Minden ötödik családban konfliktusforrás az internet
A Kaspersky Lab és az iconKids & Youth piackutató intézet legújabb kutatása szerint digitális életünk komoly hatással van a családi kapcsolatainkra. A szülők és gyermekek ötöde számolt be arról, hogy az internet gyakran konfliktusokat teremt közöttük.
A közel 3700 család szokásait vizsgáló globális tanulmány áttekintést nyújt a digitális világ családok mindennapjaira gyakorolt hatásairól. Az eredmény rámutatott, hogy míg korábban a szülők töltötték be az elsődleges információforrás és tanácsadó szerepét, egynegyedük (23 százalék) szerint gyerekeik mostanság szívesebben tájékozódnak az internetről, mintsem megkérdezzék őket.
A kutatásban részt vett szülők közel fele (42 százalék) nem ismerőse gyerekeinek a közösségi portálokon, és 18 százalékuk szerint ez azért van, mert cikinek számít a fiatalok körében.
Összességében a szülők és gyerekek ötöde (21 és 22 százalék) vallotta, hogy az internet feszültségeket okoz a családban. A szülők harmada (31 százalék) egyenesen úgy érzi, hogy az online világ elszigeteli őket a gyermekeiktől.
A konfliktust elősegíti az a tény is, hogy az internetre csatlakoztatott eszközöket, például a számítógépeket a családok gyakran megosztva használják. Ennek meg is van az ára: a szülők egyharmada (31 százalék) panaszkodott arról, hogy gyermekük valamilyen kárt okozott a közös számítógépben, és körülbelül ugyanennyien vallották, hogy vírusokat is összeszedtek így. A közös használat a pénztárcákat sem kíméli: a szülők negyedének (24 százalék) kellett már fizetnie valamiért, amit gyermeke rendelt meg vagy töltött le az internetről.
A fiatalok ennél elnézőbbnek bizonyultak: csupán 13 százalékuk vádolta szüleit azzal, hogy a számítógép használata során valamilyen fizikai kárt okoztak, és közel 16 százalékuk mondta el, hogy a szüleik véletlenül személyes adatokat töröltek le a gépről.
’’Teljesen természetes, hogy a családon belül megosztott eszközök feszültség forrásai lehetnek. Ahogy egyre több időt töltünk az interneten, úgy a családi életünk is változáson megy keresztül. Fontos, hogy a szülők és gyermekeik együtt átbeszéljék a digitális világ adta lehehetőségeket, de tisztában legyenek annak veszélyeivel is. A szülőknek komolyan kell venniük az online védelmet, amelyben segítségükre lehet például egy Szülői felügyeletet tartalmazó biztonsági megoldás, amely segít kiszűrni a nem megfelelő webhelyeket és alkalmazásokat, valamint megakadályozni a bizalmas adatok megosztását" – mondta Andrei Mochola, a Kaspersky Lab fogyasztói üzletágának vezetője.
“Bár az internethasználat problémákat okozhat néhány családban, az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának friss tanulmánya egy új trendre is felhívta a figyelmet, mely szerint a rokonok és a család távolabbi tagjai egyre nagyobb szerepet játszanak a gyermekek online aktivitásában. Nem meglepő, hogy a gyerekek ösztönösen ahhoz fordulnak segítségért, akinél úgy érzik, képes technikai kérdésekben vagy biztonsági eszközökkel kapcsolatban is tanácsot adni, vagy akár kényes kérdésekre válaszolni. Ez hangsúlyozza annak a fontosságát, hogy a szülők és gondviselők folyamatosan fejlesszék technikai tudásukat, hogy bizalommal lehessen hozzájuk fordulni. Ugyanakkor, a szoftvergyártóknak és közösségi médiaszolgáltatóknak is arra kellene törekedniük, hogy több ’’családbarát" eszközt fejlesszenek ki” – mondta Janice Richardson, a European Schoolnet vezető tanácsadója.
További hasznos tanácsokat olvashat a gyermekek online védelméről a kids.kaspersky.com oldalon.
Kapcsolódó cikkek
- Kaspersky: az idősebbek sokkal körültekintőbb internet-felhasználók
- A felhasználók ötöde esik kiberbűnözők csapdájába utazása alatt
- Egyre paranoiásabbak vagyunk az interneten
- A szabadidőnk eltöltéséhez választunk párt
- Négy sorsfordító applikáció, amelytől a világ egészségesebb lehet
- Minden 25. forintot a neten költenek el a magyarok
- Horvátországba és Montenegróba utazna a magyar
- Az online adatok megosztása tönkreteheti a házasságot és a karriert
- Ügyintézés? – Inkább online!
- Napi átlag másfél órát lógunk a Facebookon
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.