Van végső határa a számítógépek teljesítményének is
Lev Levitin és Tommaso Toffoli amerikai kutatók számításai azt igazolják, hogy rövidesen elérkezik az idő, amikor már egyszerűen a fizikai törvényszerűségekből fakadóan nem lehet majd erősebb rendszereket építeni, mivel a tudomány eléri a maximumot, amit ki lehet sajtolni a hardverekből és a szoftverekből. Ha az elmélet igaznak bizonyul, akkor megdől Moore negyven évvel ezelőtt megfogalmazott törvénye, miszerint másfél évente megduplázódik a számítási teljesítmény a tranzisztorok számának a növelése által. A kutatók még olyan 75-80 év fejlődést prognosztizálnak az áthidalhatatlan határértékig, ami számokban azt jelenti, hogy a mai szuperszámítógépek teljesítményértékét meg kell szorozni 10 a 16.-onnal.
Levitin és Toffoli párhuzamot vontak a fény sebessége és a számítógép teljesítménye között, és levonták a következtetést, hogy mint ahogy a fény sem tud gyorsabban haladni a fizika tankönyvekből ismert sebességnél, úgy a processzorok sem tudnak gyorsabban számolni az általuk megállapított értéknél.
Kapcsolódó cikkek
- Boldogabbá teszi a nőket a technológia
- Szuperszámítógépekhez való vízhűtőrendszert fejlesztettek ki tudósok
- Jövendőmondó cégbe invesztál a Google
- Fénykommunikációs szervertechnológiát vásárolt a Microsoft
- Az abszolút humán interfész: saját magunk
- Exaflop-szuperszámítógép épül Európában
- Sharp LCD tévék: új technológia, élethűbb szinek
- Egymillió régi kötet digitalizálására készül a Google Olaszországban
- A Fujitsu építette Japán leggyorsabb szuperszámítógépét
- Orvosbiológiai kutatás szolgálatában Magyarország legerősebb tudományos számítógépe
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.