Az IBM és a Second Life eltörölni készül a virtuális világok közötti határokat

Milkovits Gábor, 2007. október 10. 18:33

Az IBM és a Second Life-ot üzemeltető Linden Labs bejelentették, hogy közösen olyan megoldásokat fejlesztenek, amelyekkel lehetséges lesz ugyanazzal a kreált személyiséggel megjelenni a különböző virtuális világokban.

Jelenleg ugyanis minden ilyen portálon külön virtuális személyiséget, úgynevezett „avatar-t” kell létrehozni a használathoz, ez pedig akár egy óránál tovább is eltarthat. Így a zárt rendszerek nemcsak attól tartják vissza a felhasználókat, hogy összetett karaktereket hozzanak létre, hanem vissza is fogják a terület növekedését azáltal, hogy az egyszerre több virtuális világban való jelenlét túl sok energiát és időt igényel. Az átjárható rendszereknek ugyanakkor meglenne az a nyilvánvaló előnye, hogy a felhasználóknak elég lenne egyszer végigcsinálniuk az avatar-alkotási procedúrát, amelyet ezután tetszésük szerint használhatnának a különböző virtuális világokban.

Colin Parris, az IBM alelnöke egyúttal utalt cége általános stratégiájára is, amikor kijelentette, hogy a váltásnak előbb-utóbb úgyis be kell következnie, ugyanis abban a pillanatban, hogy valaki létrehoz egy nyitott, átjárható rendszert, a felhasználók nagyon gyorsan odaözönlenek, magukkal húzva a többi szereplőt. A jelenleg mintegy félmillió aktív felhasználóval rendelkező Second Life-ot üzemeltető Linden Labs részéről úgy nyilatkoztak, hogy a nyílt rendszer révén az érdekesebb virtuális világok fognak talpon maradni, míg az unalmas kezdeményezések elbuknak, ezáltal pedig javul majd az általános felhasználói élmény is.

Egyelőre nem tudni, hogy a két társaság szövetségesekre talál-e majd a különböző online virtuális világokat fenntartó cégekben, vagy pedig utóbbiak rövidtávú érdekeik védelmében megpróbálják-e megtorpedózni az elképzelést. A gyakorlati alkalmazásra amúgy is mindenképpen éveket kell majd várni, mivel az IBM és a Linden Labs először a felhasználói igényeket igyekszik felmérni, és az átjárhatóság technikai hátterét adó szoftverek fejlesztésére csak ezután kerül majd sor. A tét nem kicsi, az internetes virtuális világokhoz kapcsolódó szoftverek és szolgáltatások piaca tavaly elérte a 200 millió dollárt.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Kén-hexafluorid betiltása – Nem gáz többé!

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése az egész világon hatalmas feladat, és e küldetés része a kén-hexafluorid (SF6) gáz teljes körű betiltása is. Ez különösen a villamosenergia-iparban jelent komoly változást, hiszen a kapcsolóberendezések szigeteléséhez eddig rendszerint ezt az anyagot használták. 

2024. április 28. 12:04

Újabb akadály hárul el a nagy hatótávolságú e-kamionok elterjedése elől

Sikeres tesztet teljesített a Siemens: töltési rendszere 1 MW teljesítményt adott le.

A német cég prototípusát egy nagy hatótávolságú e-kamionnal tesztelték. Az új készülék több Siemens SICHARGE UC150 töltőberendezésből, ezek kimeneti teljesítményét összefogó kapcsolási kialakításból (switching matrix) és a megawatt-töltésre speciálisan kialakított diszpenzerből állt.

2024. április 28. 10:21

Szemben a sztereotípiákkal: a nők, a tudomány jövőjének alakítói

Április negyedik csütörtökén az infokommunikációs szektor női szereplői előtt tisztelgünk. Az immár 15. éve ünnepelt Lányok az információ- és kommunikációtechnológiában (Girls in ICT) nemzetközi napja arra biztatja a fiatal lányokat, hogy merjenek nagyot álmodni és bátran helyezkedjenek el STEM*  vagy IKT**  szakmában. Idén a női vezetők és elengedhetetlen mentori szerepük kerül középpontba a világnapon, amely a Megoldások a holnapért résztvevőit is megihlette.

2024. április 27. 17:03

Minden 5. gyereket érintheti az online bántalmazás

Bár a honfitársaink szerint a közösségi média veszélyesebb a gyerekekre nézve, mint a tömegközlekedés, a 6-14 évesek harmada mégis rendszeresen használja a social mediát – derült ki egy friss, országos kutatásból. Az egyik leggyakoribb probléma az online térben a bántalmazás, ami akár minden 5. gyereket érinthet. A kitöltők harmada nem szokott a családjával beszélni az internetes tér veszélyeiről, pedig a tudatosítással a legtöbb ilyen helyzet megelőzhető vagy kezelhető lenne.

2024. április 27. 13:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50