NJSZT: Csatlakozás az EB információs társadalmat építő menetrendjéhez
A hozzáférés és a használhatóság mértéke a fogyatékkal élő európaiak számára is gondot jelent. Az eddigiekben leírt digitális szakadék áthidalásával a társadalom hátrányos helyzetű tagjai hasonló feltételekkel vehetnének részt a digitális társadalomban, mint más polgárok (ideértve az előbbieket közvetlenül érintő szolgáltatásokat, például az e-oktatást, az e-kormányzatot és az e-egészségügyet), és jobb foglalkoztathatóságuk révén könnyebben küzdenének meg hátrányos helyzetükkel. A digitális kompetencia ezért egyike a tudásalapú társadalomban élők számára alapvető nyolc kulcskompetenciának. Emellett a biztonságos internethasználat elsajátítása is mindenki számára nélkülözhetetlen képesség.” (DAE 2.6.)
A fent idézett szöveg részlet a Digital Agenda for Europe (DAE) c. dokumentumból, amely az Európai Bizottság és a tagországok 7 „zászlóshajó” kezdeményezése közül az első, és az „Európa 2020” stratégia részét képezi. A stratégia célja az európai tudásalapú társadalom megszilárdítása és fenntartható fejlődésének biztosítása, az esélyegyenlőség megteremtésével.
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT), 1997 óta mint a nemzetközi ECDL Alapítvány hazai tagszervezete és az ECDL program felelőse, az ECDL program döntéshozó szerveként működtetett Akkreditációs Bizottsággal egyetértésben csatlakozik a stratégia célkitűzéseihez és az alábbiak mellett kötelezi el magát:
Az NJSZT célul tűzi ki, hogy
- segíti a már meglévő 400.000 mellett legalább további 200.000 állampolgár ECDL-lel igazolt digitális írástudóvá válását;
- segíti a digitálisan írástudatlanok arányának legalább 10%-kal való csökkentését számukra alapvető internet-használói képzési program biztosításával
- a hazai képzés minden szintjén támogatja a számítógép-használói képzési programokat;
- támogatja érzékszervi fogyatékkal élők digitális írástudóvá válását, ezzel a munkaerő-piaci reintergrációjukat, különös tekintettel a látás- és hallássérültekre, akik számára orzságos képző-és vizsgaközpont hálózat kiépítésében működik közre annak érdekében, hogy a fogyatékkal élők az egészségesekével egyenértékű, nemzetközi bizonyítványt szerezhessenek digitális írástudásukról; http://www.epractice.eu/en/cases/ecdlforblindhu
- segíti a hazánkban letelepedési engedélyt kapó menekült embereket azzal, hogy a bicskei menekülttáborban ECDL vizsgaközpont felállítását és működtetését támogatja, lehetőséget biztosítva a letelepedők számára piacképes tudás megszerzésére; http://www.epractice.eu/en/cases/ecdlformigrantshu
- együttműködik az illetékes államigazgatási szervekkel Magyarország hosszú távú digitálisírástudás-terjsztési stratégiájának megtervezésében és végrehajtásában, valamint a Digitális Agenda for Europe (DAE) c. stratégiai dokumentumban foglalt célok megvalósításában.
- Hagyományaihoz híven évente megrendezi a Digitális Esélyegyenlőség (DE!) konferenciát az információs társadalmat érintő kérdések rendszeres összegzése, az eredmények értékelése és az új kihívások feltérképezése céljával. Az idei, 4. DE! konferencia november 18-án lesz Budapesten, a Gellért szállóban. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Jelentkezés: www.njszt.hu
Kapcsolódó cikkek
- Az amerikai rendőrök felhatalmazás nélkül kutathatnak a mobiltelefonokban
- Leonardo pixelekre bontva
- Disznóvágási demokrácia: szavazás neten a halálba küldendő sertésre
- Digitalizálják a Szabadkai Városi Könyvtár dokumentumait
- Apróhirdetési körkép: A többség már online csinálja
- Irodalmi hősök fantomképeken
- Újabb civil megmozdulás az ACTA ellen
- A német alkotmánybíróság elzárta a PIN-kódokat és jelszavakat a nyomozóhatóságok elől
- Használt számítógépek szegény gyerekeknek
- A digitális technológia mentheti meg a kihalófélben lévő nyelveket
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.