Hackerek tettek tönkre egy vízkezelő rendszert Amerikában
Feltételezhetően hackerek tettek tönkre egy ezrek vízellátását szolgáló szivattyút az amerikai Illinois állam egyik városában - adta hírül a BBC brit hírcsatorna honlapja hétfőn.
A hackerek, akik behatoltak a vízmű számítógépes rendszerébe, azzal tették tönkre a szivattyút, hogy gyorsan le-, majd visszakapcsolták. A támadáshoz használt internetes cím alapján Oroszországba lehet eljutni - írta blogján Joe Weiss, számítógép-biztonsággal és üzemek berendezéseinek védelmével foglalkozó szakember, aki úgy tudja, a támadók egy külsős, ipari szoftverekkel foglalkozó cégtől megszerzett belépési azonosítókkal és jelszavakkal érték el a vízmű rendszerét.
Az ügyben nyomozást folytató amerikai belbiztonsági minisztérium (DHS) egyik szóvivője, Peter Boogaard szerint egyelőre semmi nem utal arra, hogy fontos infrastrukturális egységek vagy a közbiztonság veszélyben lenne. Egy "pr0f" néven tevékenykedő hacker azonban másképp véli, és Bogaard kijelentésére reagálva egy dél-houstoni szennyvíztelep és vízmű számítógépes vezérlőfelületéről tett közzé olyan felvételeket, amelyekhez a rendszerbe betörve jutott hozzá. Az akció aligha nevezhető hackelésnek, még egy kétéves gyerek is meg tudta volna csinálni, mivel mindössze egy hárombetűs jelszó védte - mondta pr0f egy interjúban. A hacker ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem híve az értelmetlen vandalizmusnak és nem akart kárt tenni a létesítményben.
Az illinois-i vízmű megtámadása illeszkedik az utóbbi idők híressé vált hackerakcióiba. Ilyenek része volt például az iráni nukleáris létesítményeket megtámadó Stuxnet vírus, vagy az Európában felfedezett Duqu, hiszen ezekhez hasonlóan most is egy SCADA (felügyelő-ellenőrző és adatgyűjtő) rendszer volt a célpont.
Kapcsolódó cikkek
- Erdélyi magyar törte fel a NASA szervereit
- Lekapcsolták a legnagyobb magyar kalózszervereket
- Újra összeáll a hírhedt kínai hackercsoport
- Szíriai hivatalos honlapokat támadtak meg internetes aktivisták
- Súlyos hackertámadás érte a thaiföldi külügyminisztériumot
- Hacker-támadás egy japán fegyveripari cég ellen
- A hackerek már a smartphone-ban vannak - Mobilkártevők inváziója 2. rész
- A hackerek már a smartphone-ban vannak - Mobilkártevők inváziója 1. rész
- Vállalatokat, országokat zsarolhatnak a kiberbűnözők
- Feladta magát a Facebookon támadó "Spamkirály"
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.