Az ACM Nemzetközi Programozóverseny hazai előválogatója

forrás Prim Online, 2005. november 3. 09:22
Az ACM (Association for Computing Machinery), az egyik legrangosabb informatikai társaság, minden évben meghirdeti az ACM nemzetközi programozási versenyt. Az országos előválogató szombaton zajlott az 5 különböző helyszínen. Az előválogató után a közép-európai döntő következik, melyet 3 évig Magyarországon, a Budapesti Műszaki Egyetemen rendeznek a Magyar Villamosmérnök- és Informatikus-hallgatók Egyesületének közreműködésével.

2005. október 29-én négy helyszínen párhuzamosan rendezték meg az ACM - ICPC (Association for Computing Machinery - International Collegiate Programming Contest) programozó-verseny országos fordulóját; a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, az Eszterházy Károly Főiskola és az Eötvös Lóránd Tudományegyetem mellett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen is. A BME I épületének 3. emeletén, az Informatikai Központ laborjaiban a korábbi évekhez hasonlóan a Magyar Villamosmérnök- és Informatikus-hallgatók Egyesülete (MAVE) segítette a lebonyolítást.

A verseny 35 éve, 1970-ben indult Texasból, egy helyi egyetem lokális rendezvényeként. Idén már 75 ország közel másfélezer egyetemének 3150 csapata kvalifikálta magát a regionális döntőkbe, a döntőbe pedig 75 csapat kerül a világ minden tájáról. Az országos versenyre a feladatokat, akárcsak tavaly, Marx Dániel (BME) és Horváth Gyula (Szegedi Tudományegyetem) állította össze, a főszervező idén is Benedek Balázs volt.

Az országos verseny BME-s helyszínén 7 három fős csapat mérkőzött meg egymással és a bitekkel. A verseny szabályai szerint ugyan nem kötelező három versenyzőnek lennie csapatonként, ám nyilvánvalóan három fő jobban tud teljesíteni. A megmérettetés első fél órájában a csapatok egy bemelegítő feladat keretében megismerkedtek a hálózattal és a fejlesztői környezettel. Ez, a rutinos szervezőgárdának hála, zökkenőmentesen zajlott, a rendszer hibátlanul működött. Az igazi feladatokat pontosan 10 órakor vették kézhez a csapatok, ettől kezdve néma, feszült csendben töprengtek a csapatok az algoritmikus problémákon, és kódolták gondolataikat. A verseny szabályzata rendelkezik a használható erőforrásokról is, ez csapatonként egy számítógépet jelent, amit a rendezők bocsátanak a résztvevők rendelkezésére, ügyelve a teljes esélyegyenlőségre. A bevett taktika ebből következően az "egy versenyző gépen - kettő papíron dolgozik". Kérdéseket szigorúan a kiépített hálózaton keresztül lehetett feltenni a szervezőknek, így lehet biztosítani, hogy a válaszok minden csapathoz egyszerre jussanak el. A kiértékelés szintén a számítógépes rendszeren keresztül történt, a beküldött megoldásra azonnal jött válasz; ACCEPTED, azaz elfogadva, vagy a hivatalos hibaüzenetek egyikének formájában. A verseny érdekessége, hogy a négy helyszínről folyamatosan futottak be a megoldások a BME-n felállított kiértékelő szerverbe, így a rendezők valós időben követhették nyomon a pillanatonként változó állást.

Az országos nyertes a 37 induló csapatból az ELTE egyik csapata lett, megelőzve egy BME-s illetve még egy ELTE-s csapatot. Az öt órás verseny után kis pihenő következett, sor került az eredményhirdetésre is: egyetemenként a legjobb három csapat vívta ki magának a jogot a regionális döntőn való részvételre. Az idei verseny közép-európai regionális fordulóját is a Műegyetemen rendezik a MAVE közreműködésével november 18-a és 20-a között, több mint 50 csapattal Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország, Ausztria és Magyarország egyetemeiről, így a folytatásra nem kell sokat várni.

Kapcsolódó webcímek: 

http://icpc.cs.bme.hu

http://www.eestec.hu

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14