E-könyv az e-könyvről
Az egyetemi előadásokra épülő, fejezetenként is külön olvasható, gyakorlatias írás az elektronikus könyv hazai helyzetét, terjedésének jelenségeit, tendenciáit igyekszik bemutatni. Kerekes Pál szerint a p-könyv (print) és az e-könyv (elektronikus) szakmaiatlan szembeállításában nem kevesen érdekeltek: ezért örül annak, hogy az ő kötete, amely éppen az e-book jelenséget igyekszik körüljárni, példát mutathat. A nyomtatott kiadást közvetlenül követheti a digitális megjelenés, aktualizált, bővített tartalommal. Ez a szabályozott folyamat egy lehetséges kiadói konstrukció, támogatják általában a könyvkereskedők és az olvasók is.
A nyomtatott változatot a könyvesbolti forgalmazás első hetei után mutatta be a Bárka Színházban Sebestyén György, az ELTE tanszékvezetője. A professzor kiemelte: a digitális olvasáskultúra leginkább fejlődés előtti ágazata az elektronikus könyv, és ebben a tárgyban ez az első hazai összefoglaló mű. Véleménye szerint további elemző munkák várhatók az e-book komplexumról, Kerekes Pál könyve inspirálhatja, felgyorsíthatja a témakörben tervezett publikációk megjelenését.
A könyv elektronikus változatát ePub formátumban adja közre a Kossuth Kiadó a Multimediaplaza portálon. A bővülést jelentő új fejezet a magyar könyv felemelkedésének egy fordulópontját elemzi. Címe: Egy XVI. századi magyar könyves esete a média- és rendszerváltással. Projekt alapozás az e-könyv elterjedésének tömegesedése előtt. Mint a címből is látszik, a szerző szerint a régi történetnek vannak mai tanulságai.
A könyv így fejeződik be: „Az e-book nem végállomás, a könyv-expressz robog tovább.” Kérdésre Kerekes Pál így magyarázta ezt a mondatot: „Úgy érzem, a könyv még sohasem volt ilyen magas társadalmi elismertségben, mint ma. Érdemes emlékeztetni: ma már nem papírboltok félreeső sarkában árulják a könyvet, nem is könyvkötők műhelyeiben, mint keletkezése idején, hanem pazar palotákban, vagy a plázákon belül a legkiemeltebb helyeken, tiszta, szép, és rendezett körülmények között. Új könyvtárak épülnek, a régieket felújítják, a berendezéseket kicserélik, a kölcsönzési folyamatokat elektronizálják. A könyv nagyon magas csúcsra jutott, nagyon kell vigyáznunk arra, hogy megőrizze ezt a kitüntetett helyet. Ha a digitalizációhoz az egész könyves szakma nem tud összefogva, egységes alapelvek mentén viszonyulni, óriási lehet a bukás.”
Kapcsolódó cikkek
- E-kölcsönzés: új szolgáltatás a Goethe Intézetnél
- Megjelent az első beszámoló a Malév végnapjairól: friss és izgalmas e-könyv született az égi történet földi valóságáról
- Tarol a Táblamagazin az Android Marketen
- iPad kölcsönzés automatából – könyvtári szolgáltatás
- Piacon a könyv-kétéltű: lapozható és nyomkodható
- James Franco e-könyvvel debütál regényíróként
- Könyvkerék: e-book már a XVI. században
- Calibre 0.8.30
- Megtört ő is: Ray Bradbury e-könyves lett
- Megírni és kiadni: könyvek otthonról
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.