Hetvenéves a térképészképzés az ELTE-n

forrás: Prím Online, 2023. december 18. 16:25

Az ELTE lágymányosi campusán rendezett Térképészeti Tudományos Napon történeti visszatekintéssel, díjátadóval és tudományos előadásokkal ünnepelték az évfordulót.

Az MTA Társadalom – és Természetföldrajzi Tudományos Bizottságainak Kartográfiai Albizottsága és az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Intézete december elején nyolcadik alkalommal rendezte meg a Térképészeti Tudományos Napot, amelyen megemlékeztek az intézet alapításának 70. évfordulójáról. Az ünnepi eseménynek az MTA székház felújítása miatt ezúttal az ELTE lágymányosi kampusza adott otthont.  

 

Zentai László intézetigazgató és Pataky Csilla, a támogató ELTE Alumni Központ vezetője (egyben az intézet volt hallgatója) köszöntője után José Jesús Reyes Nunez, az ELTE IK egyetemi docense, a Nemzetközi Térképészeti Társulás (International Cartographic Association – ICA) térképrajzversenyének magyar szervezője átadta az ICA elnöke és főtitkára által szignált oklevelet Emmert Olivér 11 éves mohácsi diáknak, aki a verseny nemzetközi döntőjében első díjat nyert a 9-12 éves korcsoportban. 

 

 

A díjátadás után Klinghammer István és Zentai László korábbi, illetve jelenlegi igazgatók idézték fel az intézet elmúlt 70 évének legemlékezetesebb pillanatait. Az intézet oktatói, valamint doktorandusz és mesterszakos hallgatói tudományos előadásaikban mutatták be kutatásaikat, amelyek témái felölelték többek között a mai kartográfia változó paradigmáit, a magyar vonatkozású nyomtatott csillagtérképek és éggömbök történetét, Apianus térképvetületeinek eredetét, a Bakony–Balaton Geoparkban készített 3D-s geotopmodelleket és a gamma-dózisteljesítmény térképezését drónra integrált sugárzásmérő szenzorral.  

 

A tudományos szekciót követően ünnepélyesen átadták intézet könyv- és térképtárának muzeális értékeket őrző új archívumát, ahol a régi térképeket, glóbuszokat és a könyvtári gyűjtemény 1850 előtt kiadott darabjait őrzik. Az eseményre kamarakiállítást is rendeztek, ahol ízelítőt adtak az archívum kincseiből. Szintén a rendezvény keretében adták át az új műszerlabort, ahol a térképész-, geoinformatikus- és rokon képzésekben részt vevő oktatók és a hallgatók munkáját segítő eszközök kaptak helyet a korszerű drónoktól és szenzoroktól kezdve különféle geodéziai mérőműszerekig, nagy pontosságú helyzetmeghatározó készülékekig. 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A világ tíz legnagyobb e-jármű-gyártója a Continental gumiabroncsaira támaszkodott 2023-ban

A Continental a tavalyi évben először szállított gumiabroncsokat a világ tíz legnagyobb volumenű, teljesen elektromos járműveket gyártó vállalatának. Az előző évben ez a szám tízből kilenc volt. Az ázsiai-csendes-óceáni térségben (APAC) a prémium gumiabroncsgyártó első ízben látja el az első öt legnagyobb volumenű elektromos járműgyártót elsőszerelésű autógumikkal. Európában, a Közel-Keleten és Afrikában (EMEA), valamint az amerikai kontinensen a vállalat emellett meg tudta tartani erős pozícióját: az öt legnagyobb volumenű gyártó továbbra is a Continental abroncsokban bízik.

2024. május 7. 11:55

Díjnyertes Samsung klímamegoldások az MCE 2024-en

A Samsung Electronics Air Conditioner Europe (SEACE) legújabb fejlesztéseivel és termékeivel vett részt a 2024-es Mostra Convegno Expocomfort (MCE) hűtés-fűtéstechnikai szakkiállításon. Az MCE kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a vállalat bemutathassa mind a lakossági, mind a kereskedelmi termék- és szolgáltatáskínálatát a HVAC+R*  területén, amelyeket a kényelem és az összekapcsolhatóság vezérel. A szakkiállításon a Samsung tovább erősíthette iparági pozícióját, a termékeket MCE Kiválósági díjakkal ismerték el, illetve a 2024-es Év Terméke díjat is elnyerte a vállalat.

2024. május 7. 10:24

Indul a K&H STEM pályázat: az IT hallgatók innovatív megoldásait várják

Technológiai pályázatot hirdet a K&H a hazai IT képzést nyújtó felsőoktatási intézmények hallgatói számára, hogy elismerje azon fiatal szakembereket, akik kiemelkedő szakmai, tudományos dolgozataikkal hozzájárulnak az új, innovatív megoldások kitalálásához és inspirációként szolgálnak mások számára. A közel 2 millió forint anyagi támogatást és szakmai projektmunkában való részvételi lehetőséget biztosító pályázatra alap- és mesterképzés kategóriákban, összesen 8 témakörben – köztük AI, fintech és felhőtechnológiában – lehet jelentkezni itt.

2024. május 6. 19:53

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

A vállalatok többsége digitálisan még éretlen, ha a HR folyamatok automatizációjáról van szó – derült ki egy friss felmérésből. A munkavállalók azonban korántsem tartanak annyira az AI előretörésétől, mint gondolnánk: mindössze tíz százalékuk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia ténylegesen veszélyeztetné az állását. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy a technológia gyors ütemű változása mellett mire számíthatnak az álláskeresők, a munkavállalók és a munkaadók a közeljövőben. 

2024. május 6. 18:10

100 éves a kismegszakító, amely lehetővé teszi az energetikai átállást

Az ABB-nek a maga nemében első kismegszakítója (Miniature Circuit Breaker/MCB) már 100 éve biztosítja az elektromos áramkörök védelmét, és a jövő fenntarthatósági igényeihez igazodva napjainkban is tovább fejlődik. Mivel az összes tűzeset közel egynegyede lakóépületekben keletkezik, ezért kijelenthető, hogy a kismegszakítók az otthonok biztonságossá tételével forradalmasította az életmódunkat, sőt megteremtette az elektromos biztonságot az egész társadalom számára, a vasúti infrastruktúrától kezdve a gyárakon, a kereskedelmi épületeken át, az adatközpontokig.

2024. május 6. 16:29

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55