Országos digitális könyvtár felállításáról döntött a német kormány
A hivatalos nevén Német Digitális Könyvtár (DDB) felállítása a kormányhatározat szerint 2011-ben kezdődik. A tervek szerint abban 30 ezer kulturális- és tudományos intézmény adatbankjai kapcsolódnak össze, és a tartalom az állampolgárok számára egyetlen országos
portálon hozzáférhetővé válik.
Az évszázad projektjét Bernd Neumann kulturális államminiszter mutatta be a sajtónak a kormány ülését követően, a könyvtár tervezett létrehozását a digitális információ világába való hatalmas ugrásként jellemezve. Utalt arra, hogy a digitális könyvtár az évszázadok óta összegyűjtött és megőrzött, többnyire állami pénzen vásárolt kulturális kincseket teszi közkincsé, mégpedig - mint hozzáfűzte - állandó jelleggel és minden kereskedelmi cél nélkül.
Neumann szerint a könyvtárban megtalálhatók lesznek a szerzői jogi szempontból szabadon hozzáférhető könyvek, beleértve azokat a legértékesebb kiadásokat is, amelyek kikölcsönzése mindeddig lehetetlen volt, és azokat csak az egyes könyvtárban lehetett megtekinteni. 2011-től kezdődően viszont ezek is a DDB internetes portáljára kerülnek.
Ezen kívül a könyvtár fontos magyarázatokat, illetve eligazításokat nyújt a kiválasztott témakörökkel kapcsolatban. Sőt az előirányzott tervek között szerepel az is, hogy a digitális könyvtár segítségével hozzá lehet jutni könyvek, fotók, archív anyagok, feljegyzések, valamint szobrok, zenék és filmek digitális másolatához is. Ez pedig azt jelenti, hogy DDB átfogja az ország kulturális és tudományos intézményeinek szinte minden fajtáját, kezdve a könyvtáraktól a levéltárakon és a múzeumokon keresztül egészen a tudományos intézetekig.
Az országos könyvtár felállításának költségeit a szövetségi kormány és a tartományok közösen fedezik. A központi infrastruktúra létrehozására 5 millió eurót irányoztak elő, míg a működési költségek az előzetes becslések szerint évente mintegy 2,6 millió eurót tesznek ki.
Kapcsolódó cikkek
- Internet Fiesta a könyvtárakban
- Milliárdokat költenek a franciák nemzeti kincseik digitalizálására
- Fejlesztések EU-támogatással a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban
- Könyvtárat alapít az IT Factory a Microsoft támogatásával
- Százmilliós informatikai fejlesztés Debrecen könyvtáraiban
- Könyvtári fejlesztések a Békés megyében
- Digitalizálják a makói városi könyvtárat
- Negyvenezer kép a Magyar Digitális Képkönyvtárban
- Könyvek, kéziratok, térképek, filmek, hangfelvételek a polcokon
- Megnyílt a Digitális Világkönyvtár
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.