"Verseny és együttműködés az infokommunikációban"
A készülő eht. körül három kérdéskörben van éles vita a kidolgozók és a piaci szereplők között: hogyan lehet minősíteni a jelenlegi szereplők piaci pozícióját, az összekapcsoláshoz, infrastruktúrához kapcsolódó kötelezettségek, az egyetemes szolgáltatása finanszírozása.
Straub Elek Matáv-vezér a társaságnál létrehozott, a társszolgáltatókat kiszolgáló új nagyker üzletágat mutatta be. A Matávval szembeni pillanatnyi kihívásokat így foglalta össze: domináns helyett vezető pozíció, jelenlét a távközlési technológiák alkalmazásában is, versenyképesebb szolgáltatási minőség és ár, termékközpontúból ügyfélközpontúvá, hálózatcentrikusságból pedig szolgáltatásközpontúvá válni. Két adattal is szolgált: a Matávnál a helyi hívások összes idejét tekintve már 15 százalék (!) irányul az internetre, illetve az idén a távközlés Magyarországon 10-12 százalékkal fog fejlődni.
Fodor István, az Ericsson első számú embere az együttműködés fontosságát hangsúlyozta előadásában, kiemelve, Magyarországon tudásintenzív gazdaságra, a szakma és a társadalom összefogására van szükség.
Horváth Pál, a PanTel vezérigazgatója Ami a versenyhez kell címmel tartott előadásában mérföldkőnek nevezte a Matáv nagyker üzletágának bejelentését. "Ezzel simább lesz az együttélés a Matávval" - vélte, miközben reagált arra a bejelentésre is, miszerint a Matáv ez év őszétől ADSL szolgáltatást kíván nyújtani. Szerinte nagyon fontos, hogy az ADSL megjelenjen a hazai távközlésben, és társszolgáltatóinak a Matáv a kezdettől fogva nagykereskedelmi feltételekkel kínálja fel az ügyfelek nagy sebességű elérését.
Az eht.-ről szólva megemlítette, hogy öt kardinális kérdésben folytatnak párbeszédet az alternatív szolgáltatók a minisztériummal (Frischmann Gábor szerint az eht.-tervezet 8. verziója ezekre is ad választ jövő szerdán - a szerk.). "A következő 3-5 évben a korlátozott versenyből a teljes versenybe való átmenetet fogjuk élni" - mondta Horváth Pál.
A további előadásokban szó volt az IP-telefónia jelenéről és jövőjéről Magyarországon, a kábeltelevíziós hálózat mint alternatív hálózat szerepéről a távközléspiaci versenyben, valamint arról, hogyan látják az LTO-k a lehetőségeket és mit tartanak fő kihívásoknak.
Kapcsolódó cikkek
- Kábellopás miatt nincs internet Kispesten
- Valódi „meztelen” ADSL a PanTel-től
- Görögországban világfórum kezdődött az internet irányításáról
- Iránban betiltották a szélessávú internetet
- A lakosság 89 százaléka elérheti a széles sávot
- Újabb elmarasztalás, ezúttal bírság nélkül
- Nemzetközi konferencia a hírközlés-szabályozásról
- Szakmai konferencia és ingyenes programok a szélessáv jegyében
- Invitel: Megtéveszti a fogyasztókat az EnterNet
- Elektronikus hírközlési törvény: januártól megtakarítás