Saját levéltári adatbázisával bővíti Egyiptom az internet arab nyelvű tartalmait
A digitalizálás célja, hogy növeljék a világhálón elérhető arab nyelvű tartalmakat. Elemzők szerint a világ internetes tartalmainak jelenleg mindössze 1 százaléka van arabul.
Eddig kilenc arab ország regisztráltatott arab nyelvű elérési útvonalat, közülük Egyiptom elsőnek jegyeztette be saját internetes tartománynevét arabul (.miszr).
Tarek Kamel távközlési miniszter szerint a digitalizált archívumnak különösen akkor lesz jelentősége, ha elterjednek az arab domainnevek. "Olyan arab nyelvű tartalmat készítünk, amely digitálisan adja vissza Egyiptom hosszú történelmét" - hangsúlyozta a miniszter.
Összesen 25 millió dokumentum digitalizálását tervezi az egyiptomi Nemzeti Levéltár, amelynek honlapján máris elérhető 1 millió dokumentum.
Az internetes domainneveket ellenőrző, a kiosztott nevekkel és számokkal foglalkozó internetes társaság (ICANN) szerint várhatóan 2010-től kezdenek el működni a gyakarlatban is az arab nyelvű elérési útvonalak.
Míg a világon 300 millió arab él, az arab nyelvű tartalmak csak 1 százalékát teszik ki a világ internetes tartalmának, ami "abnormális" - mondta Rasa Abdulla, a kairói Amerikai Egyetem professzora.
A saját, nem latin betűs nyelvek használatától az internetezés további gyors terjedését várják szakértők, akiknek meggyőződése, hogy például a 77 lakosú Egyiptomban nem lenne már 50 millió embernek mobiltelefonja, ha azt nem használhatná arabul.
Kapcsolódó cikkek
- Internetfüggők az amerikai diákok
- Az internet növekedését várják a legtöbben
- Internet: egyre nagyobb szerep a veszélyeztetett állatfajok illegális kereskedelmében
- Az emberek négyötöde alapvető jognak tartja az internetet
- Éjjeli csúcsforgalom az interneten
- Fehéroroszországban szigorítják az internet feletti ellenőrzést
- Az internet biztonságáról egyeztet Washington és Moszkva
- Biztonságos internetet ígérnek a tudósok
- Videókkal növekszik robbanásszerűen az internetes adatforgalom
- FireTune
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.