A megengedett sebességnél is gyorsabban

DevCon 2000

Guttray László Guttray László, 2000. június 29. 16:33
A történteket egyetlen tőmondatba is sűríthetjük: június 21. és 24. között fejlesztői konferenciát tartott a Lotus San Franciscóban. Csakhogy az 1500 résztvevőt számláló rendezvény sokkal inkább szoftverünnep volt, mintsem hivatalos konferencia: mind hangulatában, mind pedig tartalmában ötcsillagos eseményként könyvelhette el a cég új vezetése.
Aki azt gondolja, hogy a Lotus DevCon 2000 elnevezésű fejlesztői konferenciáján csakis technikai dolgok hangzottak el, nagyot téved. Forráskódrészletek, programsorok csak a legelmélyültebb beszélgetéseken kerültek elő - a négy nap alatt mindvégig a "user" érdekeit tartották szem előtt a szervezők, még akkor is, ha ezúttal nem a felhasználók, hanem a fejlesztők képviselték őket, hiszen a Lotus-kultúra azon küldöttei vehettek részt a találkozón, akik mindennapi munkájukban találkoznak a felhasználói igényekkel. Ebből a kétoldalú kommunikációból adódott a DevCon sajátos hangulata, ahol az előadásokon ugyanazt a csoportszellemet lehetett érezni, amely a Lotus-szoftvereket az utóbbi időben áthatja.

A program csak a megnyitó előtti utolsó órákban vált véglegessé, ennek ellenére minden résztvevő tökéletesen tájékozott volt - köszönhetően annak, hogy a DevCon Online keretében elhelyezett közel száz IBM Thinkpaden mindenki letölthette nem csak a napirendet, hanem személyre szóló, előre megszervezett programját is, és természetesen a Notes segítségével elektronikus levelezését is bonyolíthatta. (Hihetetlen, de igaz: akadt olyan indiai fejlesztő, aki fél év óta levelezett egy németországi cég munkatársával, találkozni azonban a konferencián szerettek volna. Sikerült is, mégpedig meglepő körülmények között: két egymás melletti noteszgépen leveleztek hosszú percekig, amikor kiderült: ha felnéznek, akár szóban is folytathatják a megkezdett eszmecserét.)

A DevCon 2000 szervezői négy témacsoportba sorolták az előadásokat: az "Eszközök és technológiák" mellett a "Vállalati integráció", az "E-business szolgáltatások", valamint az "Üzleti együttműködés" szerepelt - mindez persze önmagában kevés, hiszen a több mint 60 előadást minden jó szándék ellenére is lehetetlen beszorítani a négy szekcióba.

Al Zollar, a februárban kinevezett elnök-vezérigazgató és a szintén nemrégen megbízott Jeanette Horan alelnök kétórás nyitóelőadásban foglalta össze a Lotus által elért eredményeket, majd hivatalosan is bejelentette az egyidejű csoportmunkát támogató Sametime 2.0-s, valamint a közösen felépíthető és karbantartható weblap elkészítésére alkalmas Quickplace 2.0-s verziójának elkészültét.

Később a programcsomagok fejlesztésében részt vett szakmérnökök kis létszámú csoportoknak mutatták be részletesen a programcsomagok újdonságait, illetve a további szolgáltatások kiépíthetőségének lehetőségét.

A QuickPlace 2.0 bejelentése után azonban érthetően ez a csomag került a középpontba. Az e-businesst (vagy ahogyan a fejlesztők és marketingesek többször is jellemezték a Lotus-megoldásokat: az "együttműködő kereskedelmet") támogató, business-to-business kapcsolatok kiépítéséhez szükséges legfontosabb csomagok a DevCon idején már szinte hiánytalanul elérhetőek voltak: a Sametime 2.0-t, a QuickPlace 2.0-t, a Domino Workflow 2.1-et, az XML Toolkitet és a Macromedia DreamWeavert már meg lehetett rendelni, a Domino és a WebSphere pedig a harmadik negyedévtől lesz kapható. (Az új szoftverek próbaváltozata egyébként letölthető a Lotus weboldaláról.)

Originális újdonságot persze a Golden Gate árnyékában sem tehettek a világ minden tájáról érkezett fejlesztők elé, de újszerű, a gyakorlatban az átlagnál gyorsabban megvalósítható megoldásokat kínáló szoftvereket szép számmal elhoztak azok a partnercégek, amelyek önálló kiállításon mutatták be egyedi alkalmazásaikat.

Természetesen az e-business, azon belül is a B2B került a központba, de a "nagy cél" elérése érdekében kifejlesztett szoftverek önmagukban is mutatták a haladás irányát és sebességét.

Egy San Franciscó-i tanácsadócég ifjú fejlesztője fogalmazta meg talán legpontosabban a Lotus-programok általános jellemzőit: szerinte itt sem szeretik jobban a Lotus-alkalmazásokat, mint máshol, aminek az a fő oka, hogy a cég talán túlságosan is gyorsan halad a világsztrádán, azon belül pedig a saját maga által kitűzött nyomvonalon. Mindezt persze inkább pozitívumként közölte, hiszen a világszerte mintegy 60 milliós felhasználói tábor éppen azért gyarapodik minden korábbinál gyorsabban, mert a rendszergazdák és az alkalmazók egyre inkább megérzik, hogy a sárga-fekete dobozos programokkal ideális, személyre szabott szoftverkörnyezetet építhetnek saját számítógépeiken.

San Franciscóban azokat a fejlesztési irányzatokat is érzékeltette az IBM-Lotus vezérkara, amelyek az eddig is előremutató, az internetet természetes kommunikációs közegként használó alkalmazások alapján megrajzolhatók. Az irány vitathatatlanul helyes, s a fejlesztési sebesség túllépéséből még sohasem volt baj az információs szupersztrádán.

Kulcsszavak: Lotus konferencia

Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat

Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.

2024. november 22. 14:58

A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán

A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

2024. november 22. 13:17

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai

Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.

2024. november 22. 10:15

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36