig listavezető, magát videók lejátszásához feltüntető kodekként bemutató Trojan-Downloader.Zlob.Media-Codec áll, a hetedik helyre pedig azok a kártevők kerültek, amelyeknek közös jellemzője, hogy az autorun.inf alkalmazás létrehozásával automatikusan települnek – így például egy fertőzött pendrive gyökérkönyvtárában megbújva valamennyi PC-t megfertőzik, amelyekre felcsatlakoztatták őket. A nyolcadik helyen a Trojan.DNSChanger, míg a kilencedik helyen, a károkozók legújabb csoportja, az alvilágban divatos Morphine titkosítást alkalmazó trójaiak állnak. Április során még az Antivirus.360 ál-vírusirtónak sikerült felkapaszkodnia a legtöbb fertőzést okozó kártevők toplistájára.

Csökkenő fertőzöttségi részarány – egyre több kártevő
A tíz malware által okozott fertőzés aránya hónapok óta először mutat csökkenő tendenciát: még az év elején a listavezető Virtumonde, illetve a Downadup/Conficker önmagában a fertőzések 6-7%-áért volt felelős, illetve a top 10 kártevő 25% feletti részarányt ért el az összes fertőzés közül, addig mag a listavezető is „csupán” 3,6%-os részesedéssel bír, illetve a top tíz tagjai által okozott fertőzés is alig haladja meg a 20%-ot. Ennek hátterében viszont az állhat, hogy egyre több az újonnan megjelenő kártevő, és a fertőzöttség növekedésének üteme nem tud lépést tartani az újonnan megjelenő malware alkalmazások számának növekedésével.

Sertésinfluenza – már az interneten is fertőz
Az új típusú influenza nem csupán az emberi szervezetre bizonyult károsnak. Az internetes keresőmotorok révén nagyon sokan szerettek volna információhoz jutni, ezt használták ki élelmes kémprogram-fejlesztők, akik olyan hamis oldalakat hoztak létre, amelyek a vírussal és a járvánnyal, továbbá a védekezés lehetőségeivel foglalkozott. Csakhogy az oldal letöltése közben a Windows biztonsági riasztására megtévesztésig hasonlító figyelmeztető üzenet jelent meg a felhasználók képernyőjén, amely szerint a számítógép vírusokkal fertőzött és azonnali szkennelést javasolt, amelyhez természetesen megfelelő vírusirtó alkalmazást is ajánlott a kéretlen reklámablak.

A gyanútlan szörfölők által letöltött ál-antivírus pedig mondani sem kell, számos veszélyes fertőzést talált a gép merevlemezén. „A bűnözők nagyon jól ki tudják használni, hogy a sertésinfluenza az interneten is egy vadonatúj jelenség, épp ezért a Google nem tudja még hatékonyan rangsorolni a róla szóló oldalakat. Míg egy évek óta népszerű keresőszóra (például: foci, ipod, stb.) gyakorlatilag lehetetlen hamis oldalt a (nem fizetett) találati lista elejére feltornázni, addig az újdonságnak számító témakörökben a kártevőket terjesztők manipulált weboldalai fej-fej mellett versenyeznek a valódi honlapokkal, példánkban a sertésinfluenza statisztikára keresve még a WHO oldalát is megelőzik.” – mondja Bódis Ákos, a Sunbelt magyarországi képviseletének ügyvezetője.

 

Kulcsszavak: Sunbelt security

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36