Lehelet- és lábszagérzékelő robotot fejlesztettek ki Japánban
Az ember leheletét és lábszagát érzékelő és azt pozitív vagy negatív megjegyzésekkel kommentáló, a tulajdonost fogmosásra vagy tisztálkodásra ösztökélő robotokat fejlesztettek ki japán kutatók - írta az Aszahi Simbun japán napilap.
Az egyik, Kaori csan névre keresztelt, nő alakú robot négyfokozatú skálán értékeli az ember leheletét. Elégedettségét az "Olyan, mint a citrus!" felkiáltással fejezi ki, rossz lehelet esetén pedig a "Vészhelyzet! Ez elviselhetetlen!" felszólítással figyelmezteti gazdáját.
A másik, kutya formájú, Suntaró kun nevű szerkezet az ember lábát szagolgatja, és ha megfelelőnek találja, a tulaj lábához bújik, ellenkező esetben azonban ugatással és színlelt eszméletvesztéssel jelzi: ideje lábat mosni és zoknit cserélni.
A CrazyLabo robotikai cég és egy kitakjúsúi egyetem kutatói által kifejlesztett szerkezetek a szagmolekulák érzékelésére képes szenzorok segítségével mérik és értékelik az emberek illatát.
Meglepő módon a két robotot részben a 2011-es japán földrengés és cunami ihlette. A cég vezetője, Cucumi Kennoszuke ugyanis a katasztrófa miatt olyan szerkezetekkel akart előállni, amelyek nevetésre ösztökélik az embereket. Ugyanakkor az is szerepet játszott a fejlesztésben, hogy Cucumi ismerősei gyakran panaszkodtak leheletére és lábszagára.
A cég jelenleg egy újabb nevettetőroboton dolgozik: a szerkezet Pinokkióhoz hasonlóan hosszú orrot növeszt, ha hazugságokat hall. A CrazyLabo közlése szerint a szerkezet az agyhullámok figyelésével lesz képes megállapítani, hogy mikor mondanak neki igazat és mikor nem - írta az Aszahi Simbun.
Kapcsolódó cikkek
- Atomnyi szereplőkkel forgatott mozit az IBM
- Három dimenziós látogatás egy etruszk sírban
- Szarvmentes "biztonsági" tehenet próbálnak genetikusan kitenyészteni
- 100 napig is hordhatjuk az önmagát szagtalanító inget
- Nem sikerült a világrekord a Goldberg-szerkezetekkel
- Kis Zsenik Klubja : A legnagyobb citromerőmű
- Világrekord-kísérlet és izgalmas kihívások A mérnökök játszóterén
- Dízelüzemű rovarrobotot épített egy brit filmes
- Kína saját fejlesztésű robotokat vet be a földrengés utáni mentéshez
- Egyedülálló Eötvös Loránd-kéziratot digitalizált az ELTE
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.