=marc1 kulcsszót tartalmazó cikkek
Találatok a következő kulcsszóra: =marc1
A Fidesz módosítaná a domainregisztrációt
A magyar - .hu - végződésű internetes honlapcímek regisztrációs szabályainak módosítására tett vitaindító javaslatot egy szakmai konferencián Sági József, a Fidesz országgyűlési képviselője. Javaslata részben visszaállítaná a piacfelszabadítás előtti rendszert. (Világgazdaság)
Békésen is rendeződhetnek a domain-viták
A PSINet csoporthoz tartozó Elender Rt ingyenesen átengedte a forrodrot.hu domain nevet a Forródrót Kft.-nek.
Konkrét ügyekben döntött az ISZT TT
Az ISZT tanácsadó testülete 2000. április 19-én tartott ülése után közzétette a testület A cégnév alapján prioritást élvező igények névválasztásának jogszerűsége tárgyában született 1/2000-es elvi állásfoglalásának mellékletét. A melléklet a konkrét esetekre vonatkozó egyedi döntéseket tartalmazza (http://www.nic.hu/tt/ea-1mellek.html).
Az ISZT feloldja a domainzárlatot?
Az Internet Szolgáltatók Tanácsa tanácsadó testülete április 12-én tartott ülésén elvi állásfoglalásában a zárolt domainnevek feloldását és újbóli meghirdetését javasolja.
Döntés a vitatható prioritásos ügyek jelentős számában
Az ISZT tegnapi ülésén döntés született a cégnév alapján prioritást élvező egyes vitatott vagy vitatható igények névválasztási jogszerűsége tárgyában, ahol is kimondták, hogy a cégkizárólagosság elvének kell érvényesülnie.
Domainliberalizáció kérdőjelekkel, kettősponttal
Valaki az 1989-es politikai rendszerváltáshoz hasonlította a március 1-jén hatályba lépett új domainregisztrációs rendszert. A párhuzam bár talán kicsit túlzó, de mindenképp találó. Még ha az illető azonnal hozzátette is: ez is, az is felemásan sikerült... Amit ehhez én fűztem hozzá: ha annak idején a politikusok csak úgy vágtak volna neki a demokráciának, hogy minden kérdést előre és pontosan tisztáznak, minden új törvény előkészítésre, minden régi átigazításra kerül, alighanem még mindig a kerek asztal körül ülnének a felek, s ki tudja, Grósz Károly hányadik utóda jelenthetné ki az Iljicstől elsajátított hamiskás mosollyal: mi, elvtársak, ugye mindenre nyitottak vagyunk, de amíg az ellenzék egymás között sem tud megegyezni, ennek a rendszerváltásnak, elvtársak, még valószínűleg egy csöppet érnie kell...
Fullextra
Jelentős előrelépésnek látszik a magyar domainnevek liberalizációja, aminek következményeként bárki bejegyezheti kedvenc szavait a .hu végződés alá. Csakhogy a domainnevek liberális és bürokráciamentes szétosztása nem újdonság. A .com, .org, .net végződésű neveket mindig is meg lehetett vásárolni automatikus online regisztrációval, papírok nélkül, nagyon olcsón. A bürokráciamentes domainszétosztás nyilván jót tett az internet üzleti fejlődésének, hatása viszont az, hogy manapság már a tulajdonnevekből képezhető domainek is foglaltak, és ha valaki egy egyértelmű utalást szeretne tenni szolgáltatásának jellegére, igencsak sokat kell kutakodnia használható, még nem lefoglalt domainnév után.
Brókerek, spekulánsok és szerepük a gazdaságban
Elszabadultak az indulatok a domainnevek liberalizációja kapcsán. Ezzel eddig semmi baj, mindenkinek szíve joga indulatosnak lenni, rosszallani, vagy akár kígyót-békát kiabálni, ha úgy hozza kedve. Tényleg semmi baj nincs ezzel. A gond ott van, hogy az indulatosok nem a késelőt akarják felakasztani, hanem a köszörűst.
Re@kció
Ha megjelenik egy cikk, arra - amennyiben az érintett szükségesnek tartja, és a lap lehetővé teszi - általában egy számmal később szokás reagálni. A domainnevekről szóló heves csatározások közepette azonban magánlevélben néhány vitatkozónak elküldtem előre az áprilisi számba tervezett vezércikket, és azt 16 nappal a megjelenés előtt az Euroastra nevű online lap ki is akasztotta a www.euroastra.com/iszt/grin címre. Így az az egyedülálló helyzet állt elő, hogy az érintett még nyomdába adás előtt "beleolvashatott a lapba", reagálhatott, sőt más rovataink kárára (amiért azok hiányolóitól elnézést kérünk) helyet is tudtunk szorítani a válaszoknak.
Van néhány olyan gondolat az alábbi cikkben, amelyre nehéz megállni, hogy ne reagáljak én is kapásból, de úgy érzem, ezúttal önmegtartoztatást ír elő az illemkódex, itt és most nem az enyém az utolsó szó, s ezt tudomásul is veszem. Ha válaszkényszerem eltart a következő számig, akkor mondandómmal majd ott jelentkezem, ott is az olv@só rovatban... Bár ki tudja: lehet, hogy tényleg egy olvasó fogalmazza meg a választ helyettem...
Vértes János
főszerkesztő
Még zöld...
Éretlennek bizonyult az ISZT annak a problémának a kezelésére, amit a .hu domainnév liberalizálása jelentett, s hát lássuk be, ez törvényszerű volt; egy amatőr módon dolgozó, amatőr módon felépített és amatőrökből álló szervezet hogyan is lett volna képes professzionálisan kezelni egy sokmilliárdos gazdasági döntést...
Mennyit ér egy magyar domain?
Meglehetősen könnyedén intézik el az ISZT egyes tagjai (már nem merek ISZT-t írni, mert a szervezet elnökségi tagjai, regisztrátorai nem győzik hangsúlyozni, hogy az ő egyéni véleményük nem azonos az egyesület véleményével), hogy nem volt túl szerencsés felgyűlni hagyni, majd a sorsra bízni az első nyolcezer szabad .hu domain regisztrációját, hiszen a betűkből akár milliárdnyi szó képezhető, a találékonyságon múlik a folytatás...
Kritizálja az ISZT-t az iszt.net
Az Internet Szolgáltatók Tanácsát és a domainregisztrációs szabályzatot kifogásoló közleményt publikált az iszt.net címen Ónody Péter. Az oldal létrehozója szerint az ISZT szabályzata a Versenyhivatal vizsgálatának eredményével ellentétben versenykorlátozó.
(Nep)Perek a láthatáron
Március 17-ei számunkban Perek a láthatáron címmel közöltük azt a jóslatot, amely a domainnevek liberalizációja körül kialakult anomáliák okán előre jelezte, hogy az indokolatlanul hátrányba került kérelmezők valószínűleg bírósághoz fordulnak majd. Akkor közreadtunk néhányat a sajtóközleményekből, e-mailekből és válaszokból, ám nem kellett sokat várni, hogy újabb konkrét ügyekről érkezzenek esettanulmányként is értelmezhető beszámolók.
Liberalizált domainregisztráció - szabad verseny korlátokkal
2000. március 1-jétől megszűntek a hazai (.hu) domainnevek megválasztására vonatkozó korábbi kötöttségek. Így a regisztrálásnak nem feltétele többé, hogy a név az igénylőhöz hivatalosan is kapcsolódjon, s mivel a domainnév gazdasági értékét már kis hazánkban is kezdik felismerni a cégek és a magánszemélyek egyaránt, a domainliberalizáció megvalósulását követően - illetve már előtte is - megindult az ádáz harc.
Alakulóban a domainhasznosítók (kereskedők) egyesülete
2000. március 25-én, szombaton Budapesten tanácskozást tartottak a domainhasznosítással foglalkozó vállalkozások képviselői. A találkozón jelen levő cégek összességében több mint 1100 domainnevet jegyeztettek be. A résztvevők megvitatták a közös céljaikat és az együttműködés lehetséges területeit, valamint meghatározták egy létrehozandó jogi személyiségű szervezet fő feladatait.
Tanácsadó testület az ISZT mellett
A 2000. március 1-jével hatályba lépett regisztrációs szabályzatban foglaltakkal összhangban ma délelőtt megalakult és megkezdte munkáját az ISZT mellett működő tanácsadó testület.
Az ISZT sajtóközleménye
Mint korábban megírtuk, az Internet Szolgáltatók Tanácsa a korábban lemondott elnök helyett öttagú elnökséget választott az ISZT munkájának irányítására. Most sajtóközleményben vázolták a hosszabb, illetve rövid távú feladatokat, szervezeti változásokat.
Öttagú elnökség irányítja az ISZT-t
A korábban lemondott elnök tisztségét megszüntették, és egy öttagú elnökség irányítása alá helyezték az Internet Szolgáltatók Tanácsát (ISZT) - derült ki a társaság rendkívüli közgyűlése után kiadott közleményéből pénteken. Az új elnökség tagjai Martos Balázs, korábbi ISZT-elnök, Gervai Péter, Nagy Csaba, Palotás Árpád és Tüdős András. (Index)
Paragrafus kerestetik
Ez a gondolatsor a hét elején már megjelent a Prím Online-on is, így weboldalunk látogatói akár kiadhatják Pósalaki bácsi jelszavát: "ugorgyunk!" Ám a Monitor minden olvasójáról ezt ma még nem tételezhetjük fel, ezért itt is elmondjuk (és minden lehetséges fórumon), hogy azok a félmegoldások, amelyek a hazai domainnév-liberalizációt jellemzik és kísérik, a nemzetgazdaságot ért megpróbáltatások között nemcsak az időbeli egybeesés okán kerülnek majd egy lapra a tiszai ciánszennyeződéssel: ami itt történt, az legalább akkora katasztrófa.
Perek a láthatáron
Vezércikkünkben jeleztük, hogy a felemás domainregisztráció nyomán perek sokasága van kilátásban, miközben feltehető, hogy az alapvető gondok nem oldódnak meg a bíróságon. Néhányat közreadunk azokból a sajtóközleményekből, e-mailekből, amelyek előrevetítik a perek árnyékát. Cikkünk szerves folytatása a Prím Offline rovatnak, az alábbiak egy része már fenn van a Prím Online-on.
Cikkgyűjtő
További híreink
Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH
Harmadik alkalommal hirdeti meg a 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén című pályázatát az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH). Az elismerésre gazdasági társaságok, különböző szervezetek nevezhetik azokat a digitális gazdaság és technológia területén tevékenykedő női kollégáikat, akik kimagasló eredményeikkel rávilágítanak a korosztályban rejlő értékekre és lehetőségekre, ezáltal példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára. A pályázati anyagokat 2025. január 31-ig várják a szervezők.
Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat
Idén 20. alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat, rekordszámú, 83 videós és fotós pályázat érkezett, melyek közül a zsűri öt videós és egy fotós alkotást díjazott, továbbá a Yettel különdíjjal ismert el egy videós alkotást. Az idei díjakat többek között a Telex, a 24.hu, a Szabad Európa és az RTL újságírói kapták.