Hétköznapi párok és celebek: súrlódni online lehet igazán
A hangmérnök esete a sziesztázó zenésszel
Az énekesnő egy interjúban elmondta, egy másik alkalommal éppen arról twittelt, hogy a férje sziesztázik. Amikor Leventhal megjelent a stúdióban, a hangmérnök teljesen elképedve fogadta, hiszen épp akkor olvasta az üzenetet.
"John felhívott, és nagyon bosszús volt - emlékezett vissza a feleség. - Azt mondta, ne írjak olyasmit az embereknek, hogy ő lógatja a lábát, és alszik!"
A kapcsolatok elég kemények tudnak lenni. A közösségi média elhatalmasodása pedig - ahol kifejezetten javasolt a magánéleti pillanatok megosztása, és ahol a provokatív és vallomásszerű hozzászólásokra épülhet a folytatás - új súrlódási felületet hozott a párok életébe: melyek azok az információk, amelyek tisztességes módon megoszthatók a világgal?
A sérülékeny ego és a jóváhagyott posztok
Ha egy pár egyik fele nem érdekelt abban, hogy világgá kürtölje egy balul sikerült vacsora vagy romantikus weekend részleteit, a mégis megszülető Facebook-poszt vagy tweet irritálhatja őt, félreértéseket eredményezhet, és főként sérülhet az egója.
Néhány olyan alkalmat követően, amelyek alaposan próbára tették a kapcsolatot, egyes házastársak elkezdtek ragaszkodni ahhoz, hogy partnerük kérje a jóváhagyásukat, mielőtt egy velük kapcsolatos bejegyzést vagy fényképet posztolnak. Vannak olyanok is, akik már a legelső randevún megbeszélik ezeket a szabályokat (egyfajta, a közösségi médiára vonatkozó házassági szerződésként): azt, hogy mit szabad megosztaniuk kapcsolatukról. Még egy olyan, látszólag ártalmatlan dolognak a twittelése is, mint amilyen egy lakásfelújítás, komoly leckét jelenthet a határvonalak kijelölésekor.
"Ez egy olyan szabályos tárgyalás, amilyenre számos kapcsolatban sor kerül, azzal a különbséggel, hogy ennek a kapcsolatnak a közönsége mostanra megsokszorozódott - magyarázta a The New York Times munkatársának a dolog lényegét Lee Rainie, aki a technológia és az emberi viselkedés kapcsolatát feltárni hivatott Pew Research Center Internet and American Life Project igazgatója. - Kínos pillanatok is adódhatnak, főként, ha ezek a megbeszélések a nyilvánosság előtt zajlanak."
A több mint egy tucat párral lefolytatott interjúk azt igazolják, hogy az ilyen nézetkülönbségek megosztása a nagyközönséggel bizony igen gyakori jelenség.
Vulkáni maszk és tilos csók
Rebecca Gray michigani doktorandusz barátjával, Ernest Whitinggel él együtt. Tavaly májusban Whiting fényképet készített róla, miközben behunyt szemmel, szélesre nyitott szájjal fekszik, és arcát egy Costa Ricában vásárolt, vulkáni iszapból készült maszk fedi.
Egy augusztusi napon Rebecca éppen dolgozott, amikor megkapta a szokásos Facebook-üzenetet: valaki megjelölte őt egy fényképen. Amikor meglátta a maszkos fotót, arra gondolt, hogy azt Whiting az ő számítógépéről szerezte meg, és tette fel a Facebookra. "Leesett az állam - mesélte. - Megpróbáltam törölni a képet, de csak a jelölést sikerült eltávolítani."
E-mailt írt és SMS-t küldött Whitingnek, követelve, hogy törölje a posztot - persze addigra már valamennyi online lévő barátjuk és ismerősük látta, rajta nevetett mindenki. Végül nem bírta tovább, belépett a Facebookra a férfi jelszavával, és ő maga távolította el a képet. Amikor Whiting aznap este hazaért, Rebecca már az ajtóban várta, és ellenmondást nem tűrő hangon közölte: a férfi soha többé nem nyúlhat a számítógépéhez.
Whiting azt mondta, a maga részéről csupán szórakoztatónak találta a képet. "Ha tudtam volna, hogy mindez mivel jár, nem tettem volna fel a Facebookra" - ismerte el félénken. És nem valószínű, hogy még egyszer elkövetne ilyen hibát...
Egyes párok azzal igyekeznek megőrizni kapcsolatuk intimitását, hogy már idejekorán megalkotják a maguk szabályait. A brooklyni Jen Dunlap 2009 májusában tett kirándulást Törökországban, és Caicoson újdonsült barátjával, a színész-zenész Chris Sullivannel. Mielőtt elindultak, Sullivan azt kérte, hogy Jen ne tegyen fel a Flickrre olyan képeket, amelyeken éppen csókolóznak.
Több só - show? - kell bele!
Még a közösségi médiával átitatott párok is alaposan megküzdenek azzal, amit az új felület jelent a kapcsolati etikett területén.
Nozlee Samadzadeh és Jarrett Moran évek óta aktív résztvevője az online közösségi életnek. 2009-ben együtt hoztak létre egy Tumblr-fiókot Needs More Salt (Több só kell bele!) címmel, ahol azokról az ételekről adtak közre leírásokat és fényképeket, amelyeket éppen főztek.
A hölgy nevetve idézte fel, hogy egyszer mennyire sikerült felingerelnie férjét, amikor viccesen azt találta írni, hogy Moran csak szerencsétlenkedik a konyhában.
A további konfliktusok elkerülése érdekében abban állapodtak meg, hogy publikálás előtt kölcsönösen megnézik egymás bejegyzéseit. És ez bölcs lépésnek bizonyult.
Nemrégiben azonban Samadzadeh kis híján elküldött egy hírt a Needs More Saltra, azt panaszolván, hogy neki kellett vacsorát készítenie, mert Moran túl későn ért haza. Habár Moran nem tudta, hogy aznap neki kellett volna főznie, megkérte az asszonyt: írja át a posztot.
A 100 éves washingtoni háztól a nyakkendő foltjáig
Még gyakrabban fordul elő, hogy egy pár egyik tagja sokkal inkább szeretné megosztani mondanivalóját a közönséggel, mint társa. Két évvel ezelőtt Jenny Luu, egy washingtoni kozmetológus arra kérte férjét, a zenész és fotós Jason Hamachert, hogy ne írjon a Facebookra, amikor üzleti úton van távol. Ugyanis nem akarta tudatni senki idegennel, hogy ő egyedül van otthon.
A házaspár tulajdonában van egy 100 éves ház is a főváros környékén. Két hónappal ezelőtt alaposan felkavarta Jenny kedélyét, amikor a férje már másodjára írt a Facebookon a ház tetőzetének szükségessé vált megjavításáról. Három évvel korábban ugyanis Hamacher már közzétett fényképekkel gazdagon illusztrált jegyzeteket otthonuk felújításáról. A halmozódó kommentek miatt Jenny nyugtalankodni kezdett: amiatt aggódott, hogy barátaik esetleg kérkedésnek tekintik az újabb beszámolót. "Nem akarom, hogy azt gondolják rólunk az emberek, hogy a bőrünk alatt is pénz van - idézte fel aggodalmának okát Jenny Luu. - Nem akarom, hogy kényelmetlenül érezzék magukat."
Néhány házastárs számára azonban az a legjobb védekezés, ha úgy tesznek, mint ha nem vennének észre semmit. George Stephanopoulos - aki annak idején Bill Clinton elnöki stábjához tartozott, jelenleg pedig a Good Morning America című reggeli show-műsor egyik házigazdája - elmondta, hogy az ABC News 50 éves évfordulóján adott fogadáson őt kiáltották ki annak a műsorvezetőnek, aki "valószínűleg a leginkább nyugtalankodik felesége Twitter-üzenetei miatt".
Felesége ugyanis a komikus Alexandra Wentworth, akinek több mint 42 000 Twitter-követője van. "Létezik egyfajta egyszerű szabály a számomra - közölte nevetve Stephanopoulos. - Ne kérdezősködj, és ne olvass el semmit!"
Wentworth általában tartózkodik attól, hogy a Twitteren tegyen közzé politikai tárgyú vicceket, bár mint mondta, ezt igen nehéz volt megállnia a januári New Hampshire-i republikánus tanácskozás során, amelynek férje volt a moderátora. "Drágám, ne bombázz a szexi SMS-eiddel, inkább figyeld a vitát!" - írta neki címezve.
"Nem hiszem, hogy látta volna ezt az üzenetet" - elevenítette fel most az amerikai lapnak.
Stephanopoulos valóban nem látta; több mint 1,7 millió követője van a Twitteren, és posztjai általában a munkájával kapcsolatosak. Mint ahogy azt sem olvasta, amikor felesége egy erősen sikamlós viccet engedett meg magának egy elnökjelölt-aspiráns nyakkendőjén éktelenkedő gyanús folttal kapcsolatban. Amikor a riportrer rákérdezett erre, a volt fehér házi szóvivő abbahagyta a nevetést, és csak fűzött hozzá: "Annyira örülök, hogy nem tudtam róla!"
Kapcsolódó cikkek
- Sport és egészség Androiddal
- A zenelejátszók és a fényképezőgépek használatát is befolyásolja az okostelefonok terjedése
- Műszaki tudományok: Tematikus hónapokat szervez a győri Mobilis
- A webes támadások 96 százaléka mindössze ujjgyakorlat
- Régi neonoknak nyújt menedéket a varsói Neon Múzeum
- Gyermeknap: Játékosan a biztonságos internetezésről
- Milliárd felett a mobilelőfizetők száma Kínában
- Rekordbevételt hozhat 2012 a kínai internetes videópiacon
- Interneten ellenőrzik az egészségbiztosítási ellátásra való jogosultságot
- Speciális SIM-kártyával védhetik meg gyermekeiket a telefonos zaklatástól a szülők
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.