123456 a leggyakrabban használt jelszó
A Rockyou.com elleni tavaly decemberi támadás nyomán előkerült jelszavakat az Impreva adatbiztonsági cég elemezte, és arra a megdöbbentő eredményre jutott, hogy a jelszónépszerűségi lista második helyén a hasonlóan egyszerű "12345" áll. A rafináltabb
felhasználók a numerikus billentyűzet majdnem minden elemét felhasználva az 123456789-es sorozattal védték személyes adataikat.
A jelszó angol megfelelője, a Password a negyedik, az iloveyou az ötödik volt a leggyakrabban használt titkos azonosítók között.
A biztonsági cég statisztikája szerint a jelszavak 30 százaléka hat vagy annál kevesebb karakterből épült fel, 60 százalékuk pedig nem tartalmazott semmiféle különleges karaktert. A vizsgálat során az is kiderült, hogy az 5000 leggyakoribb jelszó szinte kivétel nélkül megtalálható a hackerek, illetve a jelszótörő programok szótárában.
A könnyű jelszavakon túl további probléma, hogy a felhasználók a különböző belépésekhez azonos jelszavakat adnak meg. Ezért, ha egy adatlopás során illetéktelen kezekbe kerülnek a titkos azonosítók, akkor a támadók nagy valószínűséggel több online szolgáltatás eléréséhez is be tudják vetni a megszerzett belépési adatokat.
A hanyag jelszókezelésből eredő biztonsági kockázatok mellett az elfelejtett jelszavak is komoly kiadásokat jelentenek, ugyanis - szakemberek szerint - vállalati környezetben átlagosan 25-50 dollárba (6-12 ezer forintba) kerül az ügyfélszolgálaton keresztüli jelszó visszaállítás.
A Novell felmérése szerint a vállalati informatika egyik legnagyobb kihívása a szervezeten belül használt alkalmazásokhoz és szolgáltatásokhoz tárolt több ezer egyedi felhasználónév és jelszó kezelése. A biztonságtechnikai szakemberek körében végzett nemzetközi tanulmányból kiderült, hogy a vizsgált vállalatok többsége azt állította: vállalatuk informatikai ügyfélszolgálata
ideje legalább 30 százalékát a jelszavakkal kapcsolatos problémák megoldásával tölti.
A Novell többek között azt javasolja, hogy vállalati környezetben az alkalmazásonkénti különböző jelszavak helyett a felhasználók egy-egy olyan nehezen feltörhető jelszót kapjanak, amely a munkakörökhöz igazítva enged belépést a kapcsolódó rendszerekbe. A felhasználó személyazonosságának ellenőrzésére pedig olyan kiegészítés is használható, mint a banki tranzakcióknál már elterjedt SMS-es hitelesítés, azaz bejelentkezéskor szöveges üzenetben érkezik az egyszer használatos belépéséi kód.
Kapcsolódó cikkek
- 123456 - tud ennél jobb jelszót?
- Nő az igény az adatgyűjtő szoftverek iránt
- Sentinel: a Novell informatikai hírszerzőjét bárki felbérelheti
- A Novell hálózati hozzáférésvezérléssel bővíti rendszerfelügyeleti termékcsaládját
- Novell CMP: az integrált IT megfelelőségi megoldás ígéretével
- Novell megoldás Windows-os kompatibilitási problémák kiküszöbölésére
- Novell Compliance Management Platform: biztonság és megfelelőség
- Katasztrófa-helyreállítási megoldások kis- és középvállalatoknak
- HP Identity Center: egyszerű áttérés a Novell személyazonosság-kezelési megoldásaira
- Integrált Novell biztonsági megoldások SAP vállalati rendszerekhez
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Európai vízió a 6G hálózati ökoszisztémáról
A 6G Smart Networks and Services Industry Association (6G-IA) által készített „Európai vízió a 6G hálózati ökoszisztémáról” című friss tanulmány megszületésében Laki Sándor egyetemi adjunktus, az ELTE Informatikai Kar oktatója is közreműködött.
A BOOX Palma felkerült a TIME magazin 2024 legjobb találmányainak listájára
A BOOX Palma bekerült a TIME magazin Best Inventions of 2024 díjazottjai közé. Ez a díj 200 olyan úttörő innovációt ismer el, melyek megváltoztatják, hogy hogyan élünk, dolgozunk, játszunk, valamint a gondolkodásunkat arról, hogy mi lehetséges. „A listát a TIME szerkesztőitől és tudósítóitól világszerte bekért jelölésekből állították össze, és minden javaslatot olyan tényezők alapján értékeltek, mint az eredetiség, hatékonyság, ambíció és hatás” – áll a TIME közleményében.
Úttörő AI-alapú innovációk üzleti és kreatív felhasználáshoz és játékhoz egyaránt
A Lenovo, a világ egyik vezető technológiai vállalata a CES 2025 rendezvényen bemutatta az AI-alapú megoldások úttörő termékcsaládját és legújabb merész innovációit az üzleti, gaming és fogyasztói szegmensekben. A Lenovo a szakemberek, a gamerek, az alkotók és a diákok számára alkotott termékeivel okosabb technológiát kínál, amely a mesterséges intelligencia erejét kihasználva személyre szabott, produktív és védett megoldásokat biztosít.
CES 2025 – A Bosch termékei a hétköznapok minden területén jelen vannak
A szoftverek és a mesterséges intelligencia (MI) már most támogatják a mindennapjainkat, a jövő szempontjából pedig döntő jelentőségűek. A Bosch hamar felismerte az intelligens szoftverekben és szolgáltatásokban rejlő lehetőségeket: a mesterséges intelligencia a technológiai vállalat minden termékében megtalálható vagy hozzájárul azok gyártásához.
Csak okosan az okos ajándékokkal!
Öröm, vagy fejfájás? Hatalmas boldogság megpillantani a karácsonyfa alatt és kicsomagolni az ajándék telefont, vagy akár egy új laptopot, esetleg kávéfőzőt. Aztán egy pillanat leforgás alatt megérkezik a rémisztő gondolat: vajon hány oldalas a használati útmutató?