Trójaiak és ál-antivírusok: a Sunbelt legújabb jelentése

forrás Prim Online, 2009. november 3. 08:03

Az amerikai Sunbelt Software kutatócsoportja, a SunbeltLabs 2009 novemberében is megjelentette toplistáját a 2009 októbere során legfertőzőbb kémprogramokról és számítógépes vírusokról. A listát a Sunbelt szakemberei a VIPRE Antivirus+Antispyware vírusirtót használó és a Sunbelt ThreatNet káros alkalmazásokat regisztráló hálózatában résztvevő felhasználók automatikus visszajelzései alapján készítik. A kutatásban bárki részt vehet, aki használja a VIPRE antivírust, vagy az önálló védelmi rétegként is alkalmazható CounterSpy kémprogram-eltávolítót.

A SunbeltLabs jelentése alapján októberben tovább erősödött a 2009 tavasza óta tapasztalható trend, vagyis ismét növekszik a trójai programok és az ál-antivírusok okozta fertőzések száma, míg a reklámprogramok némileg kevesebb felhasználó gépén okoznak problémát. Az első helyen a Trojan.Win32.Generic!BT található, amely számos trójai letöltő, ál-antivírus, kémprogram és reklámprogram azonosításának gyűjtőneve. Ezek a trójaiak tipikusan állandó fertőzöttség-veszéllyel riogatják a felhasználót és további ál-antivírusok letöltésére buzdítanak. Az ezüstérmet a sokáig listavezető Trojan-Spy.Win32.Zbot szerezte meg, míg a dobogó harmadik helyére a Trojan.Win32.AutoIt családhoz tartozó trójaiak és férgek jutottak fel. A negyedik helyen a Trojan.ASF.Wimad (v) található, amely szintén egy csoportot takar: általában azok a fertőzött Windows Media fájlok tartoznak ide, amelyek a Windows Media Playerrel megnyitva eltérítik a felhasználók böngészőjét és káros alkalmazások letöltését indítják el. Az ötödik helyen egy klasszikus hátsó ajtót nyitó féreg, a Backdoor.Win32.Ircbot található, míg a hatodik helyre az INF.Autorun család, az automatikus programfuttató fájlt használó kórokozók jutottak fel, amelyek a toplista egyik legrégebbi szereplői. A lista hetedik helyén található Packed.Win32.Tdss (v) egy olyan trójai és rootkit, amely képes megváltoztatni a hálózati routerek DNS beállításait is. A nyolcadik helyre felkapaszkodott MyWebSearch.Toolbar a legszelídebb program a kártevők között: egy kereső, amely pop-up blokkolót és képernyő-kímélőt is magában foglal. A kilencedik és tízedik helyre két klasszikus ál-antivírus, a Trojan.Win32.FakeXPA és az Antivirus XP jutottak fel.

Ál-antivírusokat szülnek a hamis biztonsági szoftverek


A legnagyobb vírusirtók fejlesztői és a biztonsági kutatók a hamis biztonsági szoftverek okozta fertőzéseket megelőző tájékoztatásra, illetve a fertőzések eltávolításának ismertetésére helyezik a hangsúlyt, így lehetővé teszik azt, hogy a biztonsági témákban járatlan felhasználók is tájékozódhassanak egy-egy fertőzésről és annak eltávolításáról. A Sunbelt Software például saját honlapjai mellett a hamis biztonsági szoftverekről szóló www.rogueantispyware.blogspot.com oldalt is üzemelteti, ezzel is elősegítve a tájékoztatást. Úgy tűnik, hogy az ál-antivírusok fejlesztői is felismerték a blogok és az internetes fórumok jelentőségét, mivel egyre gyakrabban azokra a valós károkozókra kínálnak eltávolítási megoldást, amelyeket a vírusirtókat fejlesztő cégek azonosítanak és teszik közkincsé leírásukat. Ezt bizonyítja egy biztonsági kutató blogján végzett kísérlet is: a blogger próbaképpen szerkesztett egy képernyőképet egy általa kitalált, nem létező ál-antivírusról, amelyet Secure Shieldnek nevezett és feltöltött az ál-antivírusok összegyűjtésével foglalkozó honlapjára.

Hamarosan meglepő esetnek lett szemtanúja: alig telt el néhány perc, máris egy eltávolító program jelent meg az általa kitalált Secure Shieldre, csakhogy az a nem létező fertőzésre nem létező megoldást adott. Ugyanis a pár perc alatt megszületett honlapról letölthető ál-eltávolító valójában csak újabb fertőzést okozott. Ráadásul alig egy óra leforgása alatt újabb ál-eltávolítókról szóló honlapok jelentek meg - mindez csak úgy lehetséges, hogy a hasonló károkozók fejlesztői automatikus figyeléssel és automatikusan létrehozott, profin Google-optimalizált honlapokkal igyekeznek előrébb jutni a kereső találati listáján, így a valódi vírusirtókkal versenyeznek a már megfertőzött felhasználókért.

Ezen felül mind üzletileg, mind etikailag megkérdőjelezhető néhány valódi vírusirtó online viszonteladójának gyakorlata, akik valódi vírusirtóik reklámozásához hasonló módszerrel Secure Shield eltávolítót kínáltak, anélkül, hogy a károkozó létezéséről megbizonyosodtak volna, vagy egyáltalán ellenőrizték volna, hogy a reklámozott antivírus valóban eltávolítja-e a hamis biztonsági szoftvert.

A 2009 októbere során legtöbb fertőzést okozó kártevők a Sunbelt szerint:

  1.  
  2. Trojan.Win32.Generic!BT
  3. Trojan-Spy.Win32.Zbot
  4. Trojan.Win32.AutoIt (v)
  5. Trojan.ASF.Wimad (v)
  6. Backdoor.Win32.Ircbot
  7. INF.Autorun (v)
  8. Packed.Win32.Tdss (v)
  9. MyWebSearch.Toolbar
  10. Trojan.Win32.FakeXPA (v)
  11. Antivirus XP
Kulcsszavak: Sunbelt security

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Samsung AI-alapú újításait ismerte el a Consumer Technology Association

A Samsung legújabb termékeit és szolgáltatásait a rangos CES 2025 Innovációs Díjjal ismerte el a Consumer Technology Association (CTA) szervezet, a vállalat négy kategóriában a „Legjobb Innováció” címet is elnyerte. A díjakat két hónappal a világ egyik legnagyobb és legjelentősebb technológiai eseményét, a CES 2025 kiállítást megelőzően osztják ki, ezek az elismerések is kiemelik a Samsung elkötelezettségét a fogyasztói elektronika határainak bővítése iránt. A mesterséges intelligencia, a fenntartható tervezés, valamint az inkluzív felhasználói élmény terén megvalósított fejlesztéseivel a Samsung továbbra is mércét állít az iparágban.

2024. november 19. 19:27

A Black Friday-akciók veszélyeire figyelmeztet az NMHH

Akkor is kaphatunk drága, utánvételes csomagot, ha nem rendeltünk semmit – de nem csak ezzel a módszerrel csalhatják ki a pénzünket az év végi vásárlási szezonban. Karácsony közeledtével egyre többen választják az online rendelés kényelmét, a fogyasztói tudatosság és a kellő körültekintés azonban a virtuális térben shoppingolva is elengedhetetlen. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Hírközlés-felügyeleti Igazgatóságának szakemberei most a kockázatokra figyelmeztetve osztották meg tanácsaikat, hogy a kivételesnek mondott év végi leárazásokkal valóban jól járhassunk.

2024. november 19. 18:00

Produktivitás és szórakozás egy tökéletes csomagban

December elején Magyarországra is érkezik a HONOR MagicPad2, a HONOR legújabb tabletje, ami lenyűgözően kecses kialakításával emelkedik ki. Rendkívül vékony, 5,8 mm-es vázával és mindössze 555 g-os súlyával ideális a rohanó világban.

2024. november 19. 14:41

Az ESET HOME Security legújabb verziója új és továbbfejlesztett funkciókkal véd a személyazonosságlopás, az adathalászat és más fenyegetések ellen

Megérkezett az ESET otthoni kiberbiztonsági megoldások új verziója, amely olyan új funkciókkal bővült, mint az ESET Folder Guard, mellyel a felhasználók védett mappákat tudnak létrehozni, vagy a Dark Web Vizsgálat, amely képes riasztani, ha a személyes adataink felbukkannak a dark webes piactereken, fórumokon. Ez az új személyazonosságvédelmi modul mostantól globálisan elérhető.

2024. november 19. 13:02

Egy licenc, korlátlan törlési lehetőség

A leselejtezni kívánt merevlemezek és SSD meghajtók jegyzőkönyvezett törlése minden vállalkozás számára jogszabályban előírt kötelezettség, a jegyzőkönyvet is készítő adattörlő szoftverek licencdíja azonban magas. Ezen változtathat a Toolstar magyarországi megjelenése.

2024. november 18. 19:33

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01