Nem hiszek a szememnek!
A kérdés most újra felmerült, hiszen Osama Bin Laden meggyilkolásáról rengeteg hamis kép kering az interneten. Néhány dolgot a laikus szemlélő is könnyen észrevehet: az árnyékok rossz helyen vannak, a kép bizonyos részlete ismétlődik, ami azt jelenti, hogy a kép egy részletét klónozták, hogy elfedjenek egy másikat, vagy rossz irányból érkező fény mind utalhat arra, hogy valami nem stimmel. Ám a bizonyossághoz komolyabb megfigyelésre van szükség.
Richard Quindry fotográfus Photoshop programmal kinagyítja a képet, így ellenőrizni tudja, hogy az egyes részeken egységes-e a felbontás, ezzel megtalálja a manipulált részeket. Mindez azonban szubjektív, a tudományos vizsgálathoz képelemző szoftvereket használnak.
Neal Krawetz, törvényszéki számítástechnikai kutató, Error Level Analysis nevű technikát alkalmazott egy divatoldalon megjelenő modell képének valódiságának vizsgálatánál, és megállapította, hogy Viktória szépségének titka nem a kozmetikumokban, hanem a képszerkesztő programokban rejlik.
Az Error Level Analysis a kép különböző részeinek minőségbeli különbségeit elemzi. A JPEG formátumú képek minden mentésnél veszítenek minőségükből. Ha azonban a képet már nagyon sokszor elmentették, vagy nagyon gyenge minőségű, akkor nehéz észrevenni az esetleges hamisítást.
A JPEGsnoop fájldekódoló szoftver felismeri, ha a képet Photoshop vagy más szerkesztő program segítségével megváltoztatták.
A hamis képek felismerése azonban nem mindig egyszerű még ezeknek a programoknak a segítségével sem. Arról nem is beszélve, hogy ha egy képen nem találnak hamisításra utaló nyomot, akkor sem lehetünk biztosak abban, hogy valódi. Lehet egy nagyon jó hamisítvány is. Azt, hogy egy kép hamis, könnyebb bebizonyítani, mint azt, hogy igazi.
Az internet világában a „hiszem, ha látom” tétel mára már érvényét vesztette. Jobb, ha leginkább „nem hiszünk a szemünknek”.
Kapcsolódó cikkek
- IMAGES: iPad-fotóalkalmazás és album a Sanomától
- Több mint kétezer fotót tesz közkinccsé a Völgységi Múzeum
- Iskolai osztályok fotói versengenek a Facebookon
- Amatőr fotósok is pályázhatnak az Év Esküvőfotósa címre
- "Négy Évszak a Balatonon" fotópályázat indul a Balatoniwiven
- Adobe Photoshop Lightroom 4 nyilvános bétaverzió
- LemonDay: Változás napról napra
- Osztályfotóverseny a közösségi portálon
- Microsoft dokumentum-megosztás iPhone-ra és Windows Phone-ra
- 2012-ben is Londonban mutatják be a világ legjobb fotóit
Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI
6 kreatív tipp a tavaszi fotók tökéletesítéséhez
A tavasz a megújulás időszaka, amikor a természet újjászületik, a fények szelídebbek lesznek, és minden tele van élettel. Ha szeretnéd egyedi módon megörökíteni ezt a gyönyörű évszakot, íme néhány fotózási tipp, amelyeket a HONOR neked válogatott össze:
Itt vannak a Sony fotópályázatának díjazottjai
A Sony World Photography Awards ma tette közzé a 2025-ös nyílt verseny 10 kategóriagyőztesét és a shortlistre került fotósokat. Az immár 18. alkalommal megrendezett verseny célja, hogy a pályázók egy különleges pillanatot örökítsenek meg fényképeiken, és ezzel egy szélesebb összefüggésre hívják fel a figyelmet. A résztvevőket arra kérték, hogy küldjék el 2024-ből a legjobb fotóikat. A nyertes és a shortlistes képek az elmúlt év leglenyűgözőbb fotói közé tartoznak.
Rendhagyó helyszínen ünnepeltek a természetfotózás mesterei
Az ország egyik legnagyobb természetfotós szervezete és a természetfotózás, valamint természetvédelem hazai szakemberei egy különleges helyszínen ünnepeltek. 2025. február 27-én este került megrendezésre a Varázslatos Magyarország 16. díjátadó ünnepsége és természetfotó kiállításának megnyitója a Fővárosi Állat- és Növénykert Biodómjában. Idén a magyar természetfotó nagydíját Potyó Imre vehette át.
Fotózás kompromisszumok nélkül
A Sony bemutatja az FE 400-800mm F6.3-8 G OSS objektívet (SEL400800G), amely az első 800 mm-es G Lens szupertelefotó-zoom objektívje. Az új Alpha objektív kimagasló felbontást nyújt az egész zoomtartományban, gyönyörű bokeh hatást biztosít, és gyors, pontos autofókusszal (AF) rendelkezik. Az objektív belső zoom mechanizmusa minimálisra csökkenti a súlypont változását, így biztosítva a stabil képkeretezést. Kompatibilis a külön megvásárolható 1,4-szeres és 2-szeres telekonverterrel, amelyekkel a gyújtótávolság akár 1600 mm-re is kiterjeszthető, így ideális madarak, vadon élő állatok, sportesemények, repülőgépek és tájképek fotózásához.
Kompakt és könnyű a Sony prémium G Lens objektíve
A Sony bemutatja az FE 16mm F1.8 G (SEL16F18G) prémium G Lens objektívet, mely a kiváló felbontású és ultraszéles látószögű kifejezőerőt egyesíti a kompakt és könnyű kialakítás nyújtotta hordozhatósággal. Az alkotók mostantól számos fényképészeti és videós műfajban fejezhetik ki kreativitásukat. Az objektív tökéletesen illeszkedik a legújabb Sony Alpha széria fényképezőgépeihez, ideális tájképek, épületek, csillagos ég és más témák megörökítésére, miközben csendes és precíz autofókuszának (AF) köszönhetően remek közeli felvételek készítésére is alkalmas.