Csökkenő magánkereslet – megváltó mobil

Az EMEA PC-piaca

Guttray László Guttray László, 2001. május 15. 10:10
Május elején hozta nyilvánosságra az idei első negyedév (egyelőre tájékoztató jellegű, tehát nem hivatalos) PC-értékesítési adatait az IDC, így többek között az EMEA-régióban (amely Európa, a Közel-Kelet és Afrika adatait összesíti) eladott személyi számítógépek darabszámáról és összetételéről is képet kaphattak a fogyasztók.
Az eladási statisztikákból levonható legfontosabb megállapítások: a térségben 4,4 százalékkal növekedett a személyi számítógépek értékesítése a 2000. év első három hónapjához viszonyítva (ez jelentősen elmarad a várakozásoktól), 13,6 százalékkal a kelet-európai országok produkálták a legnagyobb növekedést, a harmadik legfontosabb következtetés pedig az, hogy a Compaq megerősítette vezető helyét a térségben, s egyben megőrizte előnyét a versenytársakkal szemben.

Az előzetes összesítések szerint az EMEA-térségben átlagosan csupán 4,4 százalékkal emelkedtek a PC-eladások – Nyugat-Európában azonban 5,8 százalékos értékesítésnövekedést regisztráltak a 2000. év első negyedévéhez viszonyítva.

Annak ellenére, hogy az egy számjegyű növekedés Nyugat-Európában is folytatódik, a piac nagymértékű váltást mutat, ha az értékesítési adatokat a tavalyi esztendő első negyedéves adataival vetjük össze. Az üzleti eladásokban viszszatért az átlagnál erőteljesebb növekedés, ami elsősorban a kereskedelemben használt asztali gépek és az Intel alapú szerverpiac iránti keresletnövekedésnek tudható be, míg az egyéni felhasználók számára értékesített gépek száma drámaian csökkent. Meredeken nőtt azonban a noteszgépek eladása, sőt bizonyos országokban a két számjegyű emelkedést is elérték a gyártók.

Országok és meglepő százalékok

Európában a francia piac növekedett a legerősebben – a gyártók örömére az EMEA-térség három legnagyobb piacának egyike –, közel 12 százalékos növekedést jegyeztek, ami az IDC elemzői szerint egyértelműen azt mutatja, hogy újraéled az üzleti célú PC-eladás az öreg földrészen. Meglepő módon a másik szélső értéket Németország mondhatja magáénak, 1,3 százalékos PC-értékesítéssel ők tartják a negatív rekordot, ami főként az otthoni felhasználók meredeken csökkenő érdeklődésének tudható be.

A magánfogyasztók okozta hullámvölgyet még az üzleti világban eladott eszközök viszonylagos növekedése sem volt képes ellensúlyozni – állapították meg az IDC elemzői. Érdekes módon az Egyesült Királyságban is hasonló tendenciákat regisztráltak, a szigetország kereskedői szintén az otthoni számítógépesek érdeklődésének lanyhulásáról számoltak be, így az általánosságban 6,4 százalékos növekedéssel Európa középmezőnyében foglalhatnak helyet. Nyugat-Európában egyébként a franciák mellett csak a spanyolok büszkélkedhetnek két számjegyű növekedéssel.

A kelet-európai országok átlagos 13,6 százalékos PC-eladási növekedése kifejezetten üdítőleg hatott a számítógépiparra, főként azért, mert a közel-keleti és afrikai országok sem produkálták az elvárt növekedést – az abszolút listavezető Törökország volt a negyedéves növekedési összehasonlításban, ott 14,9 százalékkal adtak el több PC-t, mint a tavalyi év első három hónapjában.

(Tavaly Magyarországon 213 150 PC-t adtak el, ami 275,28 millió dollárnyi bevételt jelentett a forgalmazóknak, de az IDC magyarországi PC-eladási statisztikái szerint a 7 százalékos emelkedés elmarad a korábbi évek növekedésétől – a részletes adatokat lapunk előző számában közöltük.)

A bűnös Y2K?

Az adatok összesítését végzők szerint ma már egyértelműen látható, hogy az Y2K-probléma utóhatásai közé kell sorolni a vártnál kisebb növekedést, hiszen az 1999-es év végi felfutást követően a legtöbb vállalati felhasználó még nem kívánja korszerűbbre cserélni számítógépparkját, még annak ellenére sem, hogy időközben olyan új és hardverigényes operációs rendszer jelent meg a piacon, mint a Windows 2000. Az elemzők az idei év hátralévő részére jósolják az ebből eredő felfutást, az előrejelzések szerint a keresletélénkülés kihat majd az Intel alapú szerverekre is, elsősorban a kis- és középvállalkozásoktól remélhető, hogy növelik számítógépes beruházásaikat.

A fogyasztói igények vártnál lassúbb növekedése kellemetlen hatással volt a piacra, a kiskereskedelmi értékesítések visszaesése a legtöbb európai országra jellemző, és – mint az elemzők jelzik – egyelőre csak remélhető, hogy a folyamatok iránya megfordul. Az biztos, hogy az EMEA-térségben erősödő kis- és középvállalkozói szektor önmagában képtelen visszaállítani a korábbi két számjegyű növekedési trendet.

Stabil jelen – mobiljövő

Karine Paoli, az IDC EMEA-térséggel foglalkozó vezető kutatója figyelemre méltó megállapítással foglalta össze az első negyedév számítógép-értékesítési adataiból levonható következtetéseket: „Ha az európai egyéni fogyasztók piacán még nem következett be a korábban félve jelzett PC-telítődés, az csakis annak tudható be, hogy olyan új eszközök léptek be a PC-felhasználói láncba, mint a mobiltelefonok, a digitális televíziók vagy a digitális kamerák, és ezek az új területek egyelőre új rétegeket nyerhetnek meg a hagyományos asztali számítógép fogyasztói mellé. A fejlődés új irányát kitűnően mutatja, hogy a noteszgépek és a mobileszközök forgalmának növekedése az átlagosnál nagyobb, ami ösztönzőleg hat az új fogyasztói rétegek bevonására – és egyben új piaci lehetőségeket kínál a gyártóknak."

A noteszgépek eladhatóságát egyébként nagyban segíti, hogy agresszív árharc kezdődött a mobilgépek árát meghatározó TFT-megjelenítők gyártói között. Egyértelmű keresletélénküléshez vezethet, ha a kis- és középvállalkozások felhasználói is igénylik a multimédiás lehetőségek kihasználását, amit egyébként szinte minden szoftvergyártó támogat. Ehhez hasonló piacnövelő hatása lehet a vezeték nélküli szolgáltatások terjedésének – például a vezeték nélküli helyi hálózatok vezetékes LAN-nal szembeni térnyerésének vagy a Bluetooth-eszközök széles körű terjedésének – jelzi az IDC tanulmánya.

Kulcsszavak: trend desktop

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55