Olcsó és gyors Radeon HD5800-es videokártyák
Amikor megjelenik egy új technológia, akkor először jön lelkesedés, azután pedig a sóvárgás marad csak. Az újdonság mindig borsos áron kerül a polcokra, ami sokunknak nem elérhető kategória. Amikor pedig a gyártók bejelentik a felhasználó barát árú, kicsit visszafogottabb modelleket, a várakozásunk egyre csak fokozódik: Mikor kerül a boltokba? Mennyibe fog kerülni?
A Microsoft Windows 7 egyik újdonsága a DirectX 11, amelyben rejlő előnyöket az AMD új kártyái ki is tudnak aknázni. A felső kategóriás HD5800-asok mindezt villámgyorsan teszik, ez a teljesítmény, párosítva az új technológiával, kicsit elérhetőbb közelségbe került a minap megjelent HD 5830-as grafikus motorral szerelt vadonatúj grafikus kártyák révén. Az MSI és a Sapphire voltak az egyik leggyorsabban ilyen termékekkel megjelenő gyártók.
A kedvezőbb árat az AMD úgy tudja biztosítani számunkra, hogy néhány blokkot letiltott a nagytestvérhez képest. A 256 bites sávszélesség azért megmaradt, és cserébe a kevesebb feldolgozó egységért, szabad kezet nyújt a tuning terén. A 40 nm-es gyártástechnológiával készített GPU 800 MHz-en működteti a 1120 stream processzort (HD 5850: 1440; HD 5870: 1600 stream processzor). Az 56 textúrázó egység mellett a ROP blokkok száma 16, ami pont a fele a nagyobb testvérekének. A legvitatottabb paramétere az új HD 5830-asnak a fogyasztása. Az AMD alapjáratban mindösszesen 25 W-ot engedélyez a gyártók számára, azonban teljes terhelés mellett maximum 175 W-ot irányoz elő. Ez magasabb a HD 5850-esek 151 Wattjánál és alig marad el az 5870-es 188 W-jától. Ez az ára a csökkentett feldolgozó egységek hiányzó teljesítményét kompenzáló, megemelt órajelnek.
Az MSI kártyája már megjelenésében is hangsúlyozza, hogy a komoly teljesítményre képes eszközről van szó. A hűtést a két, hatalmas MSI TwinFozr ventilátor biztosítja a fényes réz hűtőcsövek segítségével. Ha pedig ilyen jó hűtésünk van, akkor semmi sem – az AMD sem – állja utunkat a tuning terén. A Rivatunerrel közösen fejlesztett Afterburner programcsomag segítségével tudjuk a kártyából kifacsarni az utolsó fps-t is. A felhúzott órajelek és feszültség mellett is stabil marad a kártya a katonai specifikációjú alkatrészeknek hála.
A Sapphire is a hűtéssel próbál a többiek elé kerülni: csendesebb és jobb, ígérik. A két kártya lap paraméterei egyébként azonosak, mindkét megoldás 1 GB GDDR5 memóriával rendelkezik, ami 4 GHz-en működik a már korábban említett 256 bites buszon keresztül. A Sapphire kártyáján a DisplayPort és a HDMI mellett két DVI csatlakozó is van, míg az MSI csak egyet tett a hátlapra. Tehát a gyártók szinte teljesen azonos paraméterek mellett a felhasználóra bízzák, hogy beállítsa számára a legmegfelelőbb órajel/feszültség párost és így készítsen magának egyedi grafikus kártyát.
Kapcsolódó cikkek
- Nvidia GTX470, vagy ATI HD 5850/5870?
- Nem lesz több ATI-driver a régebbi kártyákhoz
- Búcsúzunk az ATI névtől
- Szuperolcsó DirectX11-es Radeon
- Képek az első kétmagos ATI DirectX11-es kártyáról
- Radeon HD 5870 vízhűtéssel
- DirectX 11-es Radeon kártyák
- Radeon 5870, az elérhető teljesítmény
- Kétmagos DX11-es kártyával készül a karácsonyra az ATI
- Batman videókártya
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!
Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.