Műegyetemisták kísérleti filmjének sikere Hollywoodban
Magyar rövidfilmet is vetítenek december közepén a 2010-es Hollywood Reel Independent Film Festivalon. Több ezer film közül 30-at választottak be a fesztivál fő programjába, közöttük a Kardos Sándor rendezte „METAMORPHOSIS: Immersive Kafka” című alkotást. A magyar kísérleti film a rövidfilm kategóriában első díjat kapott.
A forgatás még 2007 végén kezdődött egy „gömbkamera” segítségével, amit egy távvezérelt minirobotra szereltek. A Franz Kafka Átváltozás című elbeszéléséből készült film moziváltozata 2009-ben jelent meg, majd 2010 nyarán a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Virtuális Valóság Tudásközpontja elkészítette annak 360 fokos, interaktív DVD-verzióját. Ez utóbbi segítségével a nézők úgy érzik, mintha valójában a történet helyszínén tartózkodnának, és – az interakció révén – követhetik az egyes szereplőket, vagy rájuk „kattintva” további információt is megtudhatnak róluk. A 2010-es változat, amely Máthé Dorottya, a film New York-i producere szerint elsősorban amerikai kiadásra készült, számos más technikai és tartalmi újítást is magában foglal. A zsűri ezt a változatot érdemesítette arra, hogy díjat nyerjen a hollywoodi seregszemlén. A díjkiosztó és közönségbemutató december 16-án, a filmhez jól illeszkedő stílusú, még a harmincas években épült patináns art-deco moziteremben lesz.
„Ez az első, és tudomásunk szerint az egyetlen olyan film, amely teljes 360 fokos interakciót nyújt a nézőnek. A mozikban ma már speciális szemüvegek segítségével, 3D-ben is láthatjuk a filmeket. Ám az interneten keresztül – ezen túlmenően – mód nyílik a teljes interakcióra is, például arra, hogy körülnézzünk, vagy ránagyítsunk egy-egy részletre. Az Átváltozásban, miközben maximálisan tiszteletben tartjuk az alkotók művészi szándékát, megengedjük a nézőknek, hogy mintegy „belépjenek” a filmbe, és másképp is megélhessék azt. A film tehát egyszerre létezik a mozivásznon, az interneten és kiállításokon, művészeti installáció formájában. Minden alkalommal kicsit más, ám mégis ugyanaz” – tájékoztat Dr. Takács Barnabás, a BME kutatója.
A kísérleti interaktív rövidfilm autentikus adaptációja Kafka híres novellájának, amelyben Gregor Samsa egyik reggel arra ébred, hogy hatalmas bogárrá változott. A film végig szubjektív kamerát használva meséli el a sztorit; Gregor perspektívájából nézve mutatja be a történéseket. Külön érdekesség, hogy Kafka jegyzeteiben kikötötte: Gregor Samsat nem szabad mutatni a filmes adaptációkban. A film ezen elvárásnak is tökéletesen megfelel.
A Takács Barnabás és kollégái által megalkotott, úgynevezett PanoCAST technológia a filmkészítésen kívül akár élő panoramikus műsorszórásra is alkalmazható. Jelenleg például párizsi sportesemények közvetítésénél használnak a csapat által kifejlesztett 360 fokos panoramikus rendszert, de hazánkban is számos koncerten és más eseményen dolgoztak már a technológiával.
A fesztivál weboldala:
http://www.hollywoodreelindependentfilmfestival.com/2010/ProgramSchedule.html#Dec16
http://www.hollywoodreelindependentfilmfestival.com/2010/regent_showcase.html
Az interaktív film megtekinthető:
http://www.digitalelite.net/Metamorphosis2010_Fullversion.html
360 fokos élő sportközvetítés :
http://orange-sport.orange.fr/sport-360
Kapcsolódó cikkek
- Masat-1 - Idejének negyedét a Föld árnyékában tölti az első magyar műhold
- Masat-1 - Pályára állt az első magyar műhold
- Kreativ Magyarország kiállítas a Műegyetemen
- Kiállításon az első magyar műhold ikerpéldánya
- Az internet az orosz mozi halála
- Közös Nokia és Microsoft fejlesztői laboratórium nyílik
- Ingyenesen elérhetők lesznek a neten az 1920-s évek lengyel filmjei
- Élő tudósítás bárhonnan
- Elindult az interneten a világ egyik legnagyobb Super 8-as filmarchívuma
- A Műegyetemen fejleszt az Ericsson
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.