=tudas kulcsszót tartalmazó cikkek
Találatok a következő kulcsszóra: =tudas
Tudásmenedzsment (III.)
A hazai tudásmenedzsmentre (TM) alapvetően a spontaneitás a jellemző. Így míg a működtetéséhez szükséges - de nem elégséges - informatikai megoldások multinacionális forgalmazói a széles termékpalettáról elsősorban a legújabbakra koncentrálnak, és szeretnék azokat a hazai vállalatokba bevinni, addig a TM informatikai támogatásának egyes hagyományos elemeit szinte minden közép- és nagyvállalat, valamint a kicsik jelentős hányada már néhány éve alkalmazza. A stratégia alapján folytatott TM még fehér hollónak számít Magyarországon, ám annál is nagyobb "hiánycikk" a hatékony tudáskezeléshez, az informatika hatékony és a célnak megfelelő működtetéséhez szükséges vállalati és vezetési kultúra.
Tudásmenedzsment (I.)
Az elmúlt évtizedben az élet majd minden területén felértékelődött az információ és az arra épülő tudásvagyon szerepe. Megszaporodtak, és a kívánalmakhoz igazodva megváltoztak a fentiek gyűjtését, tárolását, rendszerezését, valamint a magán-, a köz-, a tudományos és az üzleti szféra közötti információ-, illetve tudáscserét célzó eszközök. Megfelelő célú alkalmazásuk, kihasználtságuk körül azonban akadnak gondok, s bár létező igényről van szó, időnként - s nem csupán idehaza - megtorpanni látszik a tudás alapú világ kialakulása. Most kezdődő sorozatunkban - egy általános bevezető után - elsősorban a hazai gyakorlat mai állását igyekszünk feltérképezni, különös tekintettel a tudásmenedzsment (TM) informatikai támogatottságának gyakorlatára.Ugyan a szervezetek látható vagyona mellett felértékelődött az intellektuális - információ és tudás alapú - vagyon, ám ezt menedzselni is kell, amihez a cégvezetésben tudásmenedzsment alapú szemlélet szükséges. A tudás kezelésével ma már számtalan szakkönyv és kutatóműhely foglalkozik, kurrens téma lett a tudásmenedzsment. A KPMG olvasatában például minőségi váltás történik a vezetők vállalaton belüli helyzetében. Míg a tegnap vezetői támaszkodhattak a dolgozók szükségből született lojalitására, a holnap szervezeteinek tevékenysége már elsősorban az ügyfeleknél zajlik, illetve olyan bizalmas találkozók keretében, amelyekre a vállalatvezetők nemigen kapnak meghívást. Ezért érdekük lesz a cég kulcsembereitől való függőségüket mindinkább csökkentő tudásmenedzsmentet folytatniuk.
Tudásmenedzsment (II.)
Előző számunkban megkezdett összeállításunk folytatásában - megelőzve a később terítékre kerülő, a TM-et támogató eszközhasználat hazai és külföldi gyakorlatának áttekintését - arra teszünk kísérletet, hogy bemutassuk, mit is kell valójában az informatikának támogatnia, egyáltalán mennyire tudatos a TM idehaza, s hol szükséges változtatni a spontaneitáson. Mostani áttekintésünkben Bőgel György, a KFKI Számítástechnikai Rt. stratégiai tanácsadója volt segítségünkre, aki több egyetemen a tudásmenedzsment oktatójaként a hallgatók reakciói révén a hazai gyakorlattal is hétről hétre szembesül.
Cikkgyűjtő
További híreink
Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH
Harmadik alkalommal hirdeti meg a 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén című pályázatát az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH). Az elismerésre gazdasági társaságok, különböző szervezetek nevezhetik azokat a digitális gazdaság és technológia területén tevékenykedő női kollégáikat, akik kimagasló eredményeikkel rávilágítanak a korosztályban rejlő értékekre és lehetőségekre, ezáltal példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára. A pályázati anyagokat 2025. január 31-ig várják a szervezők.
Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat
Idén 20. alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat, rekordszámú, 83 videós és fotós pályázat érkezett, melyek közül a zsűri öt videós és egy fotós alkotást díjazott, továbbá a Yettel különdíjjal ismert el egy videós alkotást. Az idei díjakat többek között a Telex, a 24.hu, a Szabad Európa és az RTL újságírói kapták.