Könyvtári fejlesztések a Békés megyében
Összesen több mint 180 millió forintot nyert két pályázaton a Békés Megyei Tudásház és Könyvtár a könyvtári szolgáltatások digitális fejlesztésére - közölte az MTI-vel az intézmény könyvtári szolgáltatásokért felelős igazgatóhelyettese kedden.
Rakonczás Szilvia elmondta: a tudásház a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program (TIOP) keretében 100 millió forintot nyert. A megyei önkormányzat fenntartásában működő intézmény több más könyvtárral, egyebek mellett a békési, a gyulai és a szarvasi városi bibliotékával közösen mintegy 115 darab számítógépet szerezhet be.
A gépek mellett programok, valamint szerverek beszerzését is támogató projekt eredményeként a konzorcium megteremtheti az "akadálymentes" könyvtári szolgáltatások elérhetőségét a megye lakossága számára. Jelenleg ugyanis a könyvtárak különböző számítógépes programok mentén digitalizálták állományuk egy részét, ám a győztes pályázattal sikerül összehangolni a gyűjtemények elérhetőségét az interneten érdeklődők számára is.
A könyvtár a Társadalmi Megújulás Operatív Programtól (TÁMOP) több mint 81 millió forintot, az összegből létrehozzák az országos egységes lelőhely-nyilvántartás elveihez kapcsolódó elektronikus könyvtári katalógust, a partnerekkel együttműködve pedig további közös elektronikus katalógusokat, adatbázisokat is alkotnak és működtetnek, elsősorban a helyismereti, a helytörténeti és közhasznú témákban.
A projekt részeként fejlesztik az olvasáskultúrát, népszerűsítik a könyvtári szolgáltatásokat, valamint továbbképzik a könyvtárosokat annak érdekében, hogy képesek legyenek az új típusú tartalomszolgáltatás elterjesztésére.
A két összefüggő program rövidesen kezdődik és várhatóan másfél év alatt valósul meg.
Kapcsolódó cikkek
- Internet Fiesta a könyvtárakban
- Milliárdokat költenek a franciák nemzeti kincseik digitalizálására
- Országos digitális könyvtár felállításáról döntött a német kormány
- Fejlesztések EU-támogatással a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban
- Könyvtárat alapít az IT Factory a Microsoft támogatásával
- Százmilliós informatikai fejlesztés Debrecen könyvtáraiban
- Digitalizálják a makói városi könyvtárat
- Negyvenezer kép a Magyar Digitális Képkönyvtárban
- Könyvek, kéziratok, térképek, filmek, hangfelvételek a polcokon
- Megnyílt a Digitális Világkönyvtár
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.